AJA LUGU: Ühe hobifotograafi pärand

Vahel võib üks kodune fotoalbum jutustada palju, seda enam kui selle omaniku hobi ongi olnud pildistamine. Endel Tillingu kodused albumid pajatavad ammustest aegadest rohkesti.

FOTOGRAAFI SELFI: Endel Tilling koos abikaasa Vaikiga on teinud ühe sellise pildi, mida tänapäeval kutsutakse selfiks. Ega suurt midagi muutunud ole, ka nüüd seistakse peegli ees, ainult nüüd on käes mobiiltelefon. Muide, rahvasuus kutsutakse selfistiilis pilti ka endliks.Ametilt oli Randkülast pärit Endel Tilling autojuht. Töötas ETKVL-is (Eesti Tarbijate Kooperatiivide Vabariiklik Liit) ehk siis tänapäeva Coopi eelkäijas enam kui poolsada aastat tagasi. Kuuekümnendatel vedas väikese rolleriga jäätist laiali ja hiljem töötas auto peal, vedades kauplustesse kaupu või tehes erinevaid ametialaseid teenindusvedusid.

Tänu oma tööle on Tilling hobipiltnikuna üles pildistanud paljusid Saaremaa maapoode, mõni neist tegutseb tänaseni. Usutavasti on need üsna haruldased kaadrid, kuna tollal ükski (hobi)fotograaf poodide pildistamise peale niisama lihtsalt filmi raiskama ei hakanud.

Tütar Mare Porsi sõnul oli isa fotograafiapisikust nakatunud 50-ndatel aastatel juba kindlasti. Miks ja kuidas ta selle pisiku külge sai, tütred nüüdseks juba pea veerandsada aastat manalamees olnud isa käest toona küsida ei taibanud. Nende jaoks oli isa pildistamishuvi nii igapäevane asi.

“Meie jaoks oli see nii tavaline,” rääkis tütar Mare. “Mina kasvasin nende fotode keskel, pole varem nagu aru saanud, et need midagi nii erilist oleks.” Lapsepõlvest mäletab ta, et isa muudkui pildistas ja ilmutas. Tegi vannituppa endale pimiku ja seal ta siis toimetas. Hiljem kuivatas pilte ja lõikas ääri.

Tütred pole isalt pildistamispisikut pärinud, kuid lapselaps Anni Viskus (kes Saarte Hääleski töötanud) on vanaisa fotokad endale saanud ja nendega nii mõnegi klõpsu teinud.

Saarte Hääl tänab Endel Tillingu perekonda koostöö eest.

Vaata Endel Tilling fotojäädvustusi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email