Nasva kalandusühistu taotleb Läätsa sadamasse kalatöötlemise tsehhi ja külmhoone rajamiseks Saarte Kalanduse kaudu 200 000 eurot, et omapüütud kala vääristada.

LOOTUSRIKKAD: Arvi Talk (vasakul) ja Andres Kirs loodavad, et seekord õnnestub neil oma projektile rahastus saada.
MAANUS MASING
Nasva kalandusühistu liige Arvi Talk ütles, et kalatöötlemise tsehhi rajamisega tahetakse lihtsalt omapüütud kala hinda väärtustada, et oma töö eest rohkem raha saada. “Praegu saame räimekilo eest 20–25 senti, sellega ei ole enam võimalik edasi tegutseda ja praegune tegevus pole meie jaoks jätkusuutlik,” nentis ta.
MTÜ Läätsa Rand juhatuse liige Andres Kirs ütles, et tööstusesse kavandatakse kala kuivatamist, suitsutamist ja fileerimist. “Kui me omapüütud kala ise fileerime ja suitsutame, saame küsida ka kõrgemat hinda,” märkis ta, lisades, et toodangu turustamise osas on plaanid olemas ja nõudlus kala järele on piisav.
Positiivselt meelestatud
Kui meeste esialgsed plaanid ehitada oma tsehh Nasvale nurjas alevikuelanike vastuseis, siis Läätsal on Andres Kirsi sõnul olnud kõik positiivselt meelestatud. “See on sadama territoorium ja ka vallavalitsus suhtub meie ettevõtmisse hästi. Kellegi jaoks ei ole meie plaanid probleemiks ning inimesed ja vald näevad heameelega, et keegi siin midagi teeks,” rääkis ta, kuid lisas, et kui see nüüd läbi ei lähe, siis löövad mehed kaluriametile käega.
Kuigi meeste eelmised projektid ei ole Saarte Kalanduses toetust leidnud, suhtutakse nüüdsesse ettevõtmisse suurte lootustega ja positiivsete arengute korral soovitakse juba kevadel tegutsema hakata. Projekti omaosalus on 60 000 eurot.
Mittetulundusühingu Saarte Kalandus juhatuse esimees Jüri Saar ütles, et projekte hindab üheksaliikmeline komisjon. “Meil käib protsess vastavalt Euroopa Liidu nõudmistele ja enne ei saa teemat kommenteerida, kui projekti pole näinud või hinnatud. Hindamiskomisjoni liikmed peavad olema erapooletud,” täpsustas Saar.
Tosin osanikku
Andres Kirs ütles, et sellist kalatöötlemise tsehhi ja külmhoonet on kaluritele väga vaja ning praegu on nõus osanikuks hakkama 12 kalurit ja nimekiri pole veel lukus. “Sellel kaluril peab olema kalapüügiluba ja ka mingi väljapüük,” rõhutas ta. “Ei saa nõnda, et panin võrgud suvel sisse ja müüsin kala siis naabrinaisele maha. Meil sellised mehi siia vaja ei ole. Kala tuleb püüda ikka tonnides. Võib-olla saame ka Läätsa kalatööstusega koostööd teha.”
Plaanitav kalatsehh aga uusi töökohti juurde ei too, sest mehed tahavad ise seda tööd teha. “Hommikul tuled merelt ära, paned kala külma või fileerimisse ja hakkad tööle,” rääkis Arvi Talk. “Meil on aastas kuus kuud püügiaega ja nüüd tahame ka teisel poolel tööd teha. Tegevjuhi peab muidugi palkama, sest keegi peab seda asja kureerima. Ja kui on suurem püügiperiood, siis võib-olla palkame ka mõned hooajatöölised, sest mehed ise on püügiga kinni.”
Taotlusvoor kestab 18.– 25. septembrini.
Mingi väljapyyk? V6ibolla? Midat sellist noh? Kui? Ime ka, et sellise äriplaani osas pole siiani toetust saanud. Tehke algatuseks kylmhoone ja siis vaadake edasi kas seal kylmhoones peale millimallikate ja meriheina yldse midagi kylmutada on…
Tublid ja hakkajad mehed!
Agarikuga lõid maailmaturul laineid, nüüd aeg jälle kodule lähemal maisemate asjade üle unistada.
Arvi Talk on saanud rahastuse mitmele oma projektile. See on ilmne üldsuse eksitamine, et varem ei ole Saarte Kalandusest raha saanud. Agariku väärindamine: mitu projekti rahastati, turistide majad Nasval. Taaliku sadam ju ehitati selleks, et lossida agarikku.
Kes siis veel rohkem on saanud?
Kas mitte maju , traktoreid,haaketehnikat
Kui lüüa ühel pildilolija nimi sisse krediidinfosse, saame teada, mitmes firmas on ta juhatuse liige, edasi surfates saame ka teada EU-st saadud toetused. On oldud usin projektitaotleja ja raha on ka saadud. Mis on toetusrahade andmise mõte? Ilmselt see, et toetuse abil saaksid ellu viia oma äriplaani, saavutad kvalitatiivselt uue taseme. Mis tähendab, et edaspidi pead saama hakkama oma teenitud rahaga. Kui oled saanud toetust kalalaeva renoveerimiseks, turismi edendamiseks, adru expordi toetamiseks, ja siis ütled, et kui nüüd rohkem toetust ei saa, siis lõpetan kalapüügi. Jumalasti õige arusaam! Kui kalur peale kõiki neid toetusi ei saa kalapüügiga hakkama, ongi tehtud millegi sellega, mis ei ole tema jaoks jätkusuutlik. Tulevad teised, kes püüavad kala edasi. Ega kala seepärast merre jää. Lihtsalt igaühel ei õnnestu. EU toetused ei ole mõeldud projektipõhiseks elamiseks.
peab ikka külmhoone olema, mille jaoks 200 000 vaja…
taaskord arvi supperidee, saab raha kätte ja edasi midagi enam ei toimu, nagu tema iga projektiga
Tule ehita odavamalt,maksan vähem,küsin toetust vähem.Vastan hea meelega projektiga seotud küsimustele.tel.5278414
Lugupeetud US.Palun too välja üks sai,mis ei toimi?Kadedus pidi olema edasi viiv jõud.Tee ka ise midagija ära trüki ainult sapiseid kommentaare,siis saab ka Saaremaast parem paik.Kõik kalurid ühinege!Kivi kotti
Kus ja kellega saab ühineda? Kas ühineda kellegi poolt või vastu?
Ja kelle juures saab nime kirja panna.
MTÜ Lâätsa Rand juhatuse liige ei ole inforegistri andmetel Andres Kirs!!!Artikkel on eksitav.Palun juhtida tähelepanu faktidele ikka!!
milleks ridamisi külmhooneid? Kala ju pole ning tunda on asjaosaliste võhiklikus kalaturu toimimisest? Kui suur on nimetatud kalameeste väljapüük liigiliselt aastas,et end majandada? Tühjalt seisvaid ja alakoormusega töötavaid külmhooneid mitu. Kui ka mehed sellise külmhoone muidu saaksid on majanduslik häving arvatav. Puudulik ilmselt ka majanduslik kalkulatsioon-analüüs ja dialoog valdkonnas toimetavatega ning ega te robotid ole,et ise püüate,töötlete ja turustate? Naised ütlevad teile kohe,et “nägemiin”Pole paraku kohanud maailmas selliseid üliinimesi!Mehed arvestage,iga kant ei lõika!
Tule küsi ennem kui “kommentaarid”tel nr on ju olemas
Kadedus viib kalad merest
Konkurents on karm, kõige raskem on toodangu realiseerimine. Artikli järgi tundub olevat palju hurraa-optimismi, nagu nt – kõik töö saab ise tehtud,… müügist ei sõnagi (nt export), mis ometi kõige olulisem.
Läätsal on suht uus ja suur külmhoone. Uue kalatööstuse ehitamine nõuab peale raha ka oskusteavet kalatöötlemise valdkonnas.
Nende kahe tegelase näos on, kes on ennast pildile sättinud, on kõike muud, kui et tulevased kalatöösturid.
Läätsa suht uus ja suur külmhoone on kalurite kala sell aastal vastuvõtnud mai algusest ja enne jaanipäeva lõpetas vastuvõtu.Mis kalapüügist me siis räägime
Läätsa lõpetas vastvõtu, kuna kalal ei olnud turgu. Kuskohast, teie uustulnukad, turu leiate? saage üle oma lihtsameelsusest
eelmisele Kas kevadist rannakala on veel Läätsa külmhoones praegu
lihtsalt kauem ei ole mõtet enam kala külmas hoida, sest kulud lähevad liiga suureks, kalal on vaja -20 kambris seista
Salme vald on endiselt oma elanike peale mõtlev ja tegutseda tahtjaid toetav. Meil oli väga hea vald ja hea vallavanem. varsti seda enam pole. Kahjuks ei tea mis saab edasi. Nii, et kadetsejad olgu vakka või tehku ise paremini niikaua kui veel saab.
Kui sellise jutu peale antakse toetust, siis tuleb kogu seltskond rahajagajaid vangi panna!
Minu arvamus on, et need kaks meest on haiged
ja seda ei pea küsima, seda on näha. Andresele pole mõtet helistada, on kuid kus ta tervislikel põhjustel telefoni vastu ei võta ja kui Talgiga ühineda-jääb pere nälga.
Mees (ka naine), kes ei vasta telefonile ega helista tagasi, võib igaüks oma lehelt rahulikult maha tõmmata!
Need kaks kalurit on nüüd juba küllalt p…a kaela saanud,tänage nüüd veidi sm.Undrestit ka!Tema Mõntu sadam on saanud juba kaluritele mõeldud raha 600000-700000 ja esimese poolaatal oli ajalehe andmetel sadama väljapüük vist 34kg.Vot see on alles tase!Niiet kõik raha Mõntu
Keskeragond teeb teie eest sellegi, teie ainult unistage, sest nemad teevad omale ja ei raagi teistele voi kuda see oli seal loosungil.