Põllumees puhkab siis, kui maa puhkab (1)

Möödunud laupäeval avanes Auriga parklas pisut ebatraditsiooniline vaatepilt. Plats, mida harilikult ostlemistiiru ajal sõiduautode parkimiseks kasutatakse, täitus ühtäkki traktorite ja muude imemasinatega, mille otstarve jääb põlisele linnainimesele esmapilgul arusaamatuks.

MÕTETES MAAL: Alver Raaper koos tütar Grete-Lisandra ja tema sõbranna Karmeniga leiavad, et Maa Päev viib ka linnainimese mõtted maale.


Läinud laupäeval õnnistati Saaremaad tõeliselt kauni sügisilmaga. Ennelõunal lisab linnaelu idüllile vürtsi harilikust valjemini mürisev rongkäik. Mürin meenutab pigem midagi niisugust, mis kuulub maatööde juurde, ning täpselt nii see ongi – läbi linna voorivad traktorid ja muud põllumasinad, mis lõpuks kogunevad Auriga parklasse. Alanud on sügisene Maa Päev, mille nimi viitab selgelt kogu ürituse olemusele – maa tuleb linna.

Linlastele maaõhku

Põllumajandustehnika näitusel eksponeerivad põllumehed 14–15 masinat, mis erinevad üksteisest nii välimuse, otstarbe kui ka “eluea” poolest. Ainus ühine nimetaja on nende vastu tuntav huvi. Eriti innukad ja aktiivsed on lapsed. Vanematel on tükk tegemist oma järeltulijate traktoritest välja ja sisse tõstmisega ning aeg-ajalt kõlab üle platsi ka ootamatu signaalitamine, mis annab tunnistust sellest, et keegi on parajasti traktori masinavärgiga lähemalt tutvumas.

Siniste Saarte Hääle õhupallidega ringijooksvad ja masinaid uudistavad põnnid peavad küll hinge tõmmates tõdema, et traktorid on linna toonud ka tõelise maaõhu, ja uurivad seetõttu vanematelt, miks õhus siuke sõnnikuhais levib.

“No selle pärast, et traktorid tulid otse maalt ning masina külge jääb ikka natuke sõnnikut ka,” selgitab üks isa oma nina krimpsutavale pojale, kes jalaga traktorirehvi toksib ja seejärel selle küljest kukkuvaid tükke togib. “Ja kui sa nüüd jalaga sinna sisse astud, siis su tennis hakkab ka haisema,” lisab isa…

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email