TÄIENDATUD : Ujumine Gotlandilt Saaremaale jäeti pooleli (1)

Eesti Ujumisliit

Bruno Nopponen teel Saaremaale / Eesti Ujumisliit.

Ujuja Bruno Nopponen üritas kahe ööpäevaga ujuda Gotlandilt Saaremaale. 

Teisipäeval 20:00 Eesti aja järgi otsustati ilmaolude tõttu ujumine katkestada. Saatemeeskond avaldas järgmise teate: 

“Anname teada, et Eesti aja järgi eile kella 19 ajal otsustas Bruno ja saatemeeskond Rootsist Eestisse ujumise pooleli jätta ekstreemsete ilmaolude tõttu. Lained muutusid viimaste tundide jooksul üha suuremaks ning vastutuul oli üle 10m/s, mis tähendas, et Bruno seisis viimased tunnid ujudes peaaegu kohapeal või liikus veidi isegi tagasi. Ilmaprognoos näitas üha halvenevat ilma ning pimedas tormises meres oleks Bruno ära kadumise risk liiga kõrge olnud, et jätkata.

Kuna lõpetamise hetkeks olid mõlemad saatepaadid tormisel merel ning levist väljas, siis ei õnnestunud seda infot varem edastada.

Bruno läks päästekaater Varvaraga Gotlandile tagasisõiduks paremaid ilmaolusid ootama. Lisame esimesel võimalusel ka tema kommentaarid ning kokkuvõtte.

Meri näitas seekord võimu ning “Reval Offshore Challenge” jäi pooleli, kuid nüüd saabki selle katsumuse järgmine aasta uuesti plaani võtta!”

***

Õhtupoolikul teatas Nopponeni saatemeeskond, et 7 tunniga on läbitud 18 km.  Ujumist raskendab 10 m/s vastu puhuv tuul ja 1,5 meetrine laine. Ka homseks lubab ilmateade 10 m/s põhjatuult, mis teeb ujumise üsna keeruliseks. 

***

Kell 10.35 alustas Bruno Nopponen teekonda Gotlandist põhjas asuvalt Färö saarelt. Eesti Ujumisliit vahendab tema saatjate sõnu, et stardi hetkel oli ilm ilus ning vee soojus 19,6 kraadi. Stardi hetkel oli tuul 2 m/s põhjakaarest. Liikumiskiirus on umbes 3 km tunnis.Kolme esimese tunniga on mehel ujutud  9 km. Nopponeni saadab meeskond kuhu kuulub 14 inimest.  Tema kulgemist saab jälgida ka Marinetraffic.com vahendusel, otsides purjejaht Tuulelind kurssi. 

ESMASPÄEVAL

”Ei oska veel peljata,” ütles Nop­ponen Saarte Häälele eile lõunal oma hullumeelse plaani kohta. Mees oli alles Tallinnas, õhtul startis kaatriga Atla sadamast Gotlandi poole, et täna hommikul hakata sealtkandist ujudes tagasi tulema.

Nopponen stardib Gotlandist põhjas asuva Fårö saare Saaremaa- poolsest tipust. See on ka koht, kuhu randusid II ilmasõja ajal saarlastest paadipõgenikud. Plaani kohaselt peab Nopponen Atla sadama kandis tagasi olema 24. augustil kella 12 ajal päeval. Linnulennult on teekond 150 kilomeetri pikkune, kuid hoovused ja tuul võivad sellest teha paarisaja kilomeetrise vesise rännaku. ”Ma usun küll, et ujun Saaremaale välja,” kinnitas mees, kes on Saarte Hääle veergudele varem jõudnud Lätist Sõrve ujumisega. Samuti on ta ujunud näiteks Soomest Eestisse. ”Suurimateks takistusteks võivad osutuda hoovused, vee temperatuur, tuule suund ja füüsiline vastupidavus,” ütles Nopponen.

Ujumisteekonnal saadavad Nopponeni purjekas ja päästekaater, mille peal on nii toitjad, päästjad, meditsiiniline abi, meremehed kui ka filmivõtte meeskond.

Ujuja teeb iga 15 minuti tagant pausi, et juua ja süüa. ”Võlga ei tohi jääda,” selgitas Nopponen nii tihedaid pause. Söök on tal vedelal kujul, kuid mees mainis, et ehk tuleb ka millegi tahke järele isu peale.

Print Friendly, PDF & Email