Loodusturism õitseb ilmast hoolimata (1)

Heitlike ilmadega suvi võib küll vähendada hotellides peatujate arvu ja söögikohtade käivet, ent loodusturismi ettevõtted selle pärast põdema ei pea.

KENA KOHT: Maarika Toomel Harilaiul, paigas, kuhu ta sageli toob ka loodusturiste.
MAANUS MASING

“Mina ei saa küll ilma üle kurta,” ütles looduspuhkusi korraldava Viitong Reisid OÜ omanik Maarika Toomel, kelle sõnul pole Eesti kunagi olnud väliskülalistele päikesepuhkuse sihtkoht. “Meil käiakse loodust vaatamas ja loodusel pole häda midagi – matkamiseks ja aktiivseks puhkuseks on ilm ju suurepärane,” lisas ta.

Ehkki siinmail puuduvad Lõuna-Euroopa vaatemängulised maastikud, on Eesti liigirikkus Toomeli sõnul eurooplase pilgule imeline.

Pole tuimi puuderivisid

Eesti metsad pole tuimalt mahaistutatud puuderivid, vaid neid ilmestab rohu- ja põõsarinne ning elurikkus. “Meil on palju erinevaid looduslikke kooslusi, suur liigirikkus nii taime- kui ka loomariigis, meie kadakad ja looduslikud orhideed, meretäis hülgeid ja linnud,” loetles Toomel.

Suureks vaatamisväärsuseks on põder, hirv, kährik, mäger, samuti liblikad ja kiilid. Saaremaa loopealsed ja rannamaastikud on Euroopa loodusturisti pilgu läbi ülimalt unikaalsed ja atraktiivsed. Vaimustust tekitavad sood ja märgalad. “See on see, mida nad siit otsivad,” rääkis Maarika Toomel, kelle kinnitusel on välismaalaste tagasiside uskumatult positiivne.

Loodusturistid liiguvad ringi väikeste seltskondadena, sõidetakse rendiautodega ja karavanautodega. Sageli tullakse kahekaupa, kuid liigutakse ka perekonniti või sõpruskonnana. Tavaliselt on need inimesed vanuses 45+, nad on sageli hea haridusega ja heal järjel inimesed, kel suurem osa maailmast läbi käidud.

Ida-Euroopa, sealhulgas Eesti ja meie saared on neile uus sihtkoht. Turistid teavad, et siin on turvaline ja siin on säilinud loodus. Kohapealt võetakse giid ja tellitakse vajadusel lisateenuseid. “Nad soovivad just personaalset teenust, et oleks keegi, kes nendega käiks ja räägiks nendega arusaadavas keeles Eesti loodusest,” rääkis Toomel. “Lepime hinnas kokku ja kui see hind on sobilik, siis läheme välja.”

Paljusid lummab siinne madal asustustihedus, see, kuidas saad pikalt sõita, ilma et mõni auto sulle maanteel vastu tuleb. Väga hinnatakse looduse puutumatust. Loodusturistid oskavad looduses väga palju märgata ja teavad, mida nad tahavad.

“Nad mõtestavad meie loodust lähtuvalt oma kogemusest ja nad ütlevad, et Lääne-Euroopas ei ole enam niisuguseid maastikke ega liigirikkust,” ütles Toomel. “Kellele meenutab see lapsepõlve, kes pole sellist asja eluski näinud.”

Hiljuti käis Toomel siinse looduspuhkuse võimalusi tutvustamas Inglismaa linnumessil Birdfair, mis on omasuguste seas maailma suurim loodusturismi mess.

Kiilid ja liblikad ekspordiks

Uus sihtgrupp sellest suvest on orhideerühmad, grupid Inglismaalt, Saksamaalt, Hollandist, kes tulevad selleks, et tutvuda looduslike orhideedega.

“Selleks, et neid siia saada, käime messil ja meil on tekkinud kontaktid, kellele üht või teist teemat pakkuda ja kes oskavad anda hinnangu, kas nõudlust selle järele on või mitte,” rääkis Toomel. “Järgmisel suvel lähevad “ekspordiks” ka kiilid ja liblikad.”

Maarika Toomeli sõnul on ta Euroopa, aga viimasel ajal üha rohkem ka Aasiast tulnud loodushuviliste kõrval õppinud nägema siinse looduse unikaalsust ja ilu.

“Nende suhtumine meie loodusesse on nii hoidev,” lausus Toomel. “Kui me vaid ise ka oskaksime nii emotsionaalselt oma loodusesse suhtuda,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email