Saare maakonnas on odavaim korter müügis 6000 euroga, kõige odavama maja eest küsitakse 6800 eurot. Kui korter asub Kuressaares, siis maja on Orissaare kandis Karedal. Kummassegi ei kannata aga kapitaalse remondita sisse kolida.
Kuressaares Pikal tänaval asuv ühetoaline ahiküttega korter on müügis olnud juba pikka aega. Korteris on elutuba, köök ja panipaik ning kokku on kasulikku pinda 34 m2. Paraku puuduvad korteris vesi ja kanalisatsioon ning, nagu öeldud, vajab korter kapitaalset remonti.

ODAVAIM KORTER: Kuressaares Pikal tänaval asuv kapitaalset remonti vajav ühetoaline ahiküttega korter maksab 6000 eurot.
Odavaim, 6800-eurone maja, mida müügiks pakutakse, asub Kareda külas. Tegu on vana talukohaga, kus on 102 m2 aluspinnaga amortiseerunud elamu ja 1943. aastal ehitatud 32 m2 aluspinnaga ait. Sealgi ei saa niisama lihtsalt kohe elama asuda.
Vaid veidi rohkem, 8000 eurot, küsitakse samuti Orissaare kanti jääva väikse talukoha eest, mis müügikuulutuse andmeil “otsib omale usinat peremeest, kes talle elu jälle sisse puhub”. Needki taluhooned on ääretult kehvas seisus.

8000 EUROT: Samuti Orissaare kandis müüdav väike talu ootab usinat peremeest, kes talle elu jälle sisse puhuks.
3xCITY24
Hinnavahed odavuselt järgmiste objektidega Saare maakonnas on juba mõnevõrra suuremad. LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõdes Saarte Häälega kõneldes, et nende maaklerite käes on praegu Saaremaal pakkuda üks suurem korter Saiklas hinnaga 27 000 eurot ja elamutest vana talukoht Mustlas hinnaga 20 000 eurot. Need ongi nende büroo ühed odavamad pakkumised.
Ei müügi väga odavat
Saikla 96 m2 pinnaga korter asub korralikus ridaelamus. See ootab Saksingu sõnul ostjat, kes sooviks siseviimistluse ise lõpetada. “Ilusa Mustla küla keskel asuv vana talukoht paikneb aga enam kui hektarisel kinnistul ja võimaldab taastada pea 1 km ulatuses kauneid kiviaedasid,” kõneles Ingmar Saksing.
Muhus on LVM Kinnisvaral praegu kõige soodsamalt pakkuda väike suvila Rässas hinnaga 18 000 eurot. “Selle väikeses külas asuva 20 m2 suvekodu jõuab ostja aga detsembri esimesel nädalal toimuva suure tutvumisnädala raames endale jõulukingiks vormistada,” ütles Saksing.
Kõneldes odavast kinnisvarast Saare maakonnas üleüldiselt, siis piirkonnad hinda vaid piirkonna mõttes Saksingu sõnul ei mõjuta. “Saaremaal asuva kinnisvara hind sõltub – olenevalt vara liigist – kaugusest Kuressaarest, mere lähedusest, aga ka teede, juurdepääsude, elektri, vee, vaate ja ehitusõiguse olemasolust,” selgitas ta.
LVM Kinnisvara müüdud ja vahendatud varade hinnad odavuse mõttes silma ei paistagi ja tehingu hinnad on väga harva olnud vähem kui 10 000 eurot, tunnistas Saksing.
Niinimetatud väga odava kinnisvara ehk alla 10 000-eurose hinna puhul on ostuga seoses peamine küsimus seotud Saksingu hinnangul ikkagi hilisema investeeringu majandusliku mõttekusega.
“Tihti võib hilisem investeering vara esialgset ostuhinda ületada ning seetõttu tasub väga odava vara ostmist põhjalikult kaaluda,” märkis ta. “Kui kinnisvara on väga odav või suhteliselt odav, siis on see odav põhjusega!”
Domus Kinnisvara, kes müüb üht Saare maakonna praegu odavaimat objekti, mainitud 8000-eurost väikest talu Orissaare kandis, maakleri Jüri Aljase sõnul pole ükski nende büroo vahendatud nn odav korter või maja sellises seisus, et võiks kohe sisse kolida.
Odavamat piirkonda pole
Need on kas kapitaalset remonti vajavad, poolelioleva ehitusega või sootuks mitteeluruumid. “Selliste kuni 15 000 eurot maksvate objektide puhul müüb müüja küll maja, aga ostja ostab koha,” selgitas ta.
Ka Jüri Aljase sõnul ei ole Saare maakonna lõikes tegelikult sellist selgelt eristatavat piirkonda, kuhu võiks odavmüügi reklaamsildi piltlikult öeldes vaiaga maa sisse lüüa.
“Kaugus merest on üks oluline hinda mõjutav komponent, aga see on ka jällegi üks paljudest,” tõdes ta. “Juurdepääs, kaev, elekter, ümbrus – nende ja veel hulga muude tegurite kooslus määrab hinna,” kinnitas Jüri Aljas.
Tänavu on neil õnnestunud üks alla 10 000 euro maksnud maja siiski maha müüa. See objekt oli aga omanikku ka pikka aega oodanud. “Kõige odavam maja leidis omaniku 7000 euro eest ja me müüsime seda kaks aastat,” tunnistas Aljas.
Korteritest on Domus Kinnisvara tänavune odavaim tehing olnud remonti vajava 3-toalise ahiküttega korteriga Kuressaares, mille hind oli 25 000 eurot.
Jüri Aljase sõnul võib seda teemat kokku võttes öelda, et Saare maakonnas ostavad odavaid maamaju üldjuhul inimesed, kes tahavad endale ise suvila või kodu kujundada-ehitada.
Korteritega on variante rohkem. “Esiteks ostavad neid inimesed, kellel ei ole korras korteri ostmiseks raha ning laenu ei saa või ei taha võtta,” tähendas ta. “Nemad ostavad odava korteri ja hakkavad seda tasapisi korda tegema.”
Samuti ostavad tugevalt remonti vajavaid kortereid ehitusettevõtjad. Seda selleks, et need korda teha ja siis juba ise parema hinnaga edasi müüa.

ÜKS ODAVATEST: LVM Kinnisvara maakler Kaiti Enno näitab maamaja, mille eest müüja tahaks saada 24 800 eurot. Tegu on Kärla alevikust 10 min jalutuskäigu kaugusel asuva kolmetoalise talumajaga. Ehkki maja on veidi paremas korras kui nii mõnigi teine “odavatest”, vajab seegi remonti. Ometi on selle maja puhul alustatud juba palkide puhastamisega ning maja juurde kuulub näiteks ka saun.
MAANUS MASING
“Tihti võib hilisem investeering vara esialgset ostuhinda ületada ning seetõttu tasub väga odava vara ostmist põhjalikult kaaluda,”
Nii maakler kui võimalik ostja peavad endale aru andma, et nad müüvad/ostavad VANAT asja. See tähendab eelkõige ostja jaoks seda, et pead valmis olema igasugusteks üllatusteks. Kuni selleni välja, et peale objektiga põhjalikku tutvumist võib selguda, et said hoone asemel enesele vaid krundi. Seega tuleb igat kinnisvara ostu hinnata just ASUKOHA mõttes. Kui oled sunnitud selle ostetud hoone mingil põhjusel maha lõhkuma, kas siis on uue ehitamine sinna kinnistule mõtekas. Kui saad remontimata hoone, on tegu ausa ostuga. Saad reaalselt veenduda objekti seisukorras. Kõige skeptilisem tuleb olla värskelt “euroremonitud” hoonete suhtes. Kui tahad aga sellist elamist, kus kohe saab elama hakata, siis osta enesele UUS korter või elamu. Lõppkokkuvõttes on see variant kõige odavam.
Igal asjal on kaks otsa mina ostsin ka odavalt aga kaasa sain ka 2 h metsa mille hind ületab maja ostu hinna
Vabandust väljenduse pärast, aga see 6800-eurone maja on hullem kui mõni ENSV liidu ajal ehitatud välikäimla. Kes peaks sellist maja endale soovima? Müüja ei arvesta, et sellise maja puhul võetakse endale pigem kohustusi ja muresid juurde, kui ollakse õnnelikud ja alustatakse uut elu.
“Vaid veidi rohkem, 8000 eurot, küsitakse samuti Orissaare kanti jääva väikse talukoha eest, mis müügikuulutuse andmeil “otsib omale usinat peremeest, kes talle elu jälle sisse puhub” Ja mis see elu sisse puhumine antud hetkel on? See tähendab ju seda, et maja tuleb
maha lammutada, siis on krundul taas normaalne pilt ees ning nagu öeldakse: “Hakkab looma”.Müüjatel tuleb arvestada sellega, et kõik kes Saaremaal juba elavad — neil on oma maja olemas. Ainuke potensiaalne ostja on keegi väjapoolt. Aga siin tulevad juba mitmed variandid:
a) Miks peaks keegi üldse tahtma vabatahtlikult Saaremaale tulla?
b) Miks peaks keegi just sinu krundi ära ostma?
c) Miks peaks keegi tahtma mingisust murelikku maakohta endale, millega ühtegi rõõmu ei kaasne?
d) Miks peaks tavainimene otsustama risu kasuks, kui tal on võimalik paar km Kuressaarest eemal endale krunt osta, ise maja peale lappida ja lõpuks tuleb uus maja isegi odavam välja, kui see kunagine “kemmerg”
Kohalikud — pangem seljad kokku ja mõelge enne, kui lootused ülesse kütate. Vahest on nii, et selle müügi peale kulutatud aeg, raha ja vaev tuleks esmamõttena maha matta ja hoopis mõelda, kuidas ise antud territoorium kenasti ära kasutada. Tehkem palju lapsi, võtkem loomad, harigem põldu. Elu maal ei ole tüütu seepärast, et Iphone laseb aina uusi telefone välja ja tehnoloogia areneb. Elu maal peab oskama hinnata ja sellest ka maksimumi välja võtta.
Selle Kärlal asuva hoonega tüpselt nii ongi, maja on poolmäda, karus tuleb välja vahetada, saunaga e ole midagi peale hakata. Sisuliselt tahab omanik krundi eest saada 24800 €, mis on ju naljanumber. See elumaja tuleb seal praktiliselt maha lammutada ja saun ka. Omaniku ahnus viib ta lõpuks selleni, et tal endal tuleb sissekukkunud hoone lammutada. Kui ikka tahetakse liialt suurt hinda saada, siis hiljem omad vitsad peksavad.
On näha, et Volli tunneb asja. Tundub, t kinnisvaraturg ja sellega seonduv ei ole talle võõras valdkond, mees teab, mida kirjutab.
Et maale elama minna, on vaja ka põllumaad ja mitte vähe, et seda harida ja peret toita, paraku selliseid pakkumisi pole.