20. jaanuari Saarte Hääles oli hulk põnevaid pilte Kuressaare linna tänavatest. Minu arvates on kõige intrigeerivam pilt nr 1 – Kauba tänaval Pallopsoni maja ees on hulk rahvast ja üks hobuveok. Korda püüab seal luua võõrapärases mundris kordnik. Mõnigi võis sellelt pildilt ennast ära tunda ja vanemad inimesed said aru, millist sündmust oli pildistatud.

VÕTTED PALLOPSONI KELLA ALL: Nagu pildilt on näha, polnud pealtvaatajatest puudust.
Endel Tilling / Mare Porsi arhiiv
Tegu on 1965. aastal ekraanile tulnud linateose “Me olime 18-aastased” võtete ajal tehtud pildiga. Rahvas seal pildil on uudistajad, kes võtteid jälgivad, hobuveok koos kutsari ja kordnikuga on osalejad. Tänapäeva viisakas kõnepruugis on tegemist fekaaliveokiga, kutsariks aga kohalik mees Valdek Sepp. Perekonnanimes ma täiesti kindel ei ole, küll aga eesnimes.
Tean ka seda, et sibivankriga sõitjat otsiti hulk aega, sest professionaalid ei julgenud end filmis jäädvustada. Kes filmi mäletab, teab, et seal marssis rühm Kuressaare gümnaasiumi sõjaeelse lennu poisse, püssid õlal, mööda Kauba tänavat ja Pallopsoni kella all sõitis neile eelpool mainitud vanker ette.
Tollases gümnaasiumi õppekavas oli ka sõjaline õpetus, kevadel tehti aga kokkuvõtted ja viimane rividrill lossi hoovis. Filmis poisid tulevadki tollase kooli poolt mööda Kauba tänavat ja laulavad tuntud rivilaulu “Jää vabaks, Eesti meri, jää vabaks, Eesti pind…”. See oli ainulaadne võimalus laulda seda laulu tollel ajal avalikult tänaval. Peab ütlema, et filmi tegijad ja ka marssivad noormehed tegid seda suurima mõnuga, sest stseeni korrati ikka ja jälle. Nagu ka pildilt on näha, polnud pealtvaatajatest puudust…
Valdek Kraus
Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
…Tean ka seda, et sibivankriga sõitjat otsiti hulk aega, sest professionaalid ei julgenud end filmis jäädvustada…
Valdek oli ikka ametlikult sibi ja hüüdnimeks Sibi-Valdek. Nägin oma silmaga,kuidas see töö tal 60ndate alguses Uus 15 õues käis: pika kuuselati otsas oli ämber ja sellega seda “kulda” sinna kasti ka tõsteti. Võin eksida, kuid 60ndate keskel oli vist linnas ainus hobusemees- sibi.Oli selline Nipernadi moodi mees: lubas pidevalt, et hakkab Lenini(Uus) 14 hoovis näitama filme, sest tal olid paberid… Võin eksida, kuid samas Uus 14 õuemajas elas 30ndatel ka linnapõletaja Sepp…
https://www.youtube.com/watch?v=-gcz2sxiRA4
https://youtu.be/U37ngN9KfHo
…polnud pealtvaatajatest puudust…
Kui maksti 3 rubla päevas, siis oli see suht kõva sõna, eriti noortele…. Tollase Kingissepa vene keskkooli tagumise ukse taga (praegu vallavalitsuse Tallinna tänava äärse maja I korruse uks, mis viib uuemasse majaossa) oli pikk järjekord, kes palka nõudsid…Erakooli alal olid hakis ka läbi puuritud vintpüssid, mida sõdurid kasutasid rekvisiitidena.
Videos kusagil 1:21 on mõned sekundid näha ka vana Tipi`t, tennistreenerit(äärmine vasakul.)
Hobukaless, mis sõitis kolonnist paremalt poolt mööda, “laenati” filmimeeste poolt Kuressaare Püha Nikolai kirikust. Pärast unustati tagasi viia.
sibi valdek oli ka kalessiga kohal, arvatavasti sattus sinna juhuslikult