Mesinik Janar Suuster pani end proovile loomakasvatajana (3)

Leisi vallas tegutsev mesinik ja Leisi turu asutaja Janar Suuster on end alates möödunud aastast proovile pannud ka loomakasvatajana.

LEIVALE: Janar Suuster pakub Leisi maantee ääres Triigi lahe lähistel rohtu nosivatele veistele vahelduseks leivaviilukaid.
Maanus Masing

2016. aastal asutas Janar Suuster mittetulundusühingu Eesti Galloway Selts, et populariseerida gallovei lihaveisetõugu, kasvatada kõrge aretusväärtusega loomi ning panustada maastikuhooldusega loodushoidu. Praegu on mittetulundusühingu hingekirjas kokku 18 gallovei tõugu lihaveist, neist seitse sel kevadel ilmavalgust näinud vasikat. Suvel tõi Janar karja Saksamaalt pärit tõupulli nimega Jeffrey.

Galloveid on Eestis vähelevinud tõug, mis tänu oma väikesele kasvule, vastupidavusele ja vähenõudlikkusele leiab kasutust peamiselt maastikuhoolduses.

Laiad sõrad ja kergem kaal teevad neist loomadest Suusteri sõnul just eriti sobilikud niiskemate rannaalade hooldajad. Samas on seda tõugu loomade marmorjas liha maailmas väga hinnatud.

Suusteri kinnitusel langes tema valik gallovei tõule seetõttu, et need loomad on äärmiselt hästi kohastunud ekstensiivse pidamisviisiga, väärindades suurepäraselt ka kehvemat rohusööta. Tänu paksule kahekordsele karvkattele on galloveid suutelised Eestis kliimas probleemideta elama aastaringselt välistingimustes, taludes hästi nii niiskust kui ka pakast.

Märkimata ei saa Janar Suusteri sõnul jätta selle tõu silmapaistvat välimust – veiste keha ümbritseb lai valge vööt. Värvuselt on galloveisid nii musti, valgeid, pruune kui ka halle. Iseloomult on nad vaiksed ja kuulekad.

Eesti lihaveisekasvatajate seltsi andmetel on Eestis käesoleva aasta alguse seisuga 17 tõugu lihaveiseid. Kõige enam oli tõugudest esindatud hereford, keda on 16 443 (ammlehmi 7001). Gallovei tõug oli 763 loomaga 9. kohal (211 ammlehma).

5. oktoobri seisuga on Saare maakonnas 11 485 lihaveist, järgnevad Lääne- ja Pärnumaa vastavalt 9248 ja 7587 veisega. Kokku on Eestis 80 385 lihaveist.

Print Friendly, PDF & Email