Miks (mitte) valida? (7)

Kõik noored ei tohiks valida

Hiljuti langetati valimisea alampiiri, see tähendab, et nüüd saavad valida ka noored alates 16. eluaastast. Osalen ise ka valimisvalvurite projektis, seega olen selle teemaga üsna hästi kursis. Miks noored peaksid valima? Valima peaks just seepärast, et muuta meie oma maakonna ja valla elu.

Kõik noored ei tohiks siiski valida. Kui noorel ei eksisteeri oma arvamust poliitikast, rääkimata eelistustest, mida teha meie riigis ja selle allüksustes teisiti, siis ei ole õige mõte minna ja anda oma hääl esimesele ettejuhtuvale poliitikule.

Kui hääleõiguslik persoon, kellel on mõtteid, mida ja kuidas kodukohas muuta, võiks ta end poliitmaastikul harida, eraldada poliitsõnnikust veidi kompetentsema osa (oleme ausad, poliitikas pole kunagi miski must ja valge).

Mina ise lähen kindlasti valima, ma ei näe mõtet õigusel valida, kui seda ei kasutata. Hetkel pole ma siiski veel päris kindel, keda ja millist erakonda valida, kuid valimisteni on veel aega ning on võimalik eeltööd teha. Veidi segasemaks on asjad teinud valdade liitmine. Küsisin ise selle kohta ka ühelt ametnikult, kuid lõpuks oli ikka segaseks jäänud hägusaid kohti, kuid ehk lahenevad ka need arusaamatud punktid. Valimisi ma igatahes ootan, eriti just seepärast, et valimishooajaga algab meie projekti kiireim tööaeg. Loodan, et leian aega end kandidaatidega kurssi viia.

Karoliina Pilden, 10.c klass

Ma tean, et valimine on üks kodaniku kohustustest, aga…

Minu jaoks on valimised täiesti tühi maailm. Igal aastal, kui see valimistetrall jälle pihta hakkab, üritan ma võimalikult palju seda lihtsalt ignoreerida.

Teen näo, nagu ma ei näeks neid mäekõrguseid plakateid, millele on maalitud minu jaoks enamasti täiesti tundmatud näod, nagu ma ei kuuleks raadiost või ei näeks telekanalitelt neid ajuvabasid lubadustega küllastatud reklaame.

Ma tean, et valimine on üks kodaniku kohustustest ja seda peetakse tähtsaks, näitamaks, et oled aktiivne ning ühiskonnale kasulik liige. Võimalik, et asi ongi minus, kuid mind jätab see teema lihtsalt külmaks. Ma arvan, et tulevikus see asi muutub ja käin ikka valimas ka, vähemalt kohalikel valimistel.

Kui ma tajuks igal aastal mingeid reaalseid kardinaalseid muutusi oma eluga seonduvates valdkondades, oleks asi ilmselt teine. Aga hetkel pole otseselt tunnetanud, et elu oleks tänu kohaliku omavalitsuse vahetusele muutunud. Mina valima ei lähe.

Timmo Toll, 10.c klass

Valimistega seoses tekib uhke ja vastutav tunne

Viimasel ajal on palju juttu valimistest, eriti sellest, et meie, 16-aastased, saame nüüd ka valida. Olen mõelnud valimistele nooremana. Mu vanaisa on poliitikast huvitatud ja võib-olla on temalt see huvi tulnud.

Praegusel hetkel ei ole mul enam nii suurt huvi, sest palju aega kulub gümnaasiumiga harjumiseks ja rutiinse eluviisi seadmiseks. Minu mõte on see, et kui tunned, et tahad või peaks valima, siis tee seda, aga ära vali, kui sa ei ole millestki väga teadlik, sest sinu hääl võib mõjutada kodukoha tulevikku. Ise ma vist natuke harin ennast sellel teemal. Mõtlen ka seda, et kui peaksin otsustama, et tahan hääletada, aga ükski kandidaat ei meeldi, siis kas üldse hääletada. Eks ma vaatan, mis teen.

Kindlasti on oluline avaldada arvamust sellise olulise otsuse suhtes, aga seda ei saa teha või pigem ei oleks soovitatav teha, kui sa ei tea kandidaatide kohta. Valimistega seoses tekib selline uhke ja vastutav tunne. Tunnen selle võimaluse tõttu ennast rohkem täiskasvanulikuna. Valimiste, poliitika jms juures on minu jaoks alati olnud selline salapärane täiskasvanute maailma ja tähtsate isikute, otsuste maailma tunne. See on põnev, aga kas alati ka piisavalt, et mind mõjutada rohkem uurima. Ilmselt on, aga ma ei tea.

Eliisa Täht, 10.c klass

Gümnasistid panid oma arvamuse kirja eesti keele tunnis. Need avaldati Kuressaare gümnaasiumi ajalehes Meie KG.

Fotod: Gert Lutter ja Maanus Masing

Print Friendly, PDF & Email