Aasta tõuaretaja on Jaan-Aleksander Rooda

Eesti tõugu hobuste kasvatajate-aretajate aasta tähtsaim sündmus on noorhobuste piirkondlikule ülevaatusele järgnevad üleriigilised jõudluskatsed, kuhu kutsutakse esikümnesse tulnud kaheaastased täkud ja kolmeaastased märad. Traditsiooniliselt toimub see suve lõpus Kõljala tallis.

SPETSIALISTID: Ruta Sviestiene ja tänavune parim tõuaretaja Jaan-Aleksander Rooda.
ERAKOGU


Tänavu oli katsetele toodud kolm täkku ja neli mära mandrilt, kolm mära Saaremaa tallidest ja kaks Hiiumaalt.

Külalisena osales jõudluskatsete läbiviimisel Leedu loomakasvatuse instituudi geneetiliste ressursside koordinaator Ruta Sveistiene, kes on lisaks ka Žematukai hobuste kasvatajate seltsi esimees. Hindamiskomisjon eesotsas Eesti hobusekasvatajate seltsi aretustöö juhataja Andres Kallastega hindas muruplatsil käekõrval esitletud hobuste tõutüüpi, keha ja allüüre (samm, traav). Galoppi ja vabahüppeid hinnati taraga ümbritsetud liivaplatsil.

Kallaste sõnul olid tänavused märad-finalistid kõik suurepärased, läbi aastate parimad. Kümnepunktilise hindeskaala järgi olid numbrid 7 kuni 9. Ka hobuste värvus üllatas mitmekesisusega. Märade ettevalmistus esitlemiseks oli väga hea.

Kõrgeima auhinna ja parima Eesti tõugu noormära 2017 tiitli sai Üllar Laidi must mära Rillara Hiiumaalt. Autasu võttis vastu kolm põlvkonda: pereisa Valdo ja poeg Üllar tütrega. Kõik teised märad said esimese auhinna.

Täkkudest oli esimese auhinna ja parima Eesti tõugu noortäku 2017 nimetuse vääriline Ristik, kelle aretaja on Aide Vendla ja omanik Arvo Sarrap Läänemaalt. Kolmeaastased täkud vaadati üle neile tunnustatud tõutäku nimetuse andmiseks.

Aasta parimaks tõuaretajaks tunnistati Jaan-Aleksander Rooda, kellele anti Eesti tõuloomakasvatuse liidu auhind. Aretajate arvamusküsitluse põhjal tunnistati 2017. aasta Eesti tõugu täkuks tema kasvatatud Viks.

Kohale oli toodud ka mõned väärikad märad. 25-aastane Kõljala talli hobune Roosa tunnistati parimaks Eesti tõugu märaks 1994. aastal. Tal on kümmekond varssa, üks nendest tõutäkk Rotsar. Roosa on senini väga hea lastele ratsutamise õpetamiseks.

Kahekümneaastane Taalia Loore Aaviku tallist on toonud kaheksa varssa, kellest mitmed on pääsenud noorhobuste üleriigilistele jõudluskatsetele. Tema järglane Rannik on tunnustatud sugutäkk ja 2008. aasta parim.

Kokkutulnute meelelahutuseks näitasid Kõljala talli tüdrukud harjutusplatsil oma ratsutamisoskust.

Nagu alati, oli üritus väga korralikult ette valmistatud ning vaatamata sajusele ilmale ja vesisele maapinnale sujus kõik hästi. Selle suure töö eest palju tänu Kõljala tallile eesotsas Kristine Järsuga.

Aili Kirst

Print Friendly, PDF & Email