5. Kuressaare filminädal kutsub TeatriKinno

27. novembrist 2. detsembrini saab viiendat korda teoks Kuressaare filminädal. Eesti Vabariik 100 eel on ka filminädal eesti filmi kesksem. Filmikava üheksast filmist viis on kodumaised. Lisaks tuleb tänu “Kino maale” filmifestivalile 2. detsembril täiesti tasuta näitamisele Nukufilmi kaks animatsiooniprogrammi.

Filmipeo avab pidulikult Priit Pääsukese esimene täispikk mängufilm “Keti lõpp”. Kuigi film on juba kuu jagu Eesti kinodes jooksnud, tasub avaõhtule tulla sellegipoolest, sest kaadritagusest elust tulevad rääkima lisaks režissöörile produtsent Marianne Ostrat ja hiljuti avalikkust beebiootusega rõõmustanud peaosatäitja Maiken Schmidt.

Külalist on oodata ka 1. detsembriks. Linastuvad Sulev Keeduse värsked tööd: dokumentaalfilm Eesti rahuvalvajast Afganistanis pealkirjaga “Sõda” ja Pimedate Ööde Filmifestivalil (PÖFF) põhivõistlusprogrammis esilinastuv lummava pildikeelega “Mehetapja/Süütu/Vari”. Kuigi Sulev Keedusel on neil päevil kiired ajad – tuleb ju filmisõprade uudishimu ja teadmisjanu kustutada nii PÖFF-il Tallinnas kui ka Rakveres –, leiab filmimees ometigi aega kohtuda ka Kuressaare TeatriKino publikuga.

Koostöös meie põhjanaabrite soomlastega esilinastub esmalt PÖFF-il põhivõistlusprogrammis ja siis ka Kuressaare filminädala viimasel päeval suurejooneline ajaloodraama “Igitee”, mis on eriline juba ainuüksi seetõttu, et filmi kaadritagusesse tiimi kuulub ka saarlane Karin Martinson, kes töötas just nii tähtsal ametipostil, kui seda on režissööri 2. assistent. Film jutustab ühest ajaloo hämarusse suikunud peatükist – Soome ameeriklaste saatusest nõukogude režiimi all 1930. aastate Suure depressiooni aegu. Linaloo on tootnud Taska Film ning eesti näitlejatest tegi teiste seas mõjuva rolli nüüdseks manalamees Lembit Ulfsak, kellele see jäi kahjuks viimaseks ülesastumiseks filmis.

Kergemat, lõbusamat ja seikluslikumat meelsust võib leida 30. novembri õhtust, mil linastub Terje Toomistu dokumentaalfilm “Nõukogude hipid”. Äsja Euroopa vanimal ja mainekamal dokumentaalfilmide festivalil Leipzigis osutus just see dokumentaal enimnõutud filmiks. Hipifilmile järgneb woodyallenlik “Carrie Pilby”, mis on mõeldud just neile, kes otsivad nalja ja romantikat.

Uskumatu, aga tõsi – tänu MoeKunstiKinole ja Helen Saluveerile on filminädala publikul 28. novembri õhtul eksklusiivne võimalus kaeda oma silmaga maailmakuulsa kingakunstniku Manolo Blahniku töötuppa. Lisaks avab dokumentaalfilm “Manolo: poiss, kes valmistas kingi sisalikele” kaasahaaravalt mehe olemust, kelle nimi ei vaja tutvustamist, kuid kes ise on jäänud üsnagi mõistatuslikuks.

29. novembril esindab väga head vene filmi tänavu Cannes’i filmifestivalil Kuldsele Palmioksale nomineeritud ja žürii eriauhinna pälvinud ning rahvusvaheliste kriitikute poolt PÖFF-i programmi valitud film “Armastuseta”. See on valus vaimse allakäigu lugu, mis on üles ehitatud krimi-thrilleri pingestatusega. Filmis kõlab kahel korral Arvo Pärdi “Silouan’s Song” Paavo Järvi juhatusel ja ERSO ettekandes.

Kuressaare filminädala lõpetab 2. detsembril legendaarse režissööri Michael Haneke pasliku pealkirjaga film “Õnnelik lõpp”. Ka see film võistles Cannes’is ja linastub PÖFF-i programmis “Panoraam”. Režissööri loomingu austajad leiavad siit filmist rohkelt tagasiviiteid Haneke varasematele töödele ja loomingus läbivalt esindatud teemadele, kuid kogenud inimhingede lahkaja operatsioonisaali lambid on seekord senisest veelgi eredamad ja skalpellid veelgi teravamad…

Pikemad tutvustused ja piletiinfo Kuressaare filminädala programmis olevate filmide kohta leiab festivali Facebooki lehelt, samuti teatri kassast (tel 45 33 222) ja kodulehelt www.klteater.ee ning Piletimaailma müügipunktidest.

Piletite ostmisega tuleks siiski kiirustada, sest eelmüügis kehtivat 3-eurost piletihinda jätkub veel vaid loetud päevadeks. 21. novembrist on piletid müügil juba täishinnaga, s.o 4 ja 5 eurot.

Kuressaare filminädalat korraldab Kuressaare TeatriKino ja abiks on Kuressaare linnavalitsus, Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp, Zukker Disain, Saarte Hääl, Kadi raadio, Arensburg Boutique Spa Hotell ja Coop Saaremaa.

Elen Pärtel-Saar,
TeatriKino projektijuht

Print Friendly, PDF & Email