Hariduskonverents Orissaares

Järgmise aasta 6. aprillil toimub Orissaares hariduskonverents “Õpetaja ja kooli tähtsus inimese elutee kujunemisel”. Me räägime tänasest koolist ja pühendame selle konverentsi Orissaare keskkooli legendaarse direktori Heino Tiiduse 100. sünniaastapäevale.

Aprillis 2018 möödub Orissaare keskkooli kauaaegse direktori Heino Tiiduse sünnist 100 aastat. Orissaare keskkooli direktorina töötas Heino Tiidus 19 aastat ja saatis ellu ligi 900 noort inimest. Pärast koolijuhi ameti mahapanekut andis ta veel aastaid ühiskonnaõpetuse tunde.

Heino Tiidus on oma tööaastate jooksul koolijuhi ja õpetajana mõjutanud kõiki, kellega ta kokku puutus. Teda mäletatakse targa juhina, intelligentse inimesena, kel oli õpilastele kaasa anda mitte ainult teadmisi, vaid ka oskust näha elu erinevaid külgi ja soovi mõelda oma peaga. Ta innustas õpilaste loovust, iseseisvust, aktiivset eluhoiakut ja austust teadmiste vastu. Tema väärikus sisendas austust ja lugupidamist. Mõni inimene lihtsalt on suur isiksus ning Heino Tiidus seda oli.

Heino Tiiduse isa Mihkel Tiitus pärines Tiituste perekonnast Saaremaalt Kihelkonna valla Kiirassaare külast. Mihkel Tiitus ja kõik tema neli venda olid laevakaptenid.

Heino Tiidus alustas kooliteed Tallinna Raua tänava algkoolis ja jätkas seejärel õpinguid Tallinna reaalgümnaasiumis, mille lõpetas 1937. aastal. Samal aastal kutsuti ta aega teenima Eesti Vabariigi armeesse. Pärast ajateenistuse lõpetamist astus Heino Tiidus Tondil asunud sõjaväe tehnikakooli, mille lõpetas 1940. aastal ohvitseri auastmes. Astus siis Tallinna polütehnilise instituudi tööstusökonoomika erialale, kus jõudis lõpetada vaid kaks kursust ja seda II maailmasõja puhkemise tõttu, mis lõpetas paljude noorte meeste koolitee.

Heino Tiidus määrati 249. Eesti laskurdiviisi koosseisu, sõja lõppedes oli ta sapööripataljoni staabiülem kaardiväe kapteni auastmes. Kui Tiidus sõjast naasis, suunati ta EKP Saaremaa komitee käsutusse (EKP liige oli 1943. aastast kuni väljaastumiseni 1990. aastal). Ta jätkas õpinguid Tallinna polütehnilises instituudis ja lõpetas 1953. aastal majandusteaduskonna mittestatsionaarses õppes. Lühikest aega töötas Heino Tiidus Kuressaare Teatri direktorina.

1952. aastast oli Heino Tiidus tegev haridussüsteemis. Kõigepealt Kuressaare töölisnoorte keskkooli direktorina, siis aasta rajooni haridusosakonna juhatajana. 1954. aastal suunati Heino Tiidus Mustjala keskkooli direktoriks ja sealt 1960. aastal Orissaare keskkooli direktoriks, kust ta 1. septembril 1979 pensionile jäi.

Kohakaasluse alusel on ta pidanud õpetajaametit Kuressaare õhtukeskkoolis, Orissaare maanoorte keskkoolis, Kuressaare I keskkoolis, Kuressaare kutsekeskkoolis, Kuressaare II keskkoolis.

Oma õpetajateel läbis ta lugematu arvu haridusteemalisi seminare, kursusi ja õppepäevi. 1971. aastal pälvis Heino Tiidus Eesti NSV teenelise õpetaja aunimetuse.

Heino Tiidus abiellus 1947. aastal Ann Tiidusega (Tamm), kokku kasvas peres viis last. Kooli ja ametitöö kõrval oli Heino Tiidusele väga oluline perekond, abikaasa tugi ja toetus ning lapsed.

Heino Tiidusel olid laiad huvialad, ta valdas vabalt inglise keelt ja tema kodus sai lugeda tol ajal siinmail väga haruldast ajakirja National Geographic, kuuldavasti sugulaste poolt saadetud. Ta tegi ka tõlketöid, näiteks tõlkis eesti keelde populaarteadusliku raamatu “Huvitav geomeetria”.

Õpilased austasid direktorit tema lugupidamise tõttu õpilaste vastu. Ta tundis kõiki oma õpilasi ning võis juhtuda, et ta peatas su vahetunnil, et küsida: “Mis tund sul eelmine oli, kuidas läks?”
Tänapäeva kooli õpetajatel ja haridustöötajatel, kes meie tänase kooli arengut suunavad ja korraldavad, on olnud ka oma kooliteelt kaasa võtta seda midagi, mis hariduse ja kooli on nende jaoks oluliseks teinud. Nagu on rõhutanud emeriitprofessor Ülo Vooglaid: “Haridus on kõige eeldus ja vajalik, kuid veel olulisem on haritus.”

Nende teemade juurde me soovimegi tulla konverentsil, et ühiselt arutada, kuidas saarlaste harimisel koolis läheb. Pange tähele, et veebruaris saate teada täpse kava. Kohtume konverentsil.

Orissaare gümnaasium,
OGSA,
Orissaare Mõtteklubi

Print Friendly, PDF & Email