Lapsevanem peab ebaõiglaseks, et lapsel ei lubatud Kuressaare Vanalinna koolis koolipäeva jalanõudeta veeta.
“Kui paljas sokis oled koolis sees, siis saadetakse sind koju ja ei tohi enne tagasi minna, kui on jalanõud olemas. Kui juhtub isegi selline asi, et hommikul kooli minnes avastad, et jalatsid on kadunud, mine heaga koju tagasi,” kirjutab lapsevanem FB kommuunis Märgatud: Saaremaal.
Ta lisab, et kui jalatseid pole, siis ei tohi koolis olla, ja just selline lugu juhtus tema pojaga ning laps ei tahtnud ise jalatseid ostma minna.
“Ütles, et võin ju sokkides olla, vahet pole. Täna tuli poolest päevast koju, kuna direktor pole lubanud enne koolipäeva jätkata, kui jalanõud olemas. Kus on kirjas, et koolis on sokkides olemine keelatud?” tahab lapsevanem teada.
Kooli kodukorras seisab, et õpilane kannab koolis vahetusjalanõusid, mis on hügieenilised ning jala- ja põrandasõbralikud. Sama kinnitas ka Vanalinna kooli direktor Tõnu Erin, kelle sõnul on ette tulnud, et lapsed käivad vahel ühe päeva sokkides ja võtavad järgmisel päeval uue paari vahetusjalanõusid kaasa.
Mõned lähevad sokkides üles ja järgmise vahetunni ajal panevad välisjalanõud jalga.
“See noormees käis nädal aega sokipöisel. Ütlesin, et kivipõranda peal ei saa ju niimoodi käia, pealegi on praegu õues sopane ja märg ning jalanõudega tuuakse lund ja pori ka majja sisse. Käis kodus ära, tuli tagasi ja ütles, et tal pole teisi jalatseid kodust võtta,” rääkis Erin.
Ta lisas, et eile olid lapsel õnneks uued jalavarjud soetatud. “Saab küll, kui on vaja, vahel võib asi natuke ka laiskuse taga olla,” märkis direktor.
No kas alati just tegu laiskusega ,võib ka muid segavaid faktoreid olla. Samas ka õpetajal õigus, juhtub olema laminaat lahti või puupõrandal pind irvakil siis pahandust kui palju.
Tekib küsimus, kuhu kaovad Vanalinna koolist garderoobist kehalise riided ja vahetusjalanõud? Tädikesed istuvad, aga kasu null, asjad haihtuvad.
jalanõud ei ole ju odavad, kuidas nad kaduda saavad koolist
lihtsalt – lapsed loobivad siia-sinna ja need, kelle asjad need on, ei oska neid hiljem otsida.
Lapsed küll pilluvad teiste asju laiali aga kuhu need siis kaovad kui õhtul hiljem järgi lähed. Kas garderoobi mutt viib koju ve? Ikka tuleks vist koolil investeerida turvakaameratesse garderoobi et hiljem selguks kes viskas kuhu pani kes pani võõrad asjad “kogemata” oma kotti.
minul olid ka mingi aeg kaudunud ja selgus et teised õpilased olid lihtsalt ära peitnud. pole koju saadetud ega midagi aga rääkisin ka õpetajale seda muidugi…käisin kaks nädalat keka jalanõudega ja mingi aeg juhuslikult leidsin enda omad ülesse.
Murelik lapsevanem nimetab kooli töötajat garderoobi mutiks ja vargaks. Lapsevanem võiks valida sõnu ja teha selgeks, kas töötaja ikka istub seal ainult ilu pärast. Häbi peaks olema kommenteerida ilma, et teaks asjadt midagi.
“Sokipöisel koolis ei olda”, sest laps võib libiseda, kukkuda ja trauma saada. Siis pole oluline, kes on süüdi – vigastus võib mõju avaldada kogu elu.
Seega: sokipöisel koolis ei olda.
m.o.t.t.
Kas tabas õrna kohta?
Need kes seal ees istuvad, nad pole mingid “mutid” nad on kooli töötajad ja neid tuleks teil lapsevanemad austada, need “mutid” aitavad teie lapsi riidesse ja saadavad kooli uksest välja, kui teile nemad ei sobi siis tulge ise sinna kooli ja tehke nende asemel seda, assjade kadunune on nende süü? Tänapäeval on see tavaline kui lapsed peidavad üksteise jalatseid ja assju, nende arust ju naljakas, ärge tulge garderoobi töötajaid süüdistama
mutt ei ütle, aga austus tuleb ära teenida – külajuttude rääkimine, laste ja õpetajate kohta juttude levitamine jms tegevus ei ole austamist väärt.
Sokkis, sokkis- ja siis tuleb tuletõrjehäire ja laps jookseb sokkis õue! Siis jälle vanem pole rahul. Nokk lahti, saba kinni.
Vahetusjalanõud on vajaliku, sest kui peaks toimuma mingil põhjusel evakuatsioon, siis ilmad enamasti ei ole sobilikud sokis õue minema. Ja kui lapsed oma vahetusjalanõud ilusti õigel kohal hoiavad, siis on seda ära peitmist / kadumist samuti vähem. Arvata on, et ärapeitmisel on omad põhjused ning need probleemid tuleb lahendada, mitte jalutada sokis ringi või osta muudkui uusi jalanõusid, probleem jääb ju alles. Vabandusi ja põhjusi “miks mitte teha” on alati lihtsam leida kui võimalusi murede lahendamiseks. Kumb siis lõppkokkuvõttes edasi viib?
Jutt käis küll vaid sokipöisel käimisest või välisjalanõude kandmisest siseruumides, kui teie juhuslikult pole need “mutid kes seal istuvad” siis see ei peaks teie tundeid niivõrd riivama. Ise teades ei aita need töötajad teie lapsi riidesse ja vaevu panustavad ka kadunud asjade leidmisesse.
Kuid kui palju on reaalselt olnud selliseid juhtumeid kus kooliõpilane on saanud füüsilise vigastuse pelgalt sokkis käimise tõttu koolis? Veidi liiale ei lähe?
Jaapani koolides lapsed ainult sokkides ongi. Välisjalatsid jäetakse esikusse riiulisse. Kui põrandad siledad ja koristajad oma tööd korralikult teevad, võiks ju ka meil nii lubada.
Meil Aafrikas on kõik paljajalu.