“Kas otsustajate möödalaskmised tuleb kinni maksta kohalike inimeste elukvaliteedi arvelt?” küsib MTÜ Sauvere Arendusseltsi tegevjuht Katrin Pihlas seltsi nimel Saaremaa vallavalitsusele ja Keskkonnaametile saadetud pöördumises. Selts teatas, et elanikud ei nõustu Ooremaa kruusakarjääri kaevandamisloa pikendamisega 15 aastaks.
Kuna MTÜ Sauvere Arendusselts on loodud kohaliku elukeskkonna ja kogukonna säilitamiseks ja arendamiseks, siis loeme ka meie ennast lisaks AS-ile Level ja OÜ-le Agnus Grupp Ooremaa IV kruusakarjääri kaevandusloa muutmise protsessi menetlusosaliseks.
Seega palume, et nii kohalik omavalitsus kui ka keskkonnaamet võtaksid oma seisukoha kujundamisel maardla tegevuse pikendamise taotluse osas arvesse ka meie seisukohta.
Vastuväiteid ei arvestatud
Ooremaa IV kruusamaardlas alustati tegevust 2009. aastal kümneks aastaks väljaantud loa alusel, mis lõpeb 2019. aasta 6. aprillil. Juba toona esitasid naaberkinnistute omanikud selle kruusakarjääri rajamise vastu oma seisukohad ja vastuväited, millega aga ei arvestatud.
Majapidamised ja elujõuline Nõmpa küla, kuhu on tänased Ooremaa karjäärid rajatud, on aga asunud siin juba ajalooliselt ja enne karjääride teket! Ooremaa IV kruusakarjääri vahetus läheduses asuvad Pitka-Sandri ja Peetri hoonestatud kinnistu. Peetri kinnistul tegutseb Peetri puhketalu, kus juba 2006. aasta juunist pakutakse turismi-, puhke- ja majutusteenuseid. Sellega teenivad talu püsielanikud endale elatist. Samas on tänased kohalikud turismiettevõtjad ka kogu Saaremaa mainekujundajad. Nende tegevusest sõltub, kuidas hinnatakse ja nähakse Eestit ka väljastpoolt.
Toome siinkohal ära Ooremaa IV karjääri kaevandustegevusega seotud olulised tähelepanekud ja rikkumised.
Kaevandaja senine tegevus näitab planeeritud ja sihilikku kavatsust mitte kaevandada etteantud ajas lubatud mahtusid. Maardla avamisest peale on seda pigem kasutatud suletud Ooremaa karjäärist kaevandatud ja purustatud killustiku laoplatsina. Maardla rajamise taotluses toodi kaevandatava ehituskruusa, ehitusliiva ja täiteliiva kogumahuks 224 500 m3, taotletava maavara kaevandamise keskmise aastamäärana oli aga kirjas 30 000 m3. Keskkonnaameti andmetest nähtub aga, et tänavu 30. juuni seisuga on kaheksa aasta jooksul välja kaevandatud üksnes 48 873 m3. See on kõigest 21,77%! Kui kaevandaja põhjendab olukorda sellega, et toote järele puudub nõudlus, siis miks see karjäär üldse avati?
Karjääri loa taotluses on arendaja kirjeldanud kaevandamistegevust kahes etapis: esialgu veepealne ning seejärel veealune varu. Täna maardla alal avanev pilt näitab aga, et tegutsetud on täiesti kaootiliselt ja kogu maa-ala on “ära augustatud”. Mingit reeglipärast tegevust veepealse ja veealuse varu kaevandamisel ei ole.
Arendaja on lubanud pealesõitu ja väljavedu korraldada karjäärist Leveli teele kinnistu põhjapoolsest idanurgast, et vähendada materjali väljavedamisega tekkivat keskkonnamõju lähedal asuvatele elamutele. Tegelikult liigutakse karjääriala vahet otse Peetri kinnistu sissesõidu vastast.
Tolmu ja müra kumuleerumise arvutustes pole arvestatud transportdiga Mustjala maanteelt Leveli teele ega Ooremaa maardlate vahelise liikumisega. Kaevandamisperioodil liiguvad karjääride vahel aktiivselt nii kallurautod kui ka ekskavaatorid. Sõidetakse mööda kruusakattega Leveli teed ja kuna seal pole kiirust piiravat märki, kihutavad tühjad kallurautod täiskiirusel kolisedes sihtpunktini välja. Vaatamata kohalike elanike korduvatele palvetele läbi vallavalitsuse, tehakse tolmutõrjet kõigest kord aastas. Müratase tuleks samuti üle mõõta. Kuna ümbruskonnas on tehtud palju lageraiet, levib karjääridest kostuv müra isegi Kandla külla.
Mäeeraldist läbiv 0,38 kV elektriõhuliin on seletuskirja järgi kavas teisaldada, seda ei ole aga tehtud. Kaevandatakse otse liinipostide juurest.
Terror kohalike kallal
Loa taotluse kirjelduses on arendaja kirjutanud kavatsusest rajada ala äärmises lõunaosas väike veekogu. Leiame, et tegevust lõpetava karjääri kohta peaks arendajal olema konkreetne rekultiveerimise projekt, kus on täpselt ära toodud metsastatav ja veekogu alla jääv ala.
Uurimata on jäetud võimalik keskkonnamõju kaevandusest 20 m idas ja 50 m lõunas asuvale Nõmpa karstialale kui looduslikule geoloogilisele objektile.
Toetudes eksperthinnangus tehtud analüüsile mäeeraldist ümbritsevate kinnistute osas, on arendaja kirjutanud kinnistute hindade tõusust pärast kaevandamise lõpetamist ja maastiku korrastamist. Nendesamade kinnistute omanikud on pidanud elama kannatades ja teadmisega, et kümme aastat on nende kinnistud praktiliselt väärtusetud. Kaevandusloa pikendamisega petetakse nende lootust, et lubatud ajaks nende kinnisvara hind normaliseerub. Kas kujutate ette, mis tunne on elada 25 aastat töötava karjääri kõrval?
Kuna Ooremaa II ja III kruusakarjäär tegutsevad kaevandamisloa alusel vastavalt 2022. aasta märtsini ja 2023. aasta jaanuarini, pole mõeldav, et Ooremaa IV karjäär võiks tegutseda 2034. aastani. Soovime, et parimal juhul lõpetaksid kõik karjäärid tegevuse ühel ajal.
Kõike eeltoodut arvesse võttes palume keskkonnaametil kaaluda, kas peab loa taotleja soovi igal juhul ja ilmtingimata maksimaalses ulatuses rahuldama. Jääb mõistmatuks, et kui maardla põhitegevusajaks oli lubatud 10 aastat, siis kuidas saab lisategevus olla sellest pikem, 15 aastat? Sellist olukorda võib vabalt pidada terroriks maal elavate inimeste kallal!
Kohalikel inimestel on põhjendatud küsimus: kui Ooremaa II ja III karjäär juba töötasid, mis oli üldse Ooremaa IV karjääri avamise mõte ja vajadus? Kas arendaja on selle maardla vajalikkust piisavalt tõendanud? Kes on sellise otsuse eest vastutav? Kas otsustajate möödalaskmised tuleb kinni maksta kohalike inimeste elukvaliteedi arvelt?
Eh Katri, Katrin valedega ei purjeta kaugele.
Proua põhiline jutt käib ümber karjääri olevate kinnistute väärtusest. Karjäärist veetakse ka välja väärtust. Seega saame rääkida ärihuvide põrkumisest. Ja äri maailmas on üks imeline asi nimega RAHA, mille käest-kätte liikumine lahendab kõik probleemid. Seega jõudu raha jagamisel. Ja pole mõtet rahvast ning ametiasutusi eksitada mingisuguse elukeskkonna jutuga.
Kulla Katrin! Sa ostsid selle kinnistu siis kui seal oli karjäär töös olnud juba üle paarikümne aasta. Töötas ka ostmise ajal. Maakonnaplaneeringus oli näga ka kaevandatava maavara kogus ning karjääri laienendamise võimalused. Ise oled olnud vallavanem ja sa peaks väga hästi teadma, et kui keegi ostab ära mingi kinnistu ja talle ei meeldi naabrite tegevus, siis ei pea teised kohe sealt ära kolima või oma tegevuse lõpetama. Elus ei käi asjad nii, et mina tahan ja kogu maailm tehku ja käitugu minu soovide kohaselt. Aga tunnen kaasa muidugi, et sellise ostuga omal ajal hakkama said ja oma elu ise raskeks tegid.
“Kuna MTÜ Sauvere Arendusselts on loodud kohaliku elukeskkonna ja kogukonna säilitamiseks ja arendamiseks…” Kaasaelajas mõtle enne mida kirjutad ja siis pane klahvid tööle. On ju selgelt kirjutatud, et antud selts on loodud elukeskkonna säilitamiseks hääbuvates tingimustes.
Milleks me võtame süütute inimeste kallal, kes niigi näevad vaeva, et neile vaid näkku sülitataks? Selline suhtumine peletab kodumaalt minema ka viimsedki patrioodid.
Vähem vaenu ja rohkem tööd!
kirde eestis kaevandati nii et kadus sealsete külade elukeskkond paistab et sama toimub ka sauvere kandis, rahaiha ületab igasugused mõõtmed inimelu seal ei loe
Oh, Volli, Volli! Elukeskoona säilitamine… Siiani ollakse kõige vastu, mida kavatsetakse teha. Nüüd on elukeskkonna säilitajad jõudnud karjääride taha ja metsasügavustesse, kus varsti ei tohi kaevandada ega raiet teha. Elukeskkonna säilitamise nimel. Lähme siis kiviaega tagsi, siis oli kõik elukeskkond! Meie tegime oma MTÜ koolimaja lähedale, kuradi kärarikas on, pangu nad kool kinni või viigu teise kohta. Ma pidasin Vollit ikka erudiidiks!
Jätke Volli kallal ilkumine kohe järgi, muidu tuleb teil minuga tegemist teha.
Ja jänesed ja kitsed ja oravad ja põdrad-nad kõik on süüdi, et läksid metsa elama, kus täna 24 tundi/ööp harvesterid töötavad. Sest metsa on ju tehtud juba rohkem kui 20 aastat tagasi.
Keegi on Volli͈ nime taas kuritarvitanud ja loopinud seisukohti, mida mina üldse heaks ei kiida.
Mina propageerin juba ammustest aegadest kultuurimälestiste ja muude prügimägede lammutamist. See ei ole meile vajalik! Antud hetkel ka see kruusatee. Miks peab lihtinimene oma autot seal lõhkuma?
Aru ei saa ka ma selle vana maja putitamisest Vanalinna kooli vastas. Täielik koledus ju. See tuleks kohe kopaga maha võtta ja kiviklibuks teha.
Ärme unusta ka neid “vägevaid munakiviteid”, mida meile uuesti topitakse. No tagasi kiviaega, tõsiselt.
Aga munakiviteid on ju ilus vaadata ja loovad romantilise meeleolu turistidele
Kulla Kaasaelajas! Mina ostsin Peetri talu hooned juunis 1995 aastal. Ooremaa IV karjäär (mille tegevusloa pikendamine teemaks on – loe veelkord üle!!!) loodi märtsis 2009. Kui numbreid mõistad, siis ehk arvutad välja kumb ajas varem eksisteeris. Millises maakonnaplaneeringus oli ette nähtud karjääri teke Jüri kinnistule??? Näita mulle ka! Loodan et sind, kulla Kaasaelajas, saadavad elu lõpuni toredad naabrid, et keegi sulle hiljem öelda ei saaks et ise ronisid nende kõrvale elama.
Kallis naaber! Kui oled julge mees lahmima, siis ootan siinkohal sinu täpsustusi. Õige naaber julgeb seda teha oma nime alt!