Kiviaed muudab uue ristmiku ohtlikuks (46)

Kuressaare renoveeritud peatänava üht olulisemat ristmikku tuleb tõenäoliselt hakata peeglitega ohutumaks muutma.

SUNNIB KAELA VENITAMA: Eile, kui Saarte Hääle fotograaf käis ristmikku pildistamas, võis näha, et pea kõik stoppmärgi taga peatunud juhid pidid peateele nägemiseks kaela üsna pikaks venitama.
Maanus Masing

“Kuna muinsuskaitsealal kiviaedu likvideerida ei tohi, siis ongi lahendus selline,” tõdes abilinnapea Mart Mäeker. Ristmiku ohtlikkust kinnitas ka teeremondil ühe insenerina järelevalvet teinud Aleksander Kollo.

Asjaolude kokkulangemise tõttu on Tallinna tänava uuendamise viimase etapina valminud Pihtla tee ja Tallinna tänava ristmiku üks osa muutunud autojuhtide jaoks keeruliseks. Probleemi on tekitanud remondi käigus laienenud Pihtla tee ja selle nihkumine lähemale paremal asuvale kiviaiale, mis varjab autojuhi jaoks vaatevälja.

Kuigi teel on ees stoppmärk, tuleb autojuhtidel pärast peatumist paremalt tulijate nägemiseks ikkagi välja sõita Tallinna tänava vastassuunavööndisse. Varem oli ristmik ohutussaare puudumise tõttu kitsam ja rohkem kesklinna pool ning siis kiviaed vaatevälja ei varjanud.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa ei mäleta oma sõnul küll, et selle kiviaia asjus oleks tee uuendamise käigus nende poole pöördutud. Samas ütles ta, et kui ka oleks aia lammutamise kohta küsitud, oleks vastus olnud eitav. Peirumaa sõnul on kiviaiad Kuressaare üks omapära ja visiitkaart ning neid hoitakse.

Aleksander Kollo märkis, et palju võimalikke lahendusi ei ole. Tema hinnangul tuleks ristimikule Pihtla tee vastu paigaldada peeglid, kust näeb siis Tallinna tänaval toimuvat. Kogu Tallinna tänava liikluskorralduse osas tehakse ka järelkontroll, mis muu hulgas puudutab ka sedasama ristmikku, aga ka palju paksu pahameelt tekitanud stoppmärkide rohkust.

Teema tõstatus ka linnavolikogu viimases istungil, kus volinik Anton Teras avaldas imestust, et kontrolli teeb Tiit Metsvahi, kes ise sellise liiklusskeemi auditis välja pakkus. Terase sõnul ei saa objektiivset hinnangut, kui asja väljamõtleja selle mõttekust ise ka kontrollib.

Kuressaare abilinnapea Mart Mäeker märkis, et Metsvahi käest telliti kontrollimine ehitusjärelevalve soovitusel. Järelevalvet teinud Aleksander Kollo sõnul ei ole sellises kontrollimises midagi ebatavalist, pigem on see vägagi levinud. Kollo selgitas, et kontroll tähendabki algselt plaanitu ülevaatamist ja paranduste tegemist.

Print Friendly, PDF & Email