Mammograafiabuss on saarel üle poolteise kuu

Kuressaare haigla juures seisab mammograafiabuss, kuhu naised on poolteise kuu jooksul oodatud oma tervist kontrollima.

HEA VÕIMALUS TULI KOJU KÄTTE: Mammograafiabussi külastanud Merle Randla leiab, et kutse saanud naised peaksid kindlasti sõeluuringule tulema.
MAANUS MASING


Kui Saarte Hääl eile uuringubussi külastajatega vestlemas käis, astus bussist välja ka üks naine, kes tunnistas, et oli saanud halva uudise. “Kindlasti peaks kontrolli tulema, kui kutsutakse,” lausus ta. “Tervis on ju väga oluline.”

Enamikus oma peatuspaikadest seisab mammograafiabuss mõnest päevast paari nädalani, kuid Kuressaares on ta tublisti kauem, selle nädala esmaspäevast 16. novembrini.

“Meil on lihtsalt aega teie juures natuke kauem olla,” ütles AS-i Mammograaf büroo juhataja Hille Koppen.

Eile uuringutreilerit külastanud kuressaarlane Aili Priske ütles, et uuringukutset saades ta ei kõhelnud, kas minna või mitte. “Muidugi tuleb minna, kui seda võimalust nii kodu lähedal pakutakse,” tõdes naine. “Tervis on ju väga oluline.”

See oli Priskel teine kord mammograafiabussi külastada – viimati käis ta uuringul kaks aastat tagasi.

“Kontrolli peaksid kindluse mõttes tulema kõik naised, kes kutse saavad – hea võimalus tuleb ju koju kätte,” leidis samuti eile uuringul käinud Merle Randla. “Nii ei pea kulutusi tegema, et mandrile uuringule sõita.” Esimest korda mammograafiabussi külastanud Randla kinnitas, et uuringut karta pole mõtet.

AS Mammograaf ootab koostöös haigekassaga rinnavähi sõeluuringutele kõiki 1955., 1957., 1959., 1961., 1963., 1965. ja 1967. aastal sündinud ravikindlustatud naisi. Neile on uuring tasuta.

Sõeluuringu kutse on mõeldud naistele meeldetuletuseks uuringus osalemiseks. Kel on kehtiv ravikindlustus ja kes kuulub tänavu kutsutud aastakäigu hulka, võib end julgelt uuringule registreerida ka uuringukutset ära ootamata.

Mammograafiabussi külastamiseks võivad end kirja panna ka need naised, kes ei kuulu neil aastatel sündinute hulka, keda tänavu uuringule oodatakse. Saatekirjata on uuring aga tasuline.

Hille Koppeni hinnangul on Saare maakonna naised varmad oma tervist kontrollima. Tervise Arengu Instituudi vähi sõeluuringute registri andmeil käis mullu Saare maakonnas uuringul 842 sihtrühma kuulunud naist 1274-st, kes kutse said. Uuringul käinute osakaal, ligi 66%, on tublisti üle Eesti keskmise (ca 57%). Skriiningus osalemise aktiivsuselt on Saare maakonna naised maakondade seas 4.–6. kohal.

AS-i Mammograaf radioloogiakliiniku uuringutreiler on liikuv uuringukeskus, mis võimaldab teha kvaliteetseid rinnavähi sõeluuringuid. Protseduur koos dokumentide vormistamisega kestab 10–20 minutit. Kindlasti tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument.

Eestis tehakse sõeluuringuid rinnavähi varaseks avastamiseks naistele vanuses 50–62 eluaastat. Naisi kutsutakse uuringule iga kahe aasta tagant.

Print Friendly, PDF & Email