JUHTKIRI: Saarlane, söö kala (4)

“Mis saarlane sa oled, kui kala ei söö?” on ilmselt küsitud mõneltki praeguselt täiskasvanult. Ei maitse, kõlab seepeale põhjendus.

Tõsi, kalatoidud ei meeldi kaugeltki kõigile. Paljud on saanud vastumeelsuse kalatoitude vastu kaasa lapsepõlvest. Kui kodus ei osatud kalast hüva rooga valmistada või siis oli nooruke sööja lihtsalt liiga valiv, pole ime, et ta ka täiskasvanuna kalatoitudesse umbusuga suhtub.

Nii mõnigi on saanud lapsepõlvetrauma nõukaaegsest lasteaiast või koolist, kus igal neljapäeval oli sööklas kalapäev. Kui lõunamenüüsse kuulus ainsa soolase valikuna maitsetu kalasupp või siis püdel jahukaste, keedetud kalatükid ja rood sees – see polnud just see, mis süljenäärmed tööle pannuks. Vastupidi – pigem tekitas üle söökla leviv hais suures osas lastes tülgastust.

Tänapäeva toorainevalik ja koolisööklad on hoopis midagi muud kui tollal. Rääkimata seal pakutavatest roogadest – ilmselt saaks meeldiva üllatuse osaliseks mõnigi omaaegne kalavihkaja.

Eilne pikk järjekord Kuressaare gümnaasiumi sööklas näitas, et kalatoidud on tänapäeva õpilaste seas hinnas. Suure menu üks põhjus oli kindlasti seegi, et lõuna valmisasid kohviku Mosaiik kokad.

Print Friendly, PDF & Email