Niiske vili tekitab kuivatites järjekordi

Jaheda suve tõttu tavapärasest hilisemaks nihkunud teraviljakoristust on hakanud takistama kuivatites tekkinud järjekorrad.

Valjala taluniku Eugen Koidu sõnul on paljudel probleem vilja kuivatamisega, sest hilja valminud ja vihmade vahel koristatud saak on väga niiske ning selle kuivatamine võtab tavalisest kauem aega. Kuivatis tekkinud järjekord kujutab endast n-ö pudelikaela, mistõttu koristatud vilja pole kusagile panna ja koristustöö põllul seisab, rääkis Eugen Koit. Kuivatisse on toodud lausa 27–30-protsendilise niiskusastmega vilja, mida tuleb kuivatist mitu korda läbi lasta.

“Eelmisel aastal oli niiskusprotsent 15–16, käis korra kuivatist läbi ja valmis,” lausus Koit. Samas on tema sõnul teada juhtum, kus tuntud viljakasvataja investeeringutoetuse taotlus võimsama kuivati ostmiseks ei leidnud heakskiitu, kuigi suurematel tootjatel võiks kuivatusvõimsus ikkagi kaetud olla.

Eugen Koit rääkis, et temal ootab võtmist veel 25 ha põldu, kuid vilja kvaliteet käib allamäge. “Vili hakkab peas kasvama minema, odra saagipotentsiaalist on 20–30 protsenti läinud,” möönis põllumees. “Püüame päästa, mis päästa annab.”

Koidu sõnul on enamikul Valjala viljakasvatajatel mingi osa saagist veel põllul. Ka on talunikel probleeme sügiskülviga, sest rasked külvikud kipuvad märja maa peal ära vajuma. Ilmaennustus lubab aga lähipäevil päikselisi ilmu ja loodetavasti saab siis külviga jõudsalt pihta hakata.

Maakonna suurima viljakasvataja Tõnu Posti juhitud ettevõtetel on jäänud koristada alla 10 protsendi külvipinnast ehk ligi 70 ha.

Praegu on Posti sõnul põld kombaini käivitamiseks liiga märg, kuid lubatakse päikeselist nädalat ning loodetavasti ei pea muretsema. Posti sõnul ei ole ta saaginumbreid veel kokku löönud, kuid saak on ilus, üks kõigi aegade parematest.

Võrreldes mitme Mandri-Eesti regiooniga on saarlastel ilmaga rohkem vedanud. “Kevadel olid meil viljad maas, kui Lääne-Virus polnud külv veel alanudki,” sõnas Tõnu Post. “Meil oli üle poole viljast võetud, kui seal paljud ei saanud kombaine väljagi.”

Viljakoristuse lõpetamisest raporteerisid Orissaare valla Kavandi ja Pahila kandi mehed Aavo Aljas ja Indrek Haamer. “Kevadel vara sai külvatud ja saak sai varakult valmis,” lausus Indrek Haamer, kelle kinnitusel jõudsid nad viljakoristusega ühele poole ligamale kaks nädalat tagasi. Vili saadi kätte enne vihmaperioode ja kuivatuskulud jäid üsna madalateks. Ka külviga on Haameri sõnul asi ühel pool, käimas on silotegu kolmandast niitest. Sel aastal talusse ostetud uus kombain teeb aga hädasolijatele teenustööd.

Ka Aavo Aljas sai põhiosa viljast põllult kätte juba kaks nädalat tagasi ja saagikusenumber on korralikud viis tonni hektari kohta.

Print Friendly, PDF & Email