KÜLA LOOD: Muhu Mõisakülas tegutseb maakonna eakaim poepidaja

Veerand sajandit Muhumaal kauplust pidanud 82aastane Ilme Auväärt on maakonna vanim poepidaja ja peale selle lihtsalt hea inimene.

Abiks arvelaud: Ilme Auväärt on Lumiste poe leti taga elatist teeninud juba veerand sajandit.
Maanus MasingSoliidses eas naisterahvas hoiab kaupluse avatuna pigem suhtlemissoovist. “Oluline on suhtlemine, lapsed on läinud oma teed, elavad oma elu ja abikaasat ei ole enam ammu,” räägib Mõisakülas Muhu põhjaringi äärde jääva Lumiste poe omanik Ilme Auväärt.

Talvisel ajal astub poest päeva jooksul läbi kümmekond inimest, nii et kasumi tagaajamisest selle kaupluse puhul rääkida ei maksa. “See on nii väike lisa, kui ma kütte ja kulud maha võtan, siis 50 eurot jääb kätte,” tõdeb Ilme, kes arvete kokkulöömisel kasutab kassaaparaadi kõrval ka vana head arvelauda.

Kaupluse sortiment on hõre, kuid arvestades ostjate vähesust pigem elutark. Põhikaup tuleb Enserdist – kommid, purgisupid, joogid, alkohol ja majapidamis­tarbed. Pärnu hulgimüügifirma Roverto kannab hoolt liha ja piima eest. Saare Leib ja Karja Pagar varustavad pagaritoodetega, kuigi Ilme peab vajalikuks lisada, et leiba ei söö siinne rahvas enam peaaegu üldse.

Poepidaja sõnul ostab ta kogu kauba oma raha eest, võlgu ta midagi riiulitele kuhjamiseks sisse ei võta. Raha kauba all kinnihoidmist Ilme endale lubada ei saa. Kui toidukaubal hakkab säilivusaeg lõppema, näiteks piimal, annab kaupmees selle ka muidu ära. “Rahvas on vaesuses,” põhjendab Ilme oma suuremeelsust. Reeglina võtab ta kaupa sisse parasjagu nii palju, et midagi üle ei jää.

Märkimata ei saa jätta, et kauplusehoone on sageli kokkusaamiskohaks ka kohalikele kaardimängijatele–õllepruukijatele. Mehed, kes õhtu eel ehitustöölt tulevad, astuvad poest läbi, et tagaruumis kaarte mängida. “Üks peatuskoht enne koju minemist, teevad kaardimängu ja paar õlut ka,” selgitab Ilme. “Tulevad oma uudiseid siia rääkima, kuidas tööl läks ja kus järgmine objekt on.”

Ümbruskonnast pärit poekülastajad on Ilmele tema südikuse eest poodi pidada tänulikud. Et transpordiühendus vallakeskusega on hõredavõitu, kulub bussireisijal Liival poes käimiseks sisuliselt terve päev. Nõmmküla mees Üllar Pikpoom ütleb, et tema teeb oma ostud Lumiste poest. “Siia on ainult paar kilti, Liivale edasi-tagasi 20,” nendib Üllar, kes kasutab liikumisvahendina jalgratast.
“Pealegi on Liival õhk saastatud, autosid on nii palju.”

Nii Üllar kui ka teised Lumiste poe püsikunded hoiavad pöialt, et Ilmel jätkuks tervist ja tahtmist poodi lahti hoida.

Print Friendly, PDF & Email