Õunasaak on sel sügisel nigelavõitu

Pärast üle-eelmise aasta korralikku ja eelmise aasta suisa rikkalikku õunasaaki paistab tänavu tulevat kehvem aasta.

MAHLAMEISTRID: Kristiina Õuna sõnul tööd neil tasapisi tuleb, kuid mitte ülemäära suurtes mahtudes.
MAANUS MASING


Nii Sõrve pool Suurna külas õunaaeda pidav Riho Kadastik kui ka Pöidel Mui külas tegutsev Malle Välisson ütlesid, et midagi head oodata pole. Kadastiku sõnul on tema andmetel terves Eestis õuntega seis kehvavõitu. Malle Välisson ütles, et midagi nad saavad, kuid siiski vähe.

Õunamahlategijatel tööd siiski jagub. “Me ei saa öelda, et õunu pole üldse,” sõnas Pikal tänaval Karmelia Mahlameistrites tegutsev Kristiina Õun, viidates, et tööd neil tasapisi ikka tuleb.

Suuremad mahlateod ootavad sel aastal vahest alles ees. Kristiina Õuna sõnul pole sügisõun veel valmis ja seda hakkab liikuma 20. septembri paiku.

“Õunte valmimine on umbes poolteist nädalat hilinenud,” märkis ta. Kristiina lisas ka, et kui vaadata õunapuid, siis tundub saak olevat äärmusest äärmuseni. “Kellel on, sellel on palju. Ja kui pole, siis on puud täitsa tühjad,” rääkis ta.

Sellist saaki, nagu eelmisel aastal, Kristiina Õuna sõnul tänavu ei tule. Siis oli mahlameistritel tööd nii palju, et uneaega jagus vaid mõneks napiks tunniks.

Mahlameistrid proovivad lisaks õuntele teha mahla ka köögiviljadest. Kristiina Õuna sõnul on nad oma Pikal tänaval asuvates uutes ruumides mahla pressinud porgandist ja ees ootab peedimahla tegu.

Ärileht kirjutab, et õuntega on kehv seis ka Rootsis. Juuli lõpus arvati, et tulemas on 50 aasta kehvim õunasaak, mis on 25% tavapärasest viletsam.


Kuldrenett on tänavu kehvem kui ‘Tiina’

Ka Laimjala vallas tegutseva puuviljakasvatusettevõtte Asvamäe OÜ hinnangul pole õuntega tänavu tõepoolest ülearu kiita midagi.

Asvamäe juhatuse liikme Tiina Kiikeri (fotol) sõnul on neilgi õunasaak sel aastal keskmisest ja ka eelmise aasta omast kehvem. Põhjuseks on tema hinnangul tõenäoliselt üks öökülm, mis tegi õunapuude õitele liiga. “Samuti oli ilm kevadel väga heitlik ja jahe, see ei olnud tolmeldajatele sobiv,” selgitas Tiina Kiiker.

Vastuseks küsimusele, kas aasta on eriliselt kehv mõnele konkreetsele õunasordile või on kõigile sortidele 2017. aasta kehvapoolne, tõi Kiiker näite oma õunaaiast.

“Sügissortide võrdlusest võib näiteks välja tuua, et ‘Liivi kuldrenett’ on oluliselt kehvem kui ‘Tiina’,” märkis Tiina Kiiker.

Kertu Kalmus

Print Friendly, PDF & Email