Noorim õpetaja töötab Kallemäel (10)

Tänavu aprillis 20-aastaseks saanud Lauri Ratas, Kallemäe kooli inglise keele õpetaja, on Eesti noorim üldhariduskooli õpetaja, kes alustas tööd eelmisel õppeaastal.

EESTI NOORIM ÕPETAJA Lauri Ratas lastelaagris oma õpilastele hommikupannkooke serveerimas.
Erakogu

See fakt tuleb Ratasele suure üllatusena, kirjutas Postimees. Kuidas sai 19-aastasest noormehest mullu, kohe pärast Saaremaa ühisgümnaasiumi lõpetamist üldse pedagoog? Kallemäe erivajadustega laste koolis on pikalt töötanud Ratase ema, mistõttu on ta poisikesest saati läbi käinud nii personali kui ka õpilastega. Umbes 15 aastat on Kallemäe lastele korraldatud suvelaagrit ning Ratas on neis kõikides osalenud – esialgu kasvatatavana, hiljem kasvatajana.

Mullu jäi põhikooli inglise keele õpetaja emapuhkusele, aga asendajat polnud väikse koormuse tõttu kuskilt võtta. “Mul on neli õppetundi nädalas ehk põhimõtteliselt töötan ma koolis ühe päeva,” sõnab Ratas, kes andis eelmisel aastal tunde kahele klassikomplektile. Koos õppisid viies ja kuues klass ning seitsmes kuni üheksas klass, mõlemas liitklassis kümmekond last.

“Kui ei ole vastavat eriharidust, siis peab igal aastal korraldama uue konkursi, ja kui kõrgema haridusega inimest ei leita, tohib jätkata,” selgitab Ratas. Nii on ta koolis tagasi ka tänavu. Sel õppeaastal on koos õppivate laste tase veelgi erinevam – ühes pundis on viienda, kuuenda ja üheksanda klassi lapsed ning teises seitsmenda ja kaheksanda omad. “Lõpetasin Saaremaa ühisgümnaasiumi ära ja poole suve pealt tehti ettepanek, et kuna ma olen lastega pikalt töötanud ja nendega suvelaagris koos üles kasvanud, siis kas ma ei tahaks neid ajutiselt õpetada,” räägib Lauri Ratas. Kuna erialavalik polnud veel selge, otsustas ta pakkumise vastu võtta. Ise hakkas ta samal ajal tsükliõppes väikeettevõtlust õppima ning töötab kooli kõrvalt ka puhkekülas teenindajana.

2016. aastal olid umbes pooled üldhariduskoolide õpetajad vähemalt 50-aastased. Alla 30-aastaseid õpetajaid oli vähem kui kümme protsenti.

Print Friendly, PDF & Email