Ärevushäired segavad elu (5)

Ärevust tekitavate olukordade vältimine võiv viia selleni, et see hakkab takistama igapäevaeluga toimetulekut.

LIIGA KÕRGED EESMÄRGID: Psühhiaater Ellu Eigi sõnul seavad inimesed vahel ise enda jaoks lati liiga kõrgele ja kipuvad ennast teistega võrdlema. Sellest võib aga alguse saada ärevushäire.
EGON LIGI


“Inimene ei pruugi üldse aru saada, et tal on ärevushäire,” nendib psühhiaater Ellu Eik, kes septembri lõpust Kuressaare haiglas abivajajaid vastu võtab.

Ei saa hakkama

Eksamile minnes iivelduse tundmine, kätevärin enne avalikku esinemist või arsti juurde minekul higistamine on enamiku jaoks tavaline ja läheb pärast ärevuse tekitaja kadumist lihtsalt üle. Ärevus mõne tegevuse puhul on normaalne nähtus ja üsna tihti hoopis soodustab selle sooritamist.

Kuid paljudel meist on ärevus ja sellest tulenevad vaevused igapäevased saatjad, mis lõpuks takistavad juba igapäevast normaalset elu ja vajavad arsti sekkumist.

Ärevushäirete liike on mitmeid. Sinna alla kuuluvad ka igasugused foobiad ja kohanemishäired. Kõige enam levinud ärevushäire tüüp on sotsiaalärevus. See on seisund, kus inimene ärevuse kartuses ei tee mingit asja, hakkab seda vältima. Seetõttu võivad tal olla häiritud igapäevategevused…

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email