31 muutuste elluviijat (27)

“Saaremaa elu muutub järgmiste aastate jooksul rohkem, kui me igapäevaselt tajume,” kirjutab Saarte Hääle ajakirjanik Raul Vinni. “Kui valutult ja leebelt see läheb, sõltub paljuski sellest, keda uude volikogusse valitakse.”

Nõusoleku kandideerida Saaremaa valla volikogusse on andnud 304 inimest. Eeldus peaks olema, et kõik need inimesed on teinud sisekaemuse ning jõudnud arusaamisele soovis ja valmiduses hakata juhtima Saaremaa elu. Ei mingeid muid huvisid. Ainult soov teha Saaremaad paremaks. Ma ei kujuta küll ette, et ideaalis võiks volikogusse pürgimisel olla mõni teine põhjus.

Jah, võib-olla tõesti on mõni läinud võitlusse sooviga saada osavallakogu liikmeks. Osas kantides jagatakse need kohad suurde volikogusse mittepääsenutele.

Saaremaa vald tähendab seda, et kõik muutub. Hiljuti ilmus üks artikkel, kus ühinemise juht väitis, et midagi ei muutu. Kummaline. Miks me siis ühineme, kui midagi ei muutu? Tegelikult muutub palju. Muutub pea kõik. Me ei pruugi neid muutusi oma nahal tunda, kuid meie ümber paraku muutub. Siin ei ole enam arutamise kohta, et kas need muutused on head või halvad. Need on otsustatud. Kuidas me sellega hakkama saame, sõltub sellest, kes ja kuidas hakkavad neid muutusi läbi viima.

Käputäie võimalus

Volikogus on 31 kohta. Tahtjaid on 304. Paljud kandideerijad ei saa tegelikult aru, miks nad kandideerivad. Sissesaamise lootust ju pole. Kandideerima minnakse mitmel põhjusel. Kes kandideerib peresidemete pärast, kes tunneb kohustust partei ees, kes toetab nimekirja, kes lihtsalt ei saanud sõbrale ei öelda ning veel päris mitmel põhjusel. Kuni selleni välja, et käsi peseb kätt. Kui mõelda selle peale, kui palju on kandideerima kutsujad viimase nelja aasta jooksul nende arvamust küsinud, siis arvan vastuseks saavat üsna nullilähedase numbri. Kurb.

Mäng käib ikkagi üle meie peade. Tegelikult on volikogusse pääsemise võimalus vaid käputäiel inimestel. Enamik neist on volikogudes istunud mitmeid vahetusi. Olnud vallajuhtimise juures kümneid aastaid ja enamasti vältinud muutusi. Miks nad peaksid nüüd hakkama muutusi tahtma. Siiralt. Tasub meenutada, milline oli enamiku vallajuhtide arvamus ühinemisest veel mõni aasta tagasi.

Tasub meenutada, mida ütles kunagine riigihaldusminister Arto Aas, et miks otsustati maksta omavalitsuste eksistentsi lõppedes nende juhtidele suuri hüvitisi. See olla olnud kompromiss. Eks igaüks mõistab selle sõna tähendust omal viisil.

Kampaania on täies hoos. Sel aastal paistab see olevat üsna konarlik ja vaikne, suisa meeleheitlik. Toredust ja uljust on vähe. Eks see ole ka mõistetav. Kohti on ju vähe, õrrele tahaksid paljud pääseda. Napp kolm nädalat enne valimisi pole pooled erakonnad, valimisliidud isegi oma kuudepikkuse mõttetöö vilju programmi näol letti löönud. Tegelikult võib neid olla ikka üsna raske teha ka. Ega ka mune saa lõpmatuseni vahtu lüüa. “Loome, toetame, kaasame, algatame, leiame, kujundame, arendame.” Tühi õhk.

Saaremaa valla tekke alusdokument on ühinemisleping. Seal on kirjas punktid, kuidas uus vald peaks hakkama toimima. Kuidas ellu viia ja ree peal hoida neid muudatusi, mis meid ees ootavad. Kõige parem valimisloosung võiks kõlada: “Ma luban, et ma hakkan tööle.”

Salapärane paber

Nende valimiste kõige säravam leid on seni olnud ühe kandidaadi räägitud anekdoot. See rääkis küll metsavahist, kuid seda lugu väheke ümber tehes saab ühe kena loo.

Elas kord volinik. Tubli mees. Mitu korda juba volikogus olnud. Talle meeldis istungite ajal üle kõige vaadata, kuidas volikogu töötab. Eriti meeldis talle vaadata, kuidas töötas nende fraktsiooni juht. See volinik kandis alati istungite ajal taskus üht paberit. Aeg-ajalt võttis ta selle välja ja luges. Teistele, isegi mitte oma pinginaabrile ei näidanud ta seda paberit kunagi. Kui volinik ära suri, leiti tema taskust seesama paber. Seal oli kirjas: “Roheline vildikas – poolt, punane vildikas – vastu.”*

*Vildikate tõstmine on tõestisündinud lugu, kui Tallinna volikogus Keskerkonna fraktsiooni esimees Elmar Sepp andis sellega liikmetele märku, kuidas tuleks hääletada.

Print Friendly, PDF & Email