Kas poode on vähe, palju või parasjagu? (3)

Kersten Jõgi

“Kaubanduspinda on viimastel aastatel Kuressaarde palju juurde tulnud ja tuleb veelgi,” tõdeb Kantar Emori uuringuekspert, saarlane Kersten Jõgi. “On neid, kes küsivad, kas Kuressaarde ikka on nii palju poode vaja – et neid leidub siin ehk juba ülearugi. Ja kas kõigile ikka jätkub kliente?”

Aastatega on Kuressaarde tekkinud palju suuri kauplusi, eriti tihedasti linna ühte piirkonda. “Linnaväravas” asub Auriga kaubanduskeskus, Tallinna tänava ääres Selver, Maxima, hiljuti avatud Jysk ja Rimi. Konkurentsi on, seda eelkõige toidukaupade osas.

Teises linna otsas tegutseb praegu vaid Ranna kauplus. Samas – Tuulte Roosi on peagi kavas ehitada WOW! keskus, mille katuse all leiab koha ka toidupood.

Fakt on see, et inimestele meeldib valikurohkus.

Päris sellist statistikat ja kalkulatsioone, mis puudutavad Saaremaa kaupluste ruutmeetrite ja elanike arvu seoseid, me teinud ei ole.

Saarlased ostlevad Kuressaares

Kuressaare mõjupiirkond kaubanduse võtmes on päris suur – vähemalt pool Saaremaad, kui mitte kogu saar.

Ja ega Kuressaares ostle ainult oma maakonna inimesed. Suvisel ajal külastab poode ka palju turiste, andes olulise panuse Saaremaa kaubandusse.

Kui vaadata viimaseid arenguid, siis Auriga keskuses avas uksed H&M, kaubanduskett, kes teeb oma otsused väga põhjalikult analüüsides. Järelikult nähakse siin piisavalt kliente ja käibepotentsiaali.

Samas suletakse väiksemaid maapoode – möödunud nädalal võis Saarte Häälest lugeda koguni kahe poe, Kõrkvere ja Audla kaupluse sulgemisest. Need uudised on meedias pälvinud elavat vastukaja. Paraku pole sellistes uudistes kogu Eesti kontekstis midagi harukordset – maapoodide sulgemise laine on praegu kogu Eestis. Ning suuremad poeketid söövad väikesed kauplused välja. Suudavad need ju pakkuda suuremat valikut ja soodsamat hinnataset.

Eks inimeste eelistused muutu ajas – mingil hetkel tahavad nad käia suuremates poodides ja on suurema valiku nimel nõus läbima pikemaid vahemaid. Mingil hetkel eelistatakse aga kodulähedasi poode.

Nende kasuks räägib väga oluline argument – kõige hädapärasema toidukraami ja esmatarbekaubad saab kätte mugavalt ja kiiresti. Loeb see, et kodulähedane kauplus võimaldab inimesel aega kokku hoida – poodi jõudmiseks ei pea väga pikki vahemaid läbima ja suures kaubanduskeskuses ühe piimapaki ostmiseks sadu meetreid kõndima.

Inimeste eelistused muutuvad

Kui laia valikut pakkuv pood asub piisavalt käeulatuses, eelistatakse loomulikult seda. Kui suur kauplus jääb aga liiga kaugele, on ka pisikestel poodidel võimalus end ära majandada. Liiga väikese käibe korral pole poepidajal tõesti mõtet heategevust teha.

Linnadesse kerkivate uute kaubanduskeskuste ehitamisel ja seniste laiendamisel pannakse aga üha rohkem rõhku ajaveetmis- ja meelelahutusvõimalustele. Saaremaal on hea näide Auriga keskus, kus peagi avatakse küllaltki suurel pinnal kino, mida Saaremaa rahvas on juba ammu oodanud.

Print Friendly, PDF & Email