Punane udu looritas linnatänavaid (6)

Millist nime kandis nõukogude ajal Kuressaare linn? Kingissepa muidugi. Aga Allee, Raekoja, Kauba või Kohtu tänav? Sellele küsimusele vastuse leidmiseks peavad praegused keskealised ja eakamad saarlased väikese mõttepausi. Ja võimalik, et kõik nimed kohe ei meenugi.

PIONEERI 2: Juba kümme aastat asub aadressil Kauba 2 Chameleon kohvik-lounge, kuid nõukogude ajast mäletatakse seda majapidamistarvete poena. Foto aastast 1988.



Vanad tänavanimed ei tekkinud sugugi juhuslikult. Näiteks Kuressaare Kauba tänav oli vana kaubanduskeskus, Kohtu tänav vana vangide tee haagikohtu ette, Tolli tänaval asusid tollihooned. Lossi tänav oli aadli linnaosa, viis lossi, Kubermangu tänaval oli linna kubermanguvalitsuse hoone ja teised administratiivhooned. Veski tänaval oli jahuveski. Mere, Põllu, Lootsi tänaval, mis algselt olid väljaspool linnapiiri asunud mõisamaadel, elasid lootsid, laevaehitajad ja kalurid. Roomassaare tänav tekkis seoses uue Roomassaare sadama rajamisega, Raekoja tänav algas raekoja tagant, Sepa tänav tähistas linna seppade ja sepapadade vana asukohta. Ja nii edasi.

Seega olid tänavate nimed välja kujunenud linna ajaloolisele struktuurile vastavalt ja 1969. aastal tehti muuseas ka ettepanek taastada hulk nõukogude ajal uued nimed saanud tänavate nimesid. Konkreetselt soovitasid muinsuskaitsjad ligi 50 aastat tagasi anda vana nimi tagasi Dejevi (Allee), Engelsi (Raekoja), 1. mai (Kauba), Gorki (Kohtu), Komsomoli (Veski), Lenini (Uus), Marksi (Pärna), Moskva (Tolli), Oktoobri (Komandandi), Pioneeri (Turu) tänavale. Muidugi ei kuulanud muinsuskaitsjaid keegi ja ajaloolised nimed ennistati alles aastatel 1986–1990.

Aga millised Kuressaare ehk toonase Kingissepa tänavad veel ajastu vaimule vastavat punast nime kandsid? Garnisoni oli 21. juuni tänav, Karja 8. märtsi, Pargi tänav oli Kingissepa, Kiriku tänav Võidu-nimeline. Rootsi tänav oli Kalinini ja Transvaali tänav Nõukogude.

Ümbernimetamine on olnud päevakorral ka pärast taasiseseisvumist. 1997. aastal otsustas linnavalitsus Saaremaa arstide seltsi ettepanekul nimetada Kastani tänava Aleksander Paldroki nimeliseks. Kastani tänava elanike protest oli nii jõuline, et paar kuud hiljem oli linnavalitsus sunnitud oma otsuse tühistama.

Kasutatud allikad: Olavi Pesti, “Kuressaare tänavanimed muutuvas ajas”, SH 23/11/2007.
Vabariiklik restaureerimisvalitsus. “Kingissepa ajalooline linnakeskus. Kingissepa linnaehitusajalooline ja arhitektuuriajalooline ülevaade muinsuskaitselisest aspektist”, 1969.

Vaata pilte laupäevasest Saarte Häälest!

Print Friendly, PDF & Email