Noor õpetaja Annette: mu uus amet on vahva!

Aastaid laevadel tantsimisega leiba teeninud pärnakast pealinlane Annette Rungi tegi oma elus kannapöörde ja asus kuu aja eest tööle Saaremaal – Kuressaare gümnaasiumi huvikoolis Inspira tantsuõpetajana.

LÕBUS TUND: Kui õpetajal on tuju hea, on rõõmsad ka lapsed, teab
õpetaja Annette Rungi.
Maanus Masing


Tõsi, Annette ei ole õpetaja traditsioonilises mõttes. Kui matemaatika- , eesti keele või siis keemiaõpetajad püüavad oma ainet selgeks teha ka neile, kes selle vastu sugugi sümpaatiat ei tunne, siis Annette tantsutundides käivad need lapsed ja noored, kes tantsimisest vaimustuses on.

“Just see on üks asi, mis mulle oma uue ameti juures meeldib,” räägib õpilaste töökust ja tahet hindav Annette. “Kui laps tegeleb sellega, mida armastab, on ta võimeline väga paljuks. Sundusega seda ju ei saavutaks, kaugel sellest.”

Viis aastat tantsijana laevadel

Enne Saaremaale kolimist tantsis Annette viis aastat Tallinki laevadel. “Säärane elu oli üsna väsitav ja kurnav,” tõdeb verivärske õpetaja tagantjärele.

Tantsimistöö käis graafiku alusel, mis oli iga kuu erinev – kord näiteks kaks nädalat laeval, kaks nädalat kodus või siis kolm nädalat ära ja üks kodus. “Ma ei saanud kunagi midagi pikemalt ette planeerida, sest ei teadnud, milline mu järgmise kuu graafik on,” tõdeb Annette.

Show-produktsioonifirmas Dance Factory, mis tantsijatele laevaprogrammides tööd pakub, on ta endiselt hingekirjas, mis sest, et vähemalt esialgu Annette sealseid tööotsi vastu võtta ei kavatse.
“Mulle pakuti, et tuleksin kohe, kui koolis jõuluvaheaeg hakkab, ja töötaksin 6. jaanuarini, kui vaheaeg läbi saab, aga ütlesin ära,” tunnistab Annette. “Tahan viimaks ometi jõule nautida – seda pole ma saanud viis aastat teha, kuna olen sel ajal töötanud.”

Annette arvab, et võtaks tantsimisega seotud tööpakkumised kindlasti ette suvel, mil koolist pikem puhkus. Sest tantsimine annab hingetoitu.

Kuidas Pärnust pärit ja aastaid Tallinnas elanud Annette Saaremaale õpetajaks sattus?

Just “sattus” on Annette hinnangul õige sõna.

Annette ja tema Saaremaalt pärit elukaaslase, kunstiakadeemias ehte- ja sepakunsti erialal lõpetanud Rauno Paju tõi saarele elama uitmõte, mis tekkis juba aasta tagasi.

“Elukaaslane hakkas kooli lõpetama, aga Tallinnas tööpinna üürimine nõuab palju raha,” räägib Annette. “Kuna Rauno isa elab Kuressaares, ütlesin Raunole: “Mis siis, kui koliksime hoopis Kuressaarde – seal on ju sepikoda olemas, kus tööd teha.” Ja et küll mina ka endale midagi otsin.”

Annette rääkis oma ideest ka kursuseõele, kes osales Kuressaares ühe tantsufestivali žüriis ja kohtus Inspira juhataja Inge Jalakaga. “Inge rääkis talle, et Saaremaal napib tantsuõpetajaid, ja kursaõde soovitaski talle kohe mind,” kirjeldab Annette asjade edasist käiku. Ei läinud kaua aega mööda, kui Annette leidis postkastist kirja Ingelt, kes kutsus Annettet Kuressaarde.

Kui töö saamine käis Annette jaoks lihtsalt, siis elukoha leidmine osutus noorte jaoks parajaks pähkliks. “Seda me otsisime päris tükk aega,” märgib Annette. “Üürida soovijaid oli palju, aga keegi ei soovinud üürile anda. Või kui pakkumisi oligi, siis tohutu hinna eest.”

Viimaks said Tallinnast saarele kolinud noored elupaigaks korteri, mida linn noortele õpetajatele üürib. “Olen selle eest väga tänulik,” ütleb Annette.

90 tantsuhimulist õpilast

Praegu on Annettel õpilasi ligi 90. Üks rühm koosneb kolme- kuni kuueaastastest lasteaiamudilastest, teises rühmas tantsivad 1.–3. klassi, kolmandas 2.–4. klassi ja neljandas 5.–7. klassi õpilased. Gümnaasiumineiud kuuluvad aga cheerleader´ite ehk tantsutüdrukute rühma.

“Kõige noorematega õpime liikuma, tegeleme loovtantsuga ja mängime,” räägib Annette. 2.–4. klassi ja 5.–7. klassi lapsed õpivad Annette juhendamisel show-tantsu, põhikooli vanem rühm ka kaasaegset ja jazz-tantsu. Tantsud, muide, on Annette enda loodud.

Gümnaasiumineidudest koosnev tantsutüdrukute rühm otsustab oma repertuaari üle ise. Annette on neile tantsude loomise ja selgeks õppimise juures abiks.

Tantse, mida Annette õpilased on oma tundides selgeks saanud, saab juba paari kuu pärast uudistada Inspira jõulukontserdil ja muidugi kevadkontserdil. Gümnasistidest cheer­leader´id astuvad aga üles jalgpalli- ja võrkpallivõistlustel.

Tulgem aga tagasi kooli­aasta alguse juurde. See on Annette sõnul möödunud tegusalt ja põnevalt. “Õpetajaamet on tore, mis sest, et olen alles täiesti algaja,” leiab Annette. Pedagoogiline haridus, tõsi küll, on noorel naisel olemas – Annette on lõpetanud Tallinna ülikooli koreograafia erialal. Ainuke töökogemus õpetajana pärineb aga ülikoolieelsest ajast – nimelt õpetas Annette gümnaasiumi 12. klassi neiuna Laine Mägi tantsukooli õpilasi.

“See aeg õpetajakogemusena arvesse eriti ei lähe,” arvab Annette ise. Ja lisab, et praegune töö on pärast ülikooli tema esimene tähtis amet.

“Mulle meeldib, et sellise elumuudatuse ette võtsin,” kinnitab Annette. “Mu praegune amet on ikka hoopis midagi muud, võrreldes selle tööga, mis ma enne tegin. Mu tööpäevad kulgevad väga rahulikult – tunnid algavad kella ühest-kahest päeval, õhtud saan aga mõnusalt veeta kodus või siis tegelda oma hobidega.”

Annette tunnistab, et kõiki Kuressaare gümnaasiumi õpetajaid ta isegi nägupidi veel ei tunne. Hakkab ju enamik neist siis oma tööpäeva lõpetama, kui Annette alles alustab. “Kui õpetajate päeval väljasõidu teeme, küll siis jõuan ka teiste õpetajatega tutvuda,” arvab ta.

Suur koolimajagi on Annettele veel üsna võõras – enamasti kulgeb tema marsruut hoones välisuksest riietusruumini, sealt saali ja tagasi. Ära ta selles hoones siiski vaevalt eksiks – on ju maja oma plaanilt sarnane Pärnus asuva Koidula gümnaasiumiga, kus Annette õppis põhikooliajal.

Vanasti tehti nalja, et õpetajaametil olevat kolm suurt plussi: juuni, juuli ja august. Kuigi tegelikult on õpetajatel puhkusekuid kokku pigem kaks – ikkagi rohkem kui enamikul teistel tööl käivatel inimestel –, ei ole Annette neile kui boonusele veel mõelnud ega oska seda hinnata. “Olen ju elanud hoopis teistsuguse graafiku järgi,” põhjendab ta. “Kuna töötasin graafiku järgi, oli mul palju vaba aega ja suved läksid töötamise tähe all. Kui mul see pikk suvepuhkus tuleb, võib-olla siis oskan seda suureks plussiks pidada.”

Kui küsida, millised on saarlased Annette silmis, vastab ta kohe: “Ülimalt sõbralikud ja abivalmid. Kui esimesi kordi saarele sattusin, olin nende sõbralikkusest ja lahkusest lausa lummatud. Seda, et sinuga tullakse lihtsalt niisama juttu rääkima, Pärnus või Tallinnas naljalt ette ei tule. Vähemalt pole mina seda kogenud.”

Kui Annette just tantsimist ei õpeta, millega ta oma vabal ajal tegeleb? “Tantsimine, esinemine on minu jaoks hingetoit,” räägib Annette. “Hiljuti leidsin enda jaoks aga uue põneva harrastuse – jooga, mida tehakse basseinis surfilaudade peal.”

Et saada selle ala juhendajaks Kuressaares, kavatseb Annette sel nädalal minna instruktorikoolitusele.

Üks asi, mis on pealinnast saarele kolinud naise jaoks siin pisut harjumatu, on siinne ühis­transport. “Kui Tallinnas bussist maha jääd, pole see probleem – küll viie minuti pärast tuleb järgmine buss,” tähendab ta. “Selge see, et siin bussid nii tihti ei käi. Õnneks on mul ka jalgratas, millega ühest punktist teise liikuda.”

Autojuhiluba Annettel ei ole – veel. Õige pea plaanib ta aga minna autokooli, et see mure murtud saaks.

Oskab Saaremaa rahu hinnata

Kui Saaremaal elavad inimesed kurdavad sageli selle üle, mida kõike meil siin ei ole, siis pealinnast tulnud Annette millestki puudust – peale tihedama bussigraafiku – Saaremaal ei tunne. “Siin ei peagi olema kõike seda, mis on Tallinnas,” leiab ta. “Kõik eluks vajalik on Saaremaal ju olemas. Ning kui hing ihkab veel midagi, mida siin ei ole, on ju aeg-ajalt tore Tallinna või Pärnut külastada.”

Pealinna kärast-mürast vaiksesse Kuressaarde kolinud Annette oskab siinset rahu hinnata. “Oleme oma otsusega väga-väga rahul,” kinnitab ta. “Muide, nüüd oskame jälle rõõmu tunda sellest, kui päevaks-paariks Tallinna sõidame. Pidevalt seal elada me aga enam ei tahaks.”

Seda, kas nüüd ongi ta Saaremaal “päriseks” paikne, Annette öelda ei oska. “Kes teab, mis elu toob,” mõtiskleb ta. “Aga vanaduspõlve tahaksin küll veeta siin, Saaremaal.”


ANNETTE RUNGI
Sündinud 17. augustil 1993 Pärnus

Haridus
Pärnu Koidula Gümnaasium, põhikool 2009
Pärnu Hansagümnaasium, gümnaasium 2012
Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut, bakalaureuseõpe koreograafia erialal 2016

Töö
Laine Mägi Tantsukool, tantsuõpetaja 2011–2012
Endla Teater, tantsija muusikalis 2012–2013
Dance Factory, tantsija 2013–…
Kuressaare Gümnaasiumi huvikool Inspira, tantsuõpetaja 2017–…


KOMMENTAAR

Inge Jalakas,
KG huvikooli Inspira juhataja:

Annettet tunnen veel vähe. Esmakordselt kohtusin temaga pool aastat tagasi Inspira tantsulaagris. Kutsusin teda tookord laagrisse tantsutunde andma. Eesmärgiks oli teada saada, kuidas Annettel lastega koostöö sujub ja millised on tema töömeetodid. Juba siis sai selgeks, et tema on täpselt see õige inimene, kes saab hakkama igas vanuses laste õpetamisega ja kes saab kindlasti laste suureks lemmikuks.

Hoidsin terve suve pöialt, et ta ümber ei mõtleks ja siiski mandrile elama ei jääks. Õnneks minu soov täitus ja alates käesolevast õppeaastast ongi Annette KG huvikoolis Inspira tantsuõpetaja.

Arvan, et Annette on ääretult positiivne ja loominguline inimene. Ta on alati rõõmsameelne ning süstib oma energiat ja rõõmu ka kõikidesse lastesse, kes käivad tema juures tantsimist õppimas.

Mulle meeldivad kohusetundlikud ja usaldusväärsed inimesed – ka need omadused on Annettel kindlasti olemas. Ühesõnaga, enda arvates olen leidnud ühe tõelise “kalliskivi” ja loodan, et see nn kalliskivi jääb alatiseks Saaremaa pinda ehtima ja meie laste tantsumaailma rikastama.

Print Friendly, PDF & Email