Roomassaares kardetakse orhideede kadumist (7)

Orhideekaitse klubi liikmed kardavad, et Kuressaare linnavalitsuse plaan viia veised Roomassaare rannakarjamaad puhtaks nosima saadab hingusele mitmeid kaitsealuseid taimi. Veiseid ei taha oma vaatevälja ka osa selle piirkonna elanikke.

“Ma ei taha neid veiseid oma aia taha,” on Varju tänaval elav Maie Pihelpuu kindlalt vastu linnavalitsuse plaanile Roomassaare karjamaa veiste abiga korda saada.

Eile otsustaski linnavalitsus korraldada eelläbirääkimistega pakkumise Roomassaare karjamaa ja Laiamadala saare kasutusse andmiseks eesmärgiga säilitada maaüksuste loodusväärtusi ja taastada maastiku meeldiv ilme. Viieks aastaks kasutusse antaval alal tuleb loomi karjatada ja teha muid loodushoiutöid. Loomad jääksid elamutest 50 meetri kaugusele.

Kõnealust pinda on kokku 67 hektarit. See laiub sisuliselt staadioni juurest kuni Roomassaare kergliiklusteeni. Linna pressiesindaja Kristiina Maripuu sõnutsi oodatakse pakkumisi 11. oktoobrini. Eduka pakkumise korral saab loomad kohale tuua tuleva aasta 1. maist. Pihelpuu sõnul on mõeldamatu, et eriti veel kuurortlinnas puhkealale loomad tuuakse. Ta märkis, et juba mõnda aega õhus olnud plaan on täiesti planeerimata ning asja tuleks võtta mõistusega. Ta pole oma sõnul selle vastu, et karjamaa korda saaks, kuid seda ei peaks tegema kirvetööna ja loomadega. Pihelpuu on juba kevadest saadik linnavalitsuse plaani vastu seisnud, kuid seni tagajärjetult.

Linnavalitsusele tegid märgukirja ka orhideekaitse klubi liikmed Maie Meius ja Tarmo Pikner, kelle sõnul on Roomassaares levinud 13 liiki orhideesid, sealhulgas kaks II kategooria kaitsealust liiki: kärbesõis ja muguljuur. “Ala pakub huvi teadlastele ja on suurepärane loodusharidusretkede läbiviimise koht nii linlastele kui meie rohkearvulistele turistidele,” märgivad Meius ja Pikner.

Orhideekaitsjate sõnul on veiste mõju taimeliikidele uuritud ja on teada saadud, et mitte alati pole veiste kasutamine mõistlik. “Tambitakse mullastik segi koos kaitsealuste taimede juurte ja mugulatega,” selgitavad nad. Nende sõnul on Pärnus taoline juhtum olnud, et orhideed pärast veiste sõrgade alla jäämist kadusid.

Karjamaa kordasaamiseks teevad nad omalt poolt ettepaneku korraldada talgud osa kadakate käsitsi mahavõtmiseks ja niita kõnealust ala pärast orhideede viljumist.

Linnavalitsusele on laekunud ka arvamus, et kui pilliroog niita ja puud maha võtta, muutuvat ala tuulisemaks. Seevastu Tuule tänaval elav dendraariumiomanik Ülo Roos saatis projekti toetava kirja.

“Loodame, et enampakkumise käigus leiame siia tegusa maahooldaja, kellega koostöös saame ala linnarahvale kasulikult majandada,” ütles linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Katrin Koppel.

Print Friendly, PDF & Email