Maa tuli mürinal linna

Laupäeval toimus Auriga keskuse juures Maa päev, mille raames kulges läbi linna traktorite paraad. Seejärel seati põllumasinad rahvale vaatamiseks Auriga parklasse paariks tunniks paigale.

RALLIMEES KÕIGE EES: Paraadirivi eesotsas sõitis pisike punane veneaegne T-25, mille roolis noor Saaremaa rallimees Janar Tänak.
MAANUS MASING


Veidi enam kui tunnike enne keskpäeva asutasid väiksemad põllumasinad end Auriga juurest minekule, et vurada läbi Kuressaare. Värvikireva rivi ees pisike punane veneaegne T-25.

Ülearu kaua paraad ei kestnud. Üsna varsti olid traktorid linnaääres tagasi ja veeresid mürisedes Auriga parklasse, kus nad üksteise kõrvale sätiti – algas põllumajandustehnika näitus.

Maa linnatuleku ühe korraldaja, Saaremaa põllumeeste liidu ja Kõljala POÜ juhi Tõnu Posti sõnul võis põllutöömasinaid sedakorda linnas olla 14–15. Kohal oli Kõljala POÜ, Kärla POÜ ja Rauni POÜ tehnika, samuti Kaido Kirstu Nuudi talu, Indrek Haameri Jurna talu ja Arli Sauna Nurga talu põllumasinad. Esindatud olid ka Jaan Kiideri talupidamine ja põllutehnika müüjad.

Ka varasematel aastatel on masinapark Maa päeval samas suurusjärgus olnud. ”Aga sel aastal tõi Kärla lisaks välja kaks vana veneaegset traktorit – T-25 ja K-700. Need olid kunagi kindlasti ka uhked asjad, millega tööd tehti,” nentis Post. Näitusel sai neid kõrvutada läikivate masinatega, mis tänapäeval põldudel rühmavad.

Kõige uuem oli seejuures Kõljala POÜ silomasin, mis jõudis Saaremaale alles läinud reedel. Tegemist on Claas Jaguar 980 silokombainiga. ”Meil oli varem ka Claas Jaguar, aga siis oli see pisut nõrgem mudel. Vahetasime ta nüüd võimsama vastu,” ütles ühistu juht. ”Praegu (esmaspäeval – toim) ongi ta juba põllul ja teeb tööd,” kinnitas Post.

Päevaga võis Tõnu Posti sõnul rahule jääda, sest publikut jagus ohtralt nii paraadile kui ka näitusele. Tema usub, et selline tehnika tutvustamine teeb pildi põllumajanduses toimuvast inimestele reaalsemaks. ”Masinad näevad uhked välja küll, aga tegelikult on nad ka kallid, ja et sellist masinat endale töötegemiseks lubada, peab enne väga palju tööd tegema,” selgitas Post.

Tulles tagasi Kõljala ühistu kõige uuema silokombaini juurde, siis seda, kui palju see masin maksis, Post välja tuua ei tihanudki. ”Ütleme nii, et see on tõesti kallis,” nentis ta, toonitades, et põllumajandustehnika on küll kallis, kuid ka väga tootlik.

Print Friendly, PDF & Email