Suri muusik ja helilooja Uku Kuut

Läinud reedel suri 51-aastaselt pärast pikka rasket haigust alates 2011. aastast Saaremaal elanud muusik Uku Kuut.

Muusik põdes aastaid ravimatut närvihaigust amüotroofilist lateraalskleroosi (ALS), mille tõttu oli ta kaotanud liikumis- ja kõnevõime. ALS on motoorsete närvirakkude progresseeruv degenereerumine kogu närvisüsteemis, mille tulemuseks on lihaste jäikus, kõhetumine ja hilisemas staadiumis kogu keha halvatus.

Mõne aasta eest Saarte Häälele antud südamlikus intervjuus selgitas Uku abikaasa Kertu Silla-Kuut, et haigus algas Ukul tohutute seljavaludega. Esimesed sümptomid olid, et asjad hakkasid käest kukkuma, kätes ja hiljem ka jalgades tekkisid krambid. Ka käimine muutus vaevaliseks. Hiljem jäigastus Uku keha sedavõrd, et ta ei saanud enam ei käia ega kükitada. Uku Kuut ise tunnistas siis, et kõige olulisem on jätta haigele inimväärikus: võimaldada tal olla oma eluõhtul kodus omaste keskel.

Pöidele kolisid Uku ja Kertu 2011. aasta kevadel, kui Uku oli juba haige ning kumbki ei kahetsenud pealinnast äratulekut grammigi. “Ei mingil juhul! Ma armastan Saaremaad,” kinnitas Uku Kuut toona.

Uku jätkas muusika loomist ka haiguse ajal. USA plaadifirma Peoples Potential Unlimited andis välja tema funk-muusika plaate. Hoolimata parandamatust haigusest jõudis ta oma teostega maailma funk-muusika tippu.

Aastatel 2009–2010 oli Uku Kuut Vormsi vallavanem. Lisaks Eesti kodakondsusele oli tal ka Rootsi kodakondsus. Uku Kuudi ärasaatmine toimub laupäeval, 30. septembril kell 13 Tornimäe kirikus.

Print Friendly, PDF & Email