ET TALVEKÜLM EI ÜLLATAKS

Suur sügis on käes, esimesed miinuskraadid nähtud ja talv kohe-kohe saabumas.

Viimane aeg on kõigil majaomanikel üle vaadata nii hoonete sisesed kui ka välised veetorud.

Suurema korrastustöö tegemiseks on parim aeg muidugi kevad ja suvi, kuid mõned lihtsamad toimetused saab ka vahetult enne talviste temperatuuride saabumist ära teha.

AsjakohaseId soovitusi jagab AS-i Kuressaare Veevärk juhatuse liige Ain Saaremäel (fotol):

Alustama peab ühisveevärgi liitumispunkti ja hoone vahelise välisveetoru seisukorra ja ühenduste ülevaatusega. Ühendused peavad olema veetihedad ja kuivad ning toru materjal kahjustamata.
Eriliselt tähelepanelik tuleb olla sel juhul, kui majaühenduseks on kasutatud raudtoru. Suure tõenäosusega jääb selliste torude rajamine 25 või enama aasta tagusesse aega ja raudtoru asendamine lähiajal on vältimatu.

Järgmine oluline koht kontrollimiseks on veetoru ja hoone vundamendi ühinemiskoht. Julgen väita, et kõige suurem osa veetorustike külmumisi toimub just selles kohas. Põhjuseks see, et soojustamata vundament (olgu materjaliks betoon, kivi või muu tihe materjal) juhib külma palju paremini kui pinnas ning pikaajalisem külm tungib oluliselt sügavamale.

Toru läbiviik vundamendist tuleb hoolikalt soojustada, vältida toru ja vundamendi otsest kokkupuudet. Kui hoonevälised ohukohad on üle vaadatud ja korras, siis halvemaid üllatusi talve jooksul suure tõenäosusega olla ei tohiks, olgu ilm kui külm tahes. Siiski tuleb tähelepanu pöörata ka hoonesiseste torude ja sõlmede seisukorrale. Tagada tuleb minimaalselt +5 kraadi temperatuur veemõõdusõlmes, kontrollida, et maja torustiku peakraan oleks paigaldatud ja töökorras ning ka majasisesed torustikud asuksid soojades ruumides.

Hoonetes, mida talvel ei kasutata (sageli ka ei köeta), soovitan veevarustuse talveks sootuks sulgeda ja majasisesest veetorustikust vee välja lasta. Ei tohi unustada ka WC-poti loputuskasti, kraanikausside ja duši äravoolutrappe ning kütmata veeboilerit. Ühisveevärgiga liitunud tarbijatel palun veevarustuse sulgemiseks ühendust võtta Kuressaare Veevärgi klienditeenindusega.

Lõpetuseks viimane soovitus: kui ise ei oska ega tea mida, milleks ja kuidas toimetada, tasub igal juhul konsulteerida vastava ala spetsialistidega ning tähtsamad tööd ka tellida.

Elus juhtub tavaliselt nii, et avariid ja õnnetused toimuvad just nimelt siis, kui neid kõige vähem ootad. Püüdkem siiski olla ettevaatavalt hoolsad ja saabuv külm aeg ilma suuremate probleemideta mööda saata.

Print Friendly, PDF & Email