Laadlas meenutati sõjaajalugu

Laupäeval peeti Torgu vallas Laadla seltsimajas Sõrve militaarmuuseumi igasügisest sõja­ajalookonverentsi.

Selle aasta põhiteema oli 100 aasta möödumine I maailmasõja sündmustest Saaremaal ja Sõrve tipus. Hoolimata ilusast ilmast, mis inimesi kartulimaale ja seenemetsa meelitas, kogunes ettekandeid kuulama paarkümmend huvilist.

Alustuseks andis ülevaate 1917. aasta sõjasündmustest maailmas ja Saaremaal Tõnu Veldre Saaremaa muinsuskaitse seltsist, kes juhtis tähelepanu sellest ajast pärinevate säilinud militaarpärandiobjektide hetkeolukorrale.

Seejärel keskendus ajaloolane Õilme Salumäe eelmise sajandi saksa menukirjaniku Walter Flexi seostele Saaremaaga. Teatavasti hukkus Flex 16. oktoobril 1917. aastal Oti mõisa lähedal toimunud lahingus ja maeti algselt Pöide kalmistule, kust ta hiljem Königsbergi (Kaliningradi) ümber maeti. Ettekandest jäi kõlama, et kuigi kirjaniku hauakoht Pöidel on tähistatud, vääriks tema iseenesest traagiline seos Saaremaaga rohkem tutvustamist.

Tehnikahuvilise Toomas Harjuse ettekanne Vabadussõjas kasutatud soomusautodest tekitas saalis elava arut­elu, mis jätkus veel kohvipausi ajal. Saaremaal kasutas Vene pool 1917. aastal soomus­autosid väinatammi kaitsel. Nende edasisest saatusest on aga vähe andmeid.

Militaarrajatiste uurija Robert Treufeldt soovitas aga saarlastel kiiresti Tallinna ekskursioonile sõita, sest viimast aastat on Kalaranna sadamas näha purjelaeva Mõntu vrakki. Tegu on ühega alustest (kokku 91 puulaeva), mille Soome pidi sõjakahjude katteks Nõukogude Liidule ehitama. Mõntu uputati pärast mahakandmist sadamakai pikenduseks ja selle puitkaared on kivide vahel siiamaani jälgitavad. Järgmisel aastal algab aga sadama arendus, millega tehakse korda ka kaid ja vrakk ilmselt eemaldatakse või kaetakse betooniga.

Konverentsi lõpetas Juri Maltsev Vene muinsuskaitse seltsist, kes tegi kokkuvõtte sel suvel seltsi poolt Saaremaal tähistatud või korrastatud I maailmasõja haudadest. Seejärel süüdati küünlad I maailmasõja-aegse plahvatuse ohvrite ühishaual Säärel, millele järgnes teejoomine Sõrve militaarmuuseumis.

Järgmise aasta konverentsi teema on Eesti Vabariigi 100. sünnipäev.

Print Friendly, PDF & Email