JUHTKIRI: Kott raske kut pomm

“Poiss tuli koolist ja kott oli raske, küll oli raske, koledasti raske! Küllap on tal kotis neli kilo vaske.” Nii mõnigi praegune lapsevanem mäletab oma koolipõlvest seda Ellen Niidu luuletust “Raske kott”.

Loodetavasti ei muuda homme taas kooliteele asuvate laste koolikotti raskemaks “neli prisket kahte”, nagu luuletuses kirjas. Sest raske on kandam nendetagi.

Koguni nii raske, et on nii mõndagi lapsevanemat sundinud võsukese ranitsa sisu kontrollima ja lausa kaaluma. Ning nentima, et kott koos kooliasjadega on tõesti raskem, kui olla tohiks.

Õpikud, tööraamatud ja vihikud, mis üheks koolipäevaks tarvis, kaaluvad enamasti kokku hea mitu kilo. Sageli peab lisaks koolikotile kaasa tassima kehalise kasvatuse tunniks vajalikku varustust. Laps pole aga ometi koormaeesel.

Tänavu kevadel korraldatud küsitlusest selgus, et lausa 85 protsendil õpilastest ületab koolikoti kogukaal kehtestatud piirmäära.

Mure laste selga rõhuva koolikoti pärast ajendas ka lastekaitse liitu ministeeriumile sel teemal pöördumist kirjutama – et põhikooli õpilaste koolikoti kaalu on vaja vähendada.

Omapoolseid lahendusi, kuidas laste kaasastaritava kandami kaalu vähendada, võiksid pakkuda ka koolid – tõsi, need lahendused ei pruugi muidugi odavad olla. Ent laste tervise nimel.

Print Friendly, PDF & Email