Audla pood pannakse kinni (1)

Valjala ja Laimjala vallas kolme erapoodi pidav OÜ Paios sulgeb veerand sajandit tagasi tarbijate ühistult ülevõetud Audla kaupluse.

TÄNUKALLI PISARSILMI: Audla kaupluse müüjat Anni Põlluäärt kallistab tihe poekülastaja Maie.
Maanus Masing

“See on tegelikult hästi raske otsus,” ütles kauplust pidava Paios OÜ juhatuse liige Liivi Saagpakk, kelle sõnul suleb 23 aastat tagasi STÜ-lt ületulnud Audla kauplus uksed 28. augustil. Poe omaniku sõnul on Audla kauplus viimased paar aastat majanduslikult virelenud ja vaid teatav missioonitunne kohaliku rahva ees on hoidnud viimast sammu astumast. “On ju inimesi, kes ei saagi kuskile kaugemale poodi ja neid tahaks ju mingit moodi aidata,” rääkis Saagpakk. Et majanduslik olukord paranemise märke ei näidanud, tuli sulgemise otsus lõpuks siiski ära teha.

Liivi Saagapakk sõnas, et kaupluse algusaastatel oli poe läbimüük väga korralik. Paraku on elanike arvu pidev vähenemine jõudnud poe ülalpidamiseks kriitilisse punkti. Käivet kisub alla seegi, et töökohtade vähesuse tõttu käiakse leiba teenimas kodust kaugemal ja ühtlasi pannakse seal täis ka oma toidukorv. “Teada on ka see, et suured poeketid saavad hoida oma hindu madalamal ja sortimenti suuremana,” selgitas Audla kaupluse omanik. Samas on kohalikule poele Saagpaku sõnul väga lojaalsed olnud ümberkaudsete suvemajade omanikud. “Kõik, mis võimalik, ostavad nad meilt ja toetavad maaelu teadlikult,” lisas ta.

Liivi Saagpaku sõnul informeeris ta kaupluse eesseisvast saatusest kohalikke elanikke juba aasta alguses. “Ma ei ole sellest saladust teinud ja üllatusena see kellelegi ei tule,” kinnitas ta.

Audla kaupluse müüja Anni Põlluäär tõdes, et veel kolm suve tagasi oli poe külastajaid oluliselt rohkem. Lõppev suvi on ostjate poolest kaunis vaikne olnud, vähem on käinud nii võõraid kui ka kohalikke noori, kellest Audla kant hakkab tühjaks jääma.

Audla kauplust regulaarselt külastav pensionär Maie ütles, et praegu käib ta kaupluses jalgrattaga umbes 2 km kauguselt, edaspidi tuleb hakata toidukraami ostma kolm kilomeetrit kaugemalt Laimjalast. 1969. aastal Viljandimaalt saarele kolinud naine tõdes, et on olukorraga leppinud ja mõistab kaupmehe otsust. “Kauplus peab ennast ka ära elatama, tasuta lõunaid pole.”

Pärast Paiose Audla poe sulgemist jäävad tegutsema sama omaniku Kallemäe ja Laimjala kauplus, mis mõlemad töötavad kasumiga ja annavad edaspidi tööd ka Audla kaupluse töötajatele. Mis Audla kaupluse hoonest edasi saab, Liivi Saagpakk praegu veel öelda ei osanud.

11. septembril lõpetab eeldatavasti teinegi Ida-Saaremaa külapood, kui STÜ sulgeb kahjumile viidates Kõrkvere kaupluse.

Print Friendly, PDF & Email