Muhulased rajavad riigi sünnipäevaks iluaia (2)

MTÜ-l Muhu Pärandikool on käsil projekt, mis näeb ette rajada Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Muhu pastoraadi kõrvale hiliskeskaegses stiilis iluaed koos viljapuuaiaga.

ARUTELU KOHT: Sulev Vahtra sõnul on see, mida aias kasvatama hakatakse, veel lahtine.
MAANUS MASING

Ilu- ja viljapuuaed on üks nendest projektidest, mis sai EV 100 sünnipäevakingituste taotlusvoorust täiemahulise toetuse summas 14 800 eurot. Projekti üks osalejaid, Lõetsa külas elav sisustusarhitekt ja maastikuehitaja Sulev Vahtra ütles Saarte Häälele, et uue aia rajamine on mitmeetapiline töö.

3500 m2 suurune aed rajatakse Muhu põhikooli kunagisse viljapuuaeda kiriku territooriumil ning see on osa Muhu pastoraadi pargi ja Muhu kirikuaia heakorrastamise projektist. Iluaia kontseptsiooni autor on maastikuarhitekt Liis Koppel.

Vahtra ütles, et praeguseks on kiviaiaga piiratud alal puid maha võetud ja neist hakkpuitu tehtud. Nüüd seisab ees pinnase koorimine, et valmistada ette teevõrgustik, ühtlasi asutakse ka kiviaedade taastamise kallale. Dekoratiivsete ja maitsetaimede peenarde rajamine on juba järgmine etapp.

Tulenevalt hiliskeskaja eeskujudest kasutatakse kujunduses kiviaedadega paralleelseid regulaarset võrgustikku järgivaid radu.

Rajad tehakse purustatud ja tambitud kruusast. Radadevahelistele platsidele tulevad lagedad murualad, kõrgpeenardega ürdi- ja lillealad ning murualad koos viljapuudega (õuna-, ploomi-, pirni- ja kirsipuud).

Vahtra märkis, et kunagisest kooliaia-ajast on territooriumil juba olemas vanad õunapuud, mida tuleb hakata lõikama ja korrastama. Kindlasti tuleb tema sõnul aeda ka õitemotiivi suvelillede näol. “Need on omal ajal niisuguste aedade juurde kuulunud,” nentis Vahtra.

Lõplikult ei ole Vahtra sõnul veel otsustatud, kas peenrad tulevad ruudu- või ristkülikukujulised, samuti on veel lahtine, mida täpselt peenardele istutatakse.

“Maiteseained, juurviljad – üritame ühiselt mõelda, mida seal kasvatada võiks,” sõnas Vahtra.

Print Friendly, PDF & Email