Saaremaa saab endale professori

Tallinna tehnikaülikool (TTÜ) ja Saaremaa vallavalitsus sõlmivad koostööleppe, mille kohaselt TTÜ Eesti mereakadeemia meremajanduse keskus Kuressaares saab muu hulgas endale ka alalise professorikoha.

“Tehnikaülikooli ja Saaremaa koostöö on astumas uude ajajärku – laevaehituse alane uurimistöö ja innovaatiline arendustegevus saavad peatselt juhiks professori pagunitega teadlase. See on tunnustuseks senisele ühistegevusele nii Kuressaare linnaga kui saarlastega laiemalt ja eriti väikelaevaehituse silmapaistvale arengule,” ütles Saaremaa Teatajale TTÜ rektor Jaak Aaviksoo. “Loodame selle sammuga jõuda ka teaduse vallas rahvusvahelisele kaardile nii, nagu laevaehitajad on jõudnud oma toodanguga.”

Laevaehituse professori ametikohale on kuulutatud konkurss, professor peaks tööle asuma sügisest, ütles meremajanduse keskuse juht Anni Hartikainen.

Mereajaloolase Bruno Pao andmeil ei ole Saaremaal teadustööd tehtud pärast seda, kui aastail 1922-1941 tegutses Kuusnõmmel Tartu ülikooli bioloogiajaam, nii et ses mõttes võib väita, et Saaremaa saab endale üle saja aasta taas alalise professori, kes hakkab kohapeal lisaks tudengite õpetamisele ka teadustööd tegema.

Laevaehituse alase teadus-, arendus- ja õppetöö edendamise koostööleppe projekti valmistab TTÜ ette veebruari alguseks, mil see läheb Saaremaa volikokku. “Pärast volikogu otsust saame selle allkirjastada,” ütles Saaremaa vallavanem Madis Kallas. Siis selgub ka, kui suures mahus kumbki osapool meremajanduse keskuse teadustööd toetama hakkab.

Üle-eelmise nädala lõpul osales rektor Jaak Aaviksoo Kuressaares meremajanduse keskuse visiooni ja tulevikuplaanide arutelul ning külastas ka laevaehitusettevõtet Baltic Workboats AS.

“Meie teadustegevuse fookuses on sellised laevad, mida Eestis toodetakse,” sõnas Anni Hartikainen, kelle sõnul enamik Kuressaare meremajanduskeskusesse meretehnikat ja väikelaevaehitust õppima tulnud noortest lähebki Saaremaa firmadesse väikelaevaehitajatena tööle, kuid umbes 10% suundub edasi magistrantuuri ja doktorantuuri.

Lisaks töötajate koolitamisele on meremajanduse keskusel Hartikaineni sõnul ettevõtetega ka toote- ja teadusarenduslepingud, peamised on mudelkatsed, mida väikelaevaehituse kompetentsikeskuses pidevalt tehakse.

Eelmisel aastal sõlmisid Kuressaare linn ja mereakadeemia lepingu, millega omavalitsus toetas nooremteaduri töökoha sisseseadmist kompetentsikeskuses.

Print Friendly, PDF & Email