Sauvere külarahvas soovib poodi omale

Sauvere arenguselts on kevadest saati utsitanud Lääne-Saare valda, et see ostaks Saaremaa tarbijate ühistult Sauvere poehoone, kuid seni pole hinnas kokkuleppele saadud.

KOHALIKULE RAHVALE: Katrin Pihlase juhitav Sauvere arenguselts hakkaks hoonet lisaks poepidamisele kasutama kogukondlike ettevõtmiste asupaigana.
MAANUS MASING


Praegu on kauplus rendil, kuid Sauvere arenguseltsi eestvedaja Katrin Pihlase sõnul poepidaja erilist tulu ei teeni ja hoiab uksi lahti rohkem missioonitundest. Kohalik rahvas on seetõttu mures, kuna puudub kindlus, et pood suudab jätkata.

Ühistu on valmis kauplusehoone 15 000 euroga maha müüma ja selles osas on Pihlase sõnul toimunud ka kolmepoolne kohtumine. Paraku pole hinnas kokkuleppele saadud. “Ühistu lähtub sellest, et on äriettevõte, vald ei ole aga võimeline küsitud summat maksma. Täna oleme seetõttu patiseisus,” rääkis Pihlas.

Arenguseltsil on kauplusehoonega seoses mitu huvi. Esikohal on Pihlase sõnul kaupluse säilitamine, millele kohalik kogukond saaks juhul, kui maja nende kätte tuleks, kaasa aidata. “Meie nägemus on luua midagi sarnast, nagu on Saksa pood. Et kohalikud inimesed saaksid seal oma tooteid müüa, et oleks võimalik suvel kohvikut pidada. Pood asub maantee ääres ja üsna atraktiivse koha peal. Lisaks saaksime kaupluseruume kasutada kogukonna kooskäimise kohana. Meie kandis praegu sellised tingimused puuduvad,” selgitas Pihlas ja lisas, et isegi valla korraldatud koosolekuid on siiani peetud temale kuuluvas Peetri talus.

Sauvere inimestele lähim kooskäimiskoht on Kärla rahvamaja, kuid seal käiakse pigem n-ö suurtel üritustel. Oma kogukonna ürituste jaoks aga kohta pole. Rääkimata mõne ringi käimapanemisest. “Võimalusi on tänapäeval igasuguseid, et anda inimestele pikal talveajal põhjust kodust välja tulla. Näiteks meie piirkonna mehed sõidavad praegu mitu korda nädalas Kärlale, et koroonat mängida – aga see on kütusekulu. Miks ei võiks see mängulaud siin kohapeal olemas olla?” rääkis Pihlas.

Aastaid tagasi plaaniti kogukonnamajaks endist Sauvere koolimaja, kuid see hoone on nüüdseks nii kehvas seisus, et tuleb lammutada. Pihlas möönis, et ka kauplusehoone ja selle tehnosüsteemid vajavad uuenduskuuri, aga arenguselts saaks selleks tarbeks taotleda projektiraha, mida veel on saada. “Selles mõttes me jookseme praegu ajaga võidu, kuna ühel hetkel on projektiraha lõppenud,” nentis ta.


Vald tahab osta Lümanda kolemaja

Lääne-Saare vald tahab osta 5000 euro eest Lümanda külas asuva Platsi kinnistu, millel paiknev lagunemisohtlik hoone on plaanis lammutada ja asemele rajada puhke- ja mänguala.

Pikalt tühjana seisnud hoone asub otse Lümanda põhikooli kõrval, on ohtlik lastele ja rikub ka asula üldilmet. Lümanda kooli direktor Liia Raun ütles Saarte Häälele, et maja kivimüürid on ümber vajumas ja selline tühi maja kohas, kus lapsed liiguvad, on alati ohtlik. See ärgitab paratamatult uudishimu ja varasematel aegadel on maja uksi tulnud pärast seda, kui lapsed on sinna sisse trüginud, korduvalt uuesti sulgeda.

Hoone lammutamise järel on plaanis rajada kinnistule avalik mängu- ja puhkeala, kuna Lümandas praegu sellist laste kooskäimise kohta ei olegi. “Kuna see on täpselt kooli kõrval, siis peame vaatama, kuidas kaht ala omavahel siduda ja asi kompleksselt lahendada,” sõnas direktor.

Lääne-Saare valla infotöötaja Merike Lipu ütles, et kolemaja oli plaanis lammutada Lümanda keskusehoone rekonstrueerimistööde käigus. “Kuna viimane on viibinud ning ka tehingut kinnistuga ei ole veel toimunud, ei oska lubada, mida uus vald kinnistuga peale hakkab,“ sõnas ta.

Mehis Tulk

Print Friendly, PDF & Email