Ettevõtted investeerivad maakonda miljon eurot (6)

Saarte koostöökogu toetas ettevõtete konkurentsivõime suurendamise ja ühistegevuse meetmest projekte 586 000 euroga. Omalt poolt panevad ettevõtjad toetusele pea sama palju veel juurde.

VANAST UUEKS: Arvet ja Alo Välit ümbritsevad tootmisseadmed lähevad tänu SKK toetusele ümbervahetamisele.
MAANUS MASING

LEADER-programmi meetme 1 ehk ettevõtete konkurentsivõime suurendamise ja ühistegevuse taotlusvooru esitati 35 projekti, mille kogumaksumuseks kujunes enam kui 4 miljonit eurot.
Toetust küsiti seejuures 1,3 miljonit eurot, ent vooru eelarve oli 586 000 eurot. Nõnda sai positiivse otsuse 21 projekti. Et omalt poolt panevad ettevõtted pea sama suure summa juurde, kui toetusena saadakse, on koguinvesteering maakonda 1 050 411 eurot. Suurima investeeringuga saab ühele poole SaiTklaP OÜ, mille projekt maksab 232 331 eurot, millest toetus moodustab 138 101 eurot.

Rautsi talu rajab nimelt uue tootmis- ja töötlemishoone, lisaks soetab seadmed köögiviljade töötlemiseks – kooritud, riivitud ja keedetud pooltooted – ning omatoodete, nagu hapukapsas, soolakurk, köögiviljakrõpsud ja mahlad, valmistamiseks.

Aastaid põhiliselt jalgrattaspordivõistlustel fotofiniši teenust pakkunud OÜ ABC Kompuuter juht Aivo Maripuu investeerib aga 111 200 eurot Eestis seniolematu mobiilse võistluskeskuse soetamiseks. Maripuu sõnul kujutab võistluskeskus endast raamautole ehitatud 24 m2 suuruse pinnaga furgooni. “Seal on sees fotofinišitehnika, ruumid kohtunikele ja telekommentaatoritele,” rääkis Maripuu. “See võimaldab võistluste korraldajatel kulusid kokku hoida ja saada samas maailmatasemel teenust.”

Ligi 90 000 euro suuruse investeeringu õlleköögi tootmisseadmete kaasajastamisejs teeb Pihtla õlut valmistav OÜ Taako. Ettevõtte juhatuse liikme Arvet Väli sõnul seisab õlleköögil järgmisel aastal ees kogu tootmise renoveerimine.

“See, mis meil siin 25 aastat on olnud, läheb majast välja, ja kõik tehnoloogilised seadmed uuendatakse,” rääkis Väli. “Alates õllekeedust, kääritamisest, laagerdamisest kuni tankide pesu ja desinfitseerimiseni välja.”

Väli sõnul on olemasolevate seadmete madal tootmisvõimsus hakanud ettevõte arengut pärssima. Hiinast tuleva uue sisustusega peaks loodama võimalus toodangu mahu suurendamiseks 30 000 liitrilt 100 000 liitrini aastas.

Sääre tuletornilinnakus varemgi kohvikuna töötanud hoone juurdeehituse baasil tahab Saaduniidi Talu OÜ uuesti väikese kohviku avada.

37 000 euro suurust investeeringut plaaniva ettevõtte juhatuse liige Triin Hendrikson ütles, et kohvik tahab esile tõsta kohalike väiketootjate toodangut, et sealse kandi ettevõtlust ja elu edendada.

Kohviku äriplaan erineb oluliselt läheduses asuva Sääre paargu tegevusest. “Meie ei tööta restorani põhimõttel, vaid pakume külalistele lihtsaid toite, nagu hapukurk, karask või pannileib,” rääkis Hendrikson. “Inimene võtab midagi suupisteks kaasa ja läheb Sõrveotsa avastama.”

Peke Eloranta

Mitu aastat Vahtraste külas viinamarju kasvatanud Muhu Veinitalu OÜ juhatuse liige Peke Eloranta astub toetuse abil vajalikke samme päris veinitootmise poole.

“Ehitame peamaja keldriruumides välja väikse veinikoja, et saame hakata veini tegema oma viinamarjadest ning teistest Saaremaa marjadest ja puuviljadest,” lausus Eloranta, kelle sõnul tänavune saak 2100 viinapuuga istanduse paremate hulka ei kuulu.

Lisaks nigelale ilmale oli veinitalul teisigi väljakutseid. “Paar päeva enne saagikoristust kaotasime suure osa oma väiksest saagist metssigade rüüsteretke tagajärjel,” rääkis Eloranta, viidates ühtlasi vajadusele elektrikarjused püstitada. Kokku kulub selleks kõigeks ca 34 000 eurot, toetus moodustab sellest 15 974 eurot.

Möödunud aastal mobiilse õunamahlapressi soetanud Ojafor OÜ juhatuse liige Priit Nurk teeb aga tänu ligi 8000 euro suurusele toetusele veel ühe sammu edasi ja hakkab edaspidi pakkuma kohalikele elanikele külakeskuste juures ka õunamahla pastöriseerimise teenust.

OÜ Saaremaa Sepad juhataja Andres Ella ütles, et nemad soetavad endale tänu 33 135 euro suurusele toetusele plasmapingi, mis lõikab lehtmetalli, järgides arvuti joonist.

Praegu ostab ettevõte plasmapingi teenust sisse mandrilt. Oma riistapuu võimaldab kokku hoida kulusid ja loob võimaluse seda Saaremaal omakorda teistele huvilistele välja pakkuda. Nende koguinvesteeringu suurus on enam kui 55 000 eurot.

Kertu Kalmus, Ain Lember

Print Friendly, PDF & Email