Valimiskomisjon asub täna ID-kaardi turvariski arutama (8)

Vabariigi valimiskomisjon (VVK) koguneb täna arutama ID-kaardi võimaliku turvariskiga seonduvat.


Valimiskomisjoni pressiesindaja Kristi Kirsberg ei osanud siiski öelda, millal VVK e-valimiste suhtes mingi otsuse langetab. “VVK teeb otsuse kohe, kui tal on olemas piisavalt informatsiooni,” märkis valimiskomisjoni esindaja.

Riigi infosüsteemi amet (RIA) teatas eile, et 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp RIA-t turvariski avastamisest, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist väljaantud ID-kaarte. Risk puudutab pärast 2014. aasta 16. oktoobrit välja antud 750 000 ID-kaarti.

Peaminister Jüri Ratas ütles teisipäeval turvariski avastamise puhul korraldatud pressikonverentsil, et 15. oktoobri kohalike valimiste korralduslikud küsimused, sealhulgas ka e-valimisi puudutavad, otsustab vabariigi valimiskomisjon, mitte valitsus ega riigikogu.

Riigi infosüsteemide ameti (RIA) peadirektor Taimar Peterkop märkis, et ID-kaardi turvarisk ei ohusta Eesti ühiskonda massiliselt ning probleemi lahendus tuleb ilmselt paari kuu jooksul.

Peterkop ütles, et ID-kaardi turvarisk on teoreetiline ja praktilise ründe ülesehitamiseks on vaja väga palju raha. “Pole põhjust arvata, et avastatud turvarisk meie ühiskonda massiliselt ohustaks,” lisas ta, täpsustades, et turvarisk ei puudutanud mitte konkreetselt Eesti ID-kaatri, vaid kiipi, mida on maailmas väljastatud üle miljardi.Praktilise ründe ülesehitamise praktilisus on ebatõenäoline, kinnitas Peterkop.

Politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri sõnul on turvarisk piisav, et seda parandada, kuid ebapiisav, et ID-kaarte tühistada. “Samas tõstame ID-kaardi väljastamisel turvalisust ja inimesed peavad kaardi taotlemisel olema valmis vastama lisaküsimustele,” märkis Vaher.

Peaminister Jüri Ratas avaldas lootust, et turvariski likvideerimine saab teoks võimalikult kiiresti. Ratase sõnul ei saa see toimuda ilmselt päevade või nädalatega, aga kindlasti mitte ka aastaga. “Loodan, et kuude jooksul,” lisas Ratas, rõhutades, et tema kasutab oma ID-kaarti edasi.

Print Friendly, PDF & Email