Saarlane sai toetuse vähiravimi leidmiseks (6)

Euroopa Teadusnõukogu (ERC) tunnustas Tartu ülikooli teadlast, Saaremaalt pärit Tambet Teesalu 150 000 euroga, et toetada tema teadustööd targa vähiravimi leidmiseks.

Tambet Teesalu sai 2012. aastal teadusnõukogu alustava teadlase grandi, mille kestus oli neli aastat, vahendas Postimees. Tema uurimisprojekt keskendus vähiravimi väljatöötamisele, mis veresoontesse süstituna otsiks üles vähirakud ja jätaks kahjustamata terved koed.

“Idee ongi selles, et võtta ühe meie avaldamata teadustöö tulemused ja kaitsta selle intellektuaalomandi õigusi,” selgitas Teesalu. “Selleks, et üldse jõuda teadusuuringust kliiniliste katseteni, mis omakorda on aluseks ravimi jõudmiseks patsientideni, on esmalt vaja võtta teadusavastusele eelpatent.”

Siis on Teesalu sõnul aasta aega, et avaldada uuringu tulemused teadusajakirjas ja liikuda edasi patendi poole. “See kõik nõuab aga konsultantide ja ekspertide tuge ning maksab päris palju raha,” rääkis Tambet Teesalu.

Talle omistatud tunnustus “Proof of Concept Grant” ongi toetus varemalt ERC grandi saanud uurimisprojektis leitud teadustulemuste innovatsiooni- ja turupotentsiaali uurimiseks.

Tark vähiravim toimib järgmiselt: nanoosakeste abil on võimalik toimetada vähiravim kehas täpselt sinna, kus ta mõjuma peaks, ehk kasvajasse. Seesugune ravimi manustamine jätab terved koed puutumata ja vähendab vähiravi kõrvaltoimeid. See teeb nii diagnoosimise kui ka ravi täpsemaks.

Print Friendly, PDF & Email