VALIMISED 2017: Traditsioonidega üritused Saaremaa valla eelarve reale

Ülemaakondlike traditsiooniliste kultuuri- ja spordiürituste kestma jäämiseks on poliitikutel tekkinud idee kanda neist olulisemad ühisvalla eelarve reale, mis annaks korraldajatele suurema kindlustunde.

RALLIÄSSAD: Riivo Mesila ja Ken Torn poodiumil. MAANUS MASING

Inga Teär (SDE)
Üks kindel mõte on see, et kultuuri ja spordi kaudu saame väga hästi ääremaastumist ära hoida. Kui on kogukond ja inimesed, kes tahavad midagi teha, siis on väga tähtis toetada neid inimesi, kes eestvedajad on. Selleks on neile vaja kindlat sotsiaalset garantiid, et nad jaksaksid seda teha.

Vabatahtlikkus on väga hea asi, aga inimesed väsivad. Tahame või ei taha, energia saab ükskord otsa. Suurürituste tarvis peab tekkima eelarverida, et need oleksid jätkusuutlikud, ja Saaremaa ralli on kindlasti üks neist.

Kindlasti võiks seal olla veel kolme päeva jooks ja Ultima Thule maraton. See tähendaks toetust, mitte täies mahus finantseerimist. Kui on olemas mingi toetus, siis püsib ja kestab üritus raudselt kauem, kui need, kes end ise kogu aeg upitavad.

Daniel Mereäär (EKRE)
Saaremaa ralli on tähtis teema ka kohalike ettevõtjate jaoks, palju inimesi tuleb ju siia ja see on oluline tulubaas. Aga väga tähtis on ka toit. Kui kõik väikeettevõtjad ja tootjad saaksid reklaamida oma toitu, siis see jääks.

Tiit Tilk (VL SÖRVEMAA)
Mina kui üks abilisi pakuks kolme päeva jooksu. Aga ka Saaremaa ühisgümnaasiumi kabareest võiks saada riigigümnaasiumi üks firmamärke. See on Saaremaal väga omanäoline ettevõtmine ja see võiks küll olla kuidagi suuremini eksponeeritud ja toetatud.

Liina Jürisson (KESK)
Siiani on igal vallal olnud oma traditsioonilised üritused ja ma loodan, et see suur vald suudab neid ka hoida. Lääne-Saaremaal on öölaulupidu, Salmel viikingiturg ja Pöide maalinnal kontserdid. Siin tuleb teha muidugi ka mööndusi ja valikuid, kuid igale vallale on see tähtis.

Kui me toome kõik suurüritused Kuressaarde, ei vähenda see ääremaastumist. Tagasitulev raha rallist ja ooperipäevadest jääb suuresti Kuressaarde, valla oma üritused aitavad hoida rahaliikumist ka ääremaadel.

Urve Tiidus (REF)
Suurtel spordi- ja kultuuriüritustel on väga suur mõju kogu maakonnale. See on välja arvutatud, et 1 sissepandud euro toob kohalikku majandusse 14–15 eurot tagasi. Need näited on Saaremaa ooperipäevad ja Saaremaa ralli.

Kui mõeldakse, et las teised võtavad Saaremaa ralli üle, siis on tõsine mõtlemise koht, kas loobutakse sellest üldse, sest ralli on sügisel hooajale punkt, millest oleks väga kahju loobuda. Teine võimalus on see, et kui tekib niisugune nišš ja kui on hea asi, siis tuleb keegi ja võtab selle üle. Ma usun, et see läheb nii. Olen täiesti kindel, et härra Soe asemele tulevad mehed, kes ütlevad, et kuulge, lõpetage ära, 50 on toimunud, teeme ikka 100-ni välja.

Kohalik omavalitsus on üritusi alati toetanud ja see on ka argument tuua siia raha väljastpoolt. Kui kõik panevad seljad kokku, siis tavaliselt ikka midagi tuleb. Aga rahastatud peaks olema üritus, mis puudutab lapsi ja noori, mis ei ole laulu- ega tantsupidu või jooks.

Margus Kuusk (VL MEIE SAAREMAA)
Praegu on kõige suurem oht teadmatus ja keegi ei oska seletada, kuidas asi kulgema hakkab. Kogukondlikud ja traditsioonilised üritused ei tohi kindlasti kannatada, siis on ka ühisvallal mõte.
Tähtis on ääremaale rohkem tähelepanu suunata, ei tohi lasta üritusi ära jätta. Kui praegu omavalitsuse sees midagi toimus, olid ka tegijad ja taust teada, kuid nüüd saab valitsus palju kaugemal olema.

Kalmer Poopuu (VL SAARLANE)
Meil on traditsioonilisi asju palju ja siiamaani oleme suutnud omavalitsusliiduga kõiki ühisüritusi ka toetada. On üritusi, mis seovad Saaremaa rahvast, on teatripäevad, provintsiteatrite päevad, vokaalansamblite päevad, mis toimuvad piirkonniti. Raha jagavad kultuurijuhid, kes arutavad, mida ja keda toetada ning mida on vaja teha, sest aja jooksul muutuvad ka üritused.


KOMMENTAAR
Saaremaa velotuuri korraldaja Riho Räim

Selge on see, et kui tahetakse traditsioone säilitada, siis on see teretulnud. Võtame ooperipäevad või merepäevad, mis ilma eelarvest saadava toetuseta sellisel kujul välja ei veaks. Spordis on sama asi.

Oleks normaalne, et Saaremaale tulev inimene maksaks 1 euro turismimaksu, millest osa antakse ürituste toetuseks. Näiteks Saaremaa ralli tegijad saavad siis arvestada mingi kindla summaga ja see oleks korraldajatele kindel sõnum. Praegu küsitakse alati, palju kohalik omavalitsus annab.

Kui Saaremaa velotuur sinna nimekirja jõuaks, võiks taaskorraldamist kaaluda. Usun, et ka velotuur oleks sellise toetuse korral veel mõned aastad edasi kestnud, aga meie pidime igat tuuri alustama nullist.

Moraalsest toetusest vallajuhtide ja omavalitsuse poolt jääb tänapäeval väheks, kõik on ikkagi kinni finantsides. Tööd tehakse küll vabast tahtest, kuid on suur asi, kui on olemas mingi summa, mille pealt alustada.

Print Friendly, PDF & Email