Läänesaarte kammerorkester – aasta jagu muusikasära

Jaanuaris sündinud Läänesaarte kammerorkestri esimene aastaring hakkab täis saama. Nädala eest toimunud Saare maakonna kultuuriaasta pidulikul lõpetamisel pälvis orkester Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupi aastapreemia – aasta muusikasära eest. Lisaks pälvis orkestri dirigent ja kunstiline juht Edoardo Narbona maakonna kultuuriruumis uue energia loomise eest tiitli “Saaremaa kultuuripärl 2017”.

EDOARDO NARBONAT õnnitleb linnavalitsuse kultuurinõunik Heli Jalakas, tagaplaanil Tea Rauk.
IRINA MÄGILäänesaarte kammerorkestri projektijuht Annikki Aruväli tõdes, et iga toimiva orkestri keskmes on üks inimene, kellelt tulevad nii kunstilised ideed kui ka nõudlikkus ja muusikute motivatsioon. “Meie orkestri südameks on Edoardo Narbona oma suurte visioonide ja ülima töökusega. Tema selja taga on muusikud, kes teda väga usaldavad, ja väike meeskond, kes aitab ideed tegelikkuseks vormida. Orkester hõiskas rõõmust, kui kuulis, et Edoardo on saanud “Saaremaa kultuuripärl 2017” laureaadi tiitli. Selle taga on suur pühendumus Saaremaale, sügav missioonitunne ja lõputu töö,” märkis Aruväli.

Tema sõnul on orkester saadud tunnustuste eest väga tänulik. “See on kinnituseks, et oleme esimese aastaga suutnud ületada kõik need raskused ja takistused, mis orkestri ehitamisel ette tulevad. Kohalikud muusikud, aga ka mandrisaarlased on tulnud meiega musitseerima ja mitte ainult ühel korral, vaid nad tulevad rõõmuga tagasi. Ka muhulased ja hiidlased on meiega ühinenud ning kampa on löönud muusikud pealinnast,” tundis Aruväli heameelt. Edoardo Narbona on ühes intervjuus öelnud, et Läänesaarte kammerorkester ei ole ainult muusikaline, vaid ka geograafiline ja kultuuriline projekt.

Annikki Aruväli nentis, et esimene aasta on olnud orkestri kujunemise ja kasvamise aeg. “Orkestritegevuse plaanimise ja ettevalmistamise perioodil ehk mitmeid kuid enne esimest kohtumist ei teadnud veel keegi, kas saartel elavad muusikud on nõus mugavustsoonist loobuma ja kaasa lööma ning kas muusikud mandrilt tulevad siia tagasi. Ei teadnud isegi seda, kui palju täpselt on elukutselisi muusikuid, kes on Lääne-Eesti saartelt pärit või saartega seotud. Ja kas nad tahavad ja jaksavad oma vabadel nädalavahetustel Kuressaarde sõita, et tõsiselt tööd teha?” loetles Aruväli aastataguseid küsimusi.

“Aasta suurt pingutust on möödas ning mul on hea meel mitte ainult öelda, vaid ka näha ja tunda, et nüüd, aasta hiljem on Saaremaal tõepoolest oma orkester,” rõõmustas Aruväli. “Oleme rasketel hetkedel leidnud abi ja tuge. On olnud ka vastuseisu, aga seegi on osa kasvamisest ning olnud väärtuslikuks tagasisideks. Ja seda on tasakaalustanud mandri elukutseliste muusikute huvi Saaremaa muusikaelu vastu. Nad on hakanud ise meiega kontakti otsima ja on selgunud, et pealinnas räägitakse Läänesaarte kammerorkestrist väga soojade sõnadega!”


Tuleval aastal on Saaremaa inimesed läbi aasta oodatud kuulama põnevaid ja eripalgelisi klassikalisi kontserte ning kaunist kammerorkestri kõla. Saaremaale on tagasi tulemas meie oma soliste (pianist Auli Lonks 13. jaanuaril kell 18 Tornimäe rahvamajas ja 14. jaanuaril Kuressaare kultuurikeskuses ning 2018. aasta kevadkontserdil flöödimängija Liis Lulla Knappe, kes on Tiiu Maripuu klassist Euroopasse jõudnud) ning alati tuleb orkestriga musitseerima ka külalisi.

2018. aasta on Läänesaarte kammerorkester pühendanud Eesti Vabariik 100 tähistamisele Saaremaal ja iga kontserdi avateos on kummardus eesti muusikale. Jaanuaris avab uue aasta esimese kontserdi René Eespere “Respectus”. Kui kõik sujub, tervitab Läänesaarte kammerorkester suvel ka Soomemaad sünnipäeva puhul ning toimub suur soome ja eesti muusika ühiskontsert.

Print Friendly, PDF & Email