Maailma vanim saarlane: MARTA KIVI 106 (5)

Kauaaegne Tornimäe kooli õpetaja Marta Kivi, kes elab juba aastaid poeg Jüri juures Kohilas, rääkis esmaspäeval peetud 106. sünnipäeval külalistele oma noorusajast.

106-AASTANE SÜNNIPÄEVALAPS:
5. veebruaril võttis Kohilas poeg Jüri peres elav maailma vanim saarlane vastu õnnesoove nii sugulastelt kui ka Kohila valla juhtidelt.
MERLE BELJÄEVAuväärset vanaprouat, kes on kõigi aegade vanim saarlane maailmas, käisid õnnitlemas ka Kohila vallavanem Heiki Hepner ja sotsiaalnõunik Väino Maasalu. Piduliku sündmuse salvestas videolindile valla avalike suhete nõunik, Saaremaalt Saia külast pärit Merle Beljäev, kelle lahkel loal saab ülesvõtet kasutada ka Saarte Hääl.

Marta Kivi rääkis külalistele oma elutööst õpetajana Saaremaal. Lapsi õpetas ta Tumala ja Tornimäe koolis, kus ta ise oli 1919. aastal esimese klassi õpilasena kooliteed alustanud.

“Ma olin viieaastane, kui vabariik sündis,” toonitas proua Marta.

Poeg Jüri täpsustas, et tema vanaisa ja vanaema elasid lühikest aega Peterburis. Pärast revolutsiooni tuli pere tagasi Saaremaale. Marta mäletab, et Eestis anti talle süüa povidloga saia, mis talle väga maitses.

Pere sättis ennast taas Tornimäele elama. “Ema vanem vend Aleks, kes oli koolijuhataja, küüditati Venemaale. Siberis löödi ta maha. Teine vend Boriss oli sõjas Nõukogude armee ohvitser, hiljem Leisi keskkooli ja praeguse nimega Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor. Ema on olnud eluaegne kooliõpetaja ja meie laste hoidja,” rääkis Jüri Kivi.

Marta Kivile saatsid õnnitlusi tema sugulased, kunagised kolleegid ja õpilased kõikjalt Eestist.

Külalistele näitas Marta fotosid, mis nii temast kui ka tema perest on enam kui saja aasta jooksul tehtud.

“Ema on meil uudishimulik, vaatab televiisorist uudiseid ja filme, üheks meelistegevuseks on tal ristsõnade lahendamine,” märkis poeg Jüri.

Marta Kivi õpilaste arvu ei oska vist keegi täpselt öelda. Ühel tema õpilastest, praegu Pöide mail elaval Ene Lullal jätkus kunagise klassijuhataja kohta vaid kiidusõnu.

“Ta oli suurepärane õpetaja. Mulle meenub, et ühe meie klassi tüdruku ema suri ja õpetaja oli talle siis ka ema eest. Nad saavad siiani väga hästi läbi. Õpetaja Kivi oli väga musikaalne, juhendas rahvatantsurühma, kooli koori ja orkestrit. Mina õppisin tema käe all mandoliini mängima,” meenutas Ene Lulla.

Print Friendly, PDF & Email