SUUR MAA, SUURED ASJAD: Valimiste-eelne segadus

Kohalike valimiste eelne üldpilt on segasem kui kunagi varem. Põhjuseid on mitu. Tallinn on Eesti kontekstis sedavõrd suur, et annab paratamatult meedias tooni. Samas kandideerib Edgar Savisaar Keskerakonnast lahus ning seetõttu võib senist võimutäiust olla raske kinnitada. Harjumuspärast Keskerakonna ja Reformierakonna vastasseisu enam ei ole. IRL proovib korruptsiooni­klaverit mängida ja tähelepanu ta natuke ka saab, võib-olla isegi ületab volikogu künnise.

Keskerakonna kukutamise võib suure tõenäosusega välistada, aga millise nimekirjaga saab senine võim kõige paremini kaubale? Sotsid pürivad kõige sirgemalt Keskerakonna partneriks Tallinnas, aga kui tuleb võimuliit moodustada, siis tähendab see alati osaliste vahel kompromisse. Ja selge on see, et riigikogu valimiste lähenedes ei saa keegi oma nägu lootusetult kaotada.

Mujal Eestis näib võtmeküsimus olevat laiemalt valimisliitude ja erakondade vastasseis. Kahe tooli seaduse tõttu ei tea ju ka valija tegelikult, kas peibutuspart on lihtsalt peibutuspart või tulebki kahele toolile istuma. On fakt, et valimisliidud saavad seekord olema populaarne valik. Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbiviidud uuring näitas, et kolmandik 35–50-aastastest valijatest kavatseb oma hääle anda valimisliidule. Valimisliitude eest seisab Vabaerakond, kes on aga ise oma reitinguga valimiskünnise piirimail.

Ja muidugi on meil ports täiesti uusi omavalitsusi. Kuidas hakkab haldusreform mõjutama Eesti poliitika lähiaastaid, on kahtlemata üks väga põnev teema. Ent kas mäletate, milline oli Eesti eelmiste kohalike valimiste eel? Valitses rahu, paika loksunud jõujoonte aeg. Meenub Keskerakonna võimas rahakülv kampaaniasse Tallinnas. Pompoosne Ülemiste liiklussõlme avamine Ülemiste vanakese osalusel. Edgar Savisaare laul “Kaunis maa” Vabaduse väljakul, mille Keskerakonna ajaleht Kesknädal kuulutas valimiskampaania tipphetkeks. Tuhanded lendasid, kuid vili võrsus vägev. Püsivalija tuli välja ja hegemoonia pealinnas sai jätkuda.

Stenbocki majas troonis Andrus Ansipi kolmas valitsus (Reformierakond pluss IRL). Praegu räägivad uudised hoogsast majanduskasvust, palgatõusudest; Tallinnas kõrgub kraanade mets, nagu eelmise kümnendi majandusbuumi päevil. Neli aastat tagasi jõudis meediasse palju rohkem juttu majanduslikust ebavõrdsusest, vähekindlustatud inimestest, eakate toimetulekust, maapiirkondade ja riigi äärealade käekäigust.

Opositsiooniline Reformierakond nende teemadega esmajoones loomulikult ei tegele. Keskerakond, kes keskse opositsioonijõuna neid teemasid tõukas, on võimul ning kommunikeerib kõigi oma hääletorude kaudu lilli ja liblikaid. Nood paistavad tänavu õitsevat ja lendavat ka talvel. Vähemasti Tallinnas. Venekeelsele valijale on sõnum pööratud vastupidi. Hirmutatakse, et kui te ei vali meid, kaovad ära tasuta transport, venekeelsed linnalehed, pensionilisa jne. Võimuvõitlus on pingeline ja närviline.

Muide, mandrilt vaadates paistab Saaremaa selle segaduse taustal tüüne saarekesena, kus vajalikud otsused on ära tehtud ja kokkulepped sõlmitud. See, milliseks kujuneb aga piirkonna areng ja kuidas loodud eeldused ära kasutatakse, saab üsna olulisel määral olema nende kätes, kes uue võimupiruka juurde pääsevad.

Neeme Korv
Postimehe ajakirjanik

Print Friendly, PDF & Email