Viimast korda Iecavas

1983. aasta novembris mängiti esimene Iecava karikaturniir kabes, mis lõppes Saaremaa võistkonna võiduga.

Tookordsest esindusest ei ole meie hulgas enam Paul Antsaart ja Lea Randa, harva näeb võistlemas Jaanus Vallastet ja Hain Vaherit. Kuid Rein Kirst, Villu Kallas, Inge Vara ja Jaan Truu mängivad aktiivselt.

Iecava võistluste hing on läbi kõikide aastate olnud Arnolds Šimkuss. Sel aastal otsustas ta panna võistlusele punkti ning viimaseks akordiks jäi laupäeval peetud Läti – Eesti matš 10 laual (7 meest ja 3 naist).

Juba võistkondade koosseise vaadates võis eeldada Läti kindlat võitu, sest Läti võistkonnas võistles seitse vähemalt meistrijärku omavat kabetajat. Eestil oli samaväärne järk vastu panna ainult rahvusvahelisel meistril Kaari Vainonenil. Nii tegelikult läkski ja eestlaste jaoks isegi halvemini kardetust. Häiris, et ajakontrolliks oli sirgelt 20 minutit partiile, sest Eesti võistlustel mängitakse juba aastaid nn Fischeri süsteemis, kus iga tehtud käigu pealt tuleb mõtlemisaega juurde.

Iecavas mängiti Ševeningeni süsteemis: ühe võistkonna liikmed mängivad järjekorras teise võistkonna kõigi liikmetega. Samamoodi mängisid ka naised, aga kahel korral.

Seitse Läti meest hõivasidki seitse paremat kohta: 1. suurmeister Laimonis Zalitis 13 (14-st), 2. meister Janis Arinš 12, 3. rahvusvaheline meister Guntars Purvinš 11, kes edestas meister Talivaldis Rumitist tänu paremale koefitsiendile. Viimaste Saaremaa Kapa turniiride keskmiku Arinši nii edukas esinemine oli üllatus.

Eestlastest oli parim noor Pärnust pärit, aga Tallinnas õppiv Hendrik Tamm 6 punkti ja 8. kohaga. Saarlastest tõi Jaan Truu võistkonnale 3 ja Ivar Truu 2 punkti. Naiste võistkonnavõistlus oli tasavägisem, kuna väga tugevate Antra Valnere ja Regina Pironeni (mõlemal 10 p, vastavalt I ja II koht) kõrval oli kolmas lätlanna nõrgem ja teda edestasid kõik kolm eestlannat. Neist oli ettearvatult parim Kaari Vainonen 7 punkti ja III kohaga.

Kokkuvõttes kujunesid Läti võiduskoorideks meestel 73 : 25 ja naistel 22 : 14, kokku seega 95 : 39.

Jaan Truu

Print Friendly, PDF & Email