Kesselaiu majapidamised saavad tuleval aastal kolm tuulegeneraatorit

Muhu vald jätkab koostöös väikesaarte programmiga Kesselaiu elektrivarustussüsteemi väljaehitamist.

Kesselaiu elektrivarustuse II etapi tööde raames pannakse väikesaarte majapidamiste juurde püsti kolm ca 18 m kõrguse mastiga tuulegeneraatorit ja üks bensiinigeneraator. Tööde kogumaksumus on ligi 100 000 eurot, millest 58 642 eurot tuleb väikesaarte programmist ja ülejäänu Muhu vallalt, rääkis Muhu valla arendusnõunik Annika Auväärt. Tuulikud paigaldatakse ilmselt 2019. aastal.

2012. aastal sai autonoomse elektrisüsteemiga Kesselaid, kuhu elektri- ega telefoniliinid ei ulatu, väikesaarte programmi toel (60 290 eurot) kaks bensiinigeneraatorit, päikesepaneelid, akud ja alalisvoolu vahelduvvooluks muutvad seadmed. “Kui meil esimeses etapis tehti piltlikult öeldes võrguettevõte, siis teises etapis tehakse meile Narva elektrijaam,” ütles Kesselaiu elanik Indrek Almann.

Almanni sõnul saavad Kesse majapidamised praegu suvel elektrit päikesepaneelidest ja talvel bensiinigeneraatori abil. Paraku kulub minimaalse elektrienergia koguse tootmiseks päevas 10 liitrit bensiini, mis on üsnagi kulukas. Edaspidi toodavad enamiku sügistalvisel ajal kuluvast elektrienergiast tuulegeneraatorid. “Siis saame öelda, et Kessel on aastaringne elektrienergia varustatus,” sõnas Allmann.

Annika Auväärt rääkis, et uute tuulikute soetamine hoiab Kesselaiul ära olukorra, kus loota saab vaid bensiini­generaatorile. Näiteks mõni aasta tagasi, kui ebasoodsad ilmastikutingimused ei võimaldanud talvel saarele minna, sai saarevaht kasutada ööpäevas elektrit vaid ca ühe tunni jooksul. Rohkemaks kütust ei jätkunud. Nüüd on Kesse elanikud saanud heade sõprade abiga küll paar tonni mahutava bensiinijaama, kuid selle täitmine on suurem ettevõtmine ja küllalt kallis tegevus, nentis Indrek Almann.

1,7 km² pindalaga Kesselaiul on 1. jaanuari seisuga kuus püsielanikku kolmes majapidamises.

Print Friendly, PDF & Email