Läinud nädalal alanud üritustesarjaga läheb Kuressaare Edukontor vastu talvehoojale, mille lõpuks peaks selguma, kas vabakontori idee on meie oludes kestlik või mitte.

KOGUKOND: Osa Edukontori püsiasukatest. Kontorilauda rendib siin eri oskuste ja erialadega tore seltskond.
MAANUS MASING
Linna keskväljaku ääres asuva kunagise Edu poe hoone teine korrus oli kuni tänavuse maikuuni ligi 15 aastat peaaegu tühjana seisnud. Vabakontori ideesse uskuv seltskond on sinna toonud taas elu ja tahab oma tegemisi ka linnarahvaga rohkem jagada.
“Siiani oli tegu pigem nagu pilootprojektiga, nüüd algab aga korralik täishooaeg,” tõdes üks Edukontori eestvedajaid Mele Pesti. Ta lisas, et Saaremaa elu sesoonsust arvestades on kontori talveperiood suunatud ennekõike kohalikule rahvale, seda nii rentnike kui ka ürituste mõttes.
Järgmisest suvest on soov püüda ka nii-öelda külalisklienti, kel oleks Saaremaal kas puhates või muul põhjusel viibides vaja mingiks ajaks eralduda tööasju tegema. Pesti täpsustas sealjuures, et kuigi vabakontori lõi MTÜ Saaremaa Loomemaja, ei ole see mõeldud mitte ainult loome- ja kunstiinimestele, vaid kõigile, kes vajavad kontorilauda või koosolekuruumi.
Uuest hooajast rääkides tõi Pesti välja värske üritustesarja nimega “Edukontor kutsub: töö ja edu uued valemid”. Tegu on vestlusõhtute sarjaga, mis hakkab toimuma iga kahe nädala tagant. Sarja käigus tutvustatakse nii kontori oma rahvast kui ka kutsutakse põnevaid külalisi. “Tahame, et kohtumised oleksid hästi mitteformaalsed, püüame kõiki osalejaid kaasata ja kellel teemaga vähegi seos tekib, saab kohe arutellu sekkuda,” selgitas Pesti.
Esimene vestlusõhtu toimus läinud nädalal. 19. septembril kell 19 on kavas avalik vestlus Edukontori püsirentniku Tarmo Virki ja ülemaailmse start-up nädalavahetuse juhi Franck Nouyrigatiga ning 5. oktoobri üritus on seotud ettevõtlusnädalaga. Siis tulevad külla saksofonist Maria Faust, kirjanik Tarmo Teder ja ettevõtja Toomas Leis, et rääkida edust ja otsida vastuseid küsimustele, kuidas seda mõõta, kas rahas või muul moel, ja kuidas seda teevad loomeinimesed.
Lähiajal on kontori koridoris plaanis sisse seada ka kunstigalerii. Selle taga on õnnelik juhus – kirjanik ja ettevõtja Armin Kõomägi on otsustanud oma kunstikogu viieks aastaks erinevatesse kohtadesse eksponeerimiseks laiali jagada ja Edukontor oli üks, kes pakkumise sai. Pildid valib välja Maria Evestus ja loodetavasti oktoobri alguses saab uut galeriid juba esitleda.
“Tubades on veel natuke ruumi,” kutsus Pesti huvilisi ka kontoriga tutvuma. Samuti võiks Edukontoriga ühendust võtta inimesed, kes tahaks ise korraldada mõne ürituse, kas suletud seltskonnale või sellise, mis on suunatud linnarahvale, kontaktid leiab veebisaidilt www.edukontor.ee.
Vabakontorit majandav MTÜ on seni toime tulnud kontori kasutajate rendiraha ja projektiraha toel. Septembri alguses käivitus uus projekt vabakontori finantsvõimekuse tõstmiseks, mida rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK).
Pesti nentis, et kontor peab saama isemajandavaks ja selle saavutamiseks KÜSK-ist raha taotletigi. Toetusest saab maksta väga palju aega panustavatele vabatahtlikele pisikest töötasu ja teha mõned investeeringud, näiteks soetada korraliku projektori. Samuti viiakse projekti raames juba tuleval nädalal läbi üks tutvumis- ja koolitusreis Eestis. Eriti väärtuslikuks peab Pesti aga seda, et tänu projektile saab vabakontor endale mentori – Saaremaalt pärit Eva Truuverki, kes praegu veab “Teeme ära” maailmakoristuspäeva projekti.
KÜSK-i projekt kestab tuleva kevadeni. See on suureks abiks, tõdes Pesti, lisades, et seejärel peab ettevõtmine end ise majandama hakkama.
No kui ma seda KÜSK-i n6ukogu nimekirja vaatan, siis on hetkega selge, et selline moodustis ei kannata mingitki turumajanduslikku konkurentsi ja maailmevaade on p66rdumatu, va herr Talve, kelle maailmavaade v6dub siibi aknast välja vaatamisega, mille nurgas on neoonroheline kanal2 logo. Puhtalt maksumaksja raha eest tegutsev sotsialistlik yllitis. Aga samas tore, kui kohalikud loomeinimesed saavad nende toetuse eest omale “jalgu” alla kasvatada.
Lugesin seda juttu eest taha ja tagant ette. Ei saanud aru, millega need inimesed tegelevad. Kaunis jabur tundub kõik olevat. Ainuke võrdlus, mis tundus asja kuidagi seletavat meenus omaenda lapsepõlvest, kui tihti kõlas lause: “Mängime täna kodu”. Selle seltskonna juhtlause on: “Mängime täna kontorit”.
Kui suur on kontorite rent, mis neilt andekatelt laekub!?
Idee tundub jabur, aga tegelikult on see täiesti toimiv (kas ka Kuressaare suuruses väikelinnas, eks seda näitab aeg). Tallinnas on ju terve hiiglaslik Tehnopolis sama ideega- pakutakse nö. lauapinda, koosolekuruumi, mida iganes veel töö tegemiseks on vaja. Idee on suunatud inimestele, kes vajavad aeg-ajalt asjaajamiseks mingit ruumi või pinda aga kontori rentimine ei ole mõistlik.
Omast kodust hea näide- kaasal on nö. ühemehe firma ja tööd teeb enamjaolt kodust. Suvel, kui lastel kooli polnud, võttis mees 2-3 korda nädalas Tehnopolis laua ja käis seal tööd tegemas, sest raske oli keskenduda tööle, kui maja lapsi täis. Koosolekuteks ka aeg-ajalt rendib seal ruumi. Ja rahavast seal majas jagub, mis tähendab, et teenus toimib. Seal on muidugi ka pikemaajalisi rentnike.
Edukontori idee on oma toimivust tõestanud, küsimus pigem selles, kas saaremaal leidub piisavalt huvilisi.
Selline põlve otsas tegutsev firma pole just hea näide, sest kes on töölised, kus nad oma tööriistu ja töökaitsevahendeid hoiavad, kus saavad riietuda, lõunat süüa jne.
Või on kogu töökollektiiv on kaugtööl, töötavad kodudes ja kas neil pole lapsi, kes töötegemist segavad?
Kõik uus tundub mõnele alati imelik ja arusaamatu. Minge ja külastage, siis kommenteerige :)edu ja jõudu tegijatele!
Hea saarlane! Ära kohku, kui midagi uut kohtad, tule parem vaatama. :) Oleme avatud E-R 9-17, astu läbi! tiim.
Miks see siis nii otsustav on– kas see suur toetuseraha juba viluks löödud..? Kirjutage projekte äkki õnnestub sinisilmsetele veel kägu ajada ja pappi saada!
Ma ütleks, et üks huvitavamaid algatusi, mida Saaremaal on viimasel ajal ette võetud. Erinevalt siin mõnest eelpool kommenteerijast ei teki mul küsimust, millega need inimesed tegelevad, sest võimalusi on väga palju, millega saab nii tegeleda. Küll aga ei ole ma päris hästi aru saanud, kellele täna Edukontor on eelkõige suunatud. Ehk kas on enda jaoks defineeritud see klient/”persona”. IT-inimesed vajavad ilmselt pisut teist keskkonda tööks, kui (klassikalises mõttes) kunsti inimesed jne.
Aga tõesti, eks esimesed 1-2 aastat näitavad, kas asi jääb elama või tuleb “pivotida” või sureb maha (selles mõttes on ka “otsustav” õige sõnakasutus). See on paratamatus, kui midagi ette võtad. Tore, kui kõik kommenteerijad siin on nii edukad asjade ellu viijad, et kõik 100% õnnestub kogu aeg! Või nad ei ole siis midagi ise ette võtnud.
See on puhtalt minu arvamus ja kõigil teistel võib olla oma arvamus – see on täiesti normaalne.
PS: seda 19.sept üritust võiks äkki facebookis ülekanda või muul kujul salvestada ja hiljem järelvaadatavaks teha.
Naistel on lihtsalt igav ja ei viitsi/ei taha/ei oska kodus midagi teha. Palju parem on koos teiste omasugustega tähtsat nägu teha ning maailma asju paika panna.
Idee on hea, kuid käivitamine võtab kindlasti aega ja palju energiat. Ja seda ei tee kergemaks häälekad vastalised, kes lihtsalt ei saa aru, mis toimub või siis elavad oma probleeme välja. Kindel on see, et mida uuenduslikum idee, seda rohkem neid on. Jõudu ja edu!
Oh saarlased! Kōik mis uus, on ohtlik. See, kes elab ainult oma 20m-20m krundil, ei suuda ega tahagi plangu taha näha. Ja neid siin jagub.
Idee hea aga vähesed teavad sellest. Vajate reklaami ja mitte ainult saarel vaid mandri poolel ka. Viimased kasutaksid hea hinna pärast kontorit kindlasti koosolekuteks. Vajan isegi selliseid “korraks” ruume ja paljud tuttavad, kellel kodukontorid, eelistaksid samuti neid kasutada. Jōudu tegijatele!
Kallis inimene, iga ettevõtja ei ole tootja. See “põlveotsas” tegutsev firma, millest rääkisin, tegeleb sisuliselt projekteerimisega (võiks ju laiendada/täpsustada, aga see pole hetkel oluline), kogu tema töö toimub arvuti ja telefoni taga. (Jah, projekteerijad, insenerid, arhidektid teevad täna sisuliselt kogu töö arvuti taga.) Tööd võtab ta omale täpselt nii palju, kui ise teha jõuab. Milleks talle kontor? Töötajaid hakkab tõenäoliselt otsima siis, kui ise enam kõike ei jõua. Võiks ju teha uhke projekteerimis büroo, võtta palju töötajaid ja olla suur boss aga kõigil seda ambitsiooni pole. Need ongi need inimesed, kelle jaoks taoline (edu)kontori võimalus mõeldud ongi…ma arvan.
Vau, nüüd kirjutasid selgelt ja arusaadavalt, tänan!
Loomeinimestele, kes väikse pinnaga hakkama saavad on suurepärane koht, keegi polegi vastu vaielnud!
Need, kes toota midagi tahavad, need vajavad juba teistsuguseid üüripindu nagu seda pakuvad mandrimaal loodud erinevad tehnopargid, paraku Kuressaares sellised rajatised puuduvad.