LUGEJA KIRI: Otsi ise morfiini ja hapnikuballoon! (15)

Minu jaoks oli väga šokeeriv, mida kuulsin oma tuttavalt Kuressaare haigla kohta. Tema lähedane on Kuressaare haiglas ja kahjuks oma viimseid päevi/tunde. Kuna tegemist on vähihaigega, siis on tal väga suured valud, kuid oh üllatust – Kuressaare haiglas ei ole morfiini, et haige valusid leevendada! Öeldi, et peate ise otsima ja tooma.

Jooksis siis mees esmalt haigla apteegid läbi, sealt öeldi, et pole, kuna selle rohu tellimine olevat tülikas, pidavat palju pabereid täitma ja sellepärast seda haiglas polegi. Lõpuks linnast ühest apteegist sai, seal ka imestati, et haiglas sellist elementaarset asja kui valuvaigisti vähihaigele pole.

Kas tõesti on nii, et maksad makse ja haiglasse sattudes pead ravimid ise kaasa ostma? Või on see ainult Kuressaare haiglas nii? Kuna vähihaige soovis enne lõppu veel viimast korda kodus käia, seisund oli aga raske, siis vajas ta selleks hapnikuballooni, üheks päevaks. Selle peale öeldi haiglast, et tuleb minna Tallinna tooma ja rentida saab ballooni minimaalselt kaheks nädalaks. Kui tal on seda vaja vaid üheks päevaks, miks on ta sunnitud maksma kahe nädala eest? Ja miks ei ole sellist elementaarset asja võimalik saada Kuressaarest?

Saarlasest lugeja


KOMMENTAAR
SA Kuressaare Haigla juhatuse liige Märt Kõlli:

Morfiini mittesaadavus Kuressaare haiglas on väga tõsine teemast möödarääkimine, vastava näidustusega patsiendid saavad haiglaravil olles ettenähtud medikamente, sh morfiini.

Teine lugu on morfiiniga koduseks tarbimiseks. Kuna tegemist on narkootilise ainega, siis haiglal sellised ravimeid – nagu üldse ravimeid – patsientidele koju kaasa anda ei ole lubatud. Juhul kui patsient peab morfiini tarbima järjepidevalt kodustes oludes, siis sellisel juhul ostab patsient ravimi retsepti alusel (morfiini puhul kehtib 100% soodustus) apteegist.

Hapnikuballooni osas on lugu küll järgmine, et meie oma portatiivseid seadmeid patsientidele koju kaasa anda ei saa. Viimased ongi mõeldud erakorralisteks olukordadeks. Teine küsimus on selles, et kommertsiaalsed võimalused hapnikuballoonide rendiks on seotud vastava teenuse pakkujaga. Siinkohal peaksid aga lähedased siiski ise otsima võimalusi, kuidas oma inimest sellisel puhul aidata/toetada. Haiglast ei tea kelle käest saadud kommentaari ainsaks tõeks pidada ei ole päris õige. Mulle isiklikult ei meeldi, et omaksed kipuvad oma kohustused, milleks ju ongi oma lähedasele inimesele koduse ravi võimaluste organiseerimine, panema haigla õlule. Kahjuks seda ei mõisteta, et haigla kui selline ei ole otseselt riigi käepikendus, kes tagab omakorda patsiendi elu-olu ka väljaspool meditsiiniettevõtet.

Palju tõsisem lugu kui mainitud kirjas on asjaolu, mida iga päev kogeme – et omaksed ei soovi haigeid koju tagasi. See viimane on tegelikult väga ebameeldiv tendents meie tänapäeva ühiskonnas. Suhtlesin eneseharimise huvides ka Eesti AGA-ga – nemad pakuvad teenusena hapniku kontsentraatori renti, mis ööpäevas maksab ca 1,9 eurot; personaalsed lisatarvikud (hapnikumask jms) 12 eurot. Neid tooteid Saaremaal tõesti kohapeal ei ole ja omaksed peavad ise organiseerima logistika. Onkoloogi saatekirja alusel kompenseerib haigekassa kontsentraatori rendi koduseks hapnikuraviks. Saaremaa gaasikontorist on teoreetiliselt võimalik isiklikuks tarbeks rentida 10-liitrine balloon. See toode läheb paraku kallimaks, kuna pideva tarbimise korral kestab balloon 17,5 tundi ja hinnaks on ligi 44 eurot. Lisanduvad tarvikud ja reduktori rent.

Print Friendly, PDF & Email