Läätsa müüs konteineri räime ookeani taha (3)

Läinud nädalal tuli uudis, et Läätsa kalatööstus on kätte saanud üliolulise toiduohutuse sertifikaadi. Ent uudiseid on tööstusel veel, alustades uutest toodetest ja lõpetades võimaliku uue turuga.

USINAD: Läätsa kalatööstuses käib jätkuvalt usin töö, et käimasolevaks aastaks seatud eesmärgid saaks täidetud.
RAUL VINNI

AS-i Läätsa Kalatööstus juhatuse liige Toomas Aul tõdes, et kalatööstus jätkab ikka samamoodi nagu varasematel aastatel. Suurim müügitulu tuleb krevetimüügist, peamine sihtturg on aga Rootsi.

Otsisid head alternatiivi

Parasjagu käib valmistumine traalpüügi hooajaks, mis algab oktoobri alguses. Auli sõnul käib sellega seoses seadmete hooldus ja remont. Traalpüügil on tööstuse peamised sihtturud Ukraina ja Moldova.

Külmutatud kilule ja räimele on tööstus aga otsinud lisaks uusi turge mujalt. Aul lausus, et kõige esimese konteineri külmutatud räime müüsid nad Kanadasse just sel suvel.

“Meie koostööpartner proovib, kuidas sobib räim homaari ja krabi söödakalaks,” selgitas kalatööstuse juht. Kuidas ja kas see projekt edeneb, näitab Auli sõnul aeg. “Kuna kalahinnad on olnud viimastel hooaegadel madalad, vajame head alternatiivi.”

2017. aasta on kalatööstuse jaoks olnud eriti huvitav hoopis tootearenduse poolelt. “Alustasime praetud kilu ja räime tootmist kohalikust kalast,” avaldas Aul. Lisaks on neil nüüd tootesortimendis heeringafileest valmistatud tooted.

Aul märkis, et Prisma, Selveri ja Coopi kaupluste lettidelt võib leida koguni kümme uudistoodet, mis kannavad Kaluri kaubamärki. “Populaarseim toode uudistoodetest on praetud Saaremaa kilu koduses marinaadis. Proovige järele!.”

Tööstuse tegevusvaldkondadest andis majandusaasta aruande kohaselt suurimat müügitulu krevettide glasuurimine ja pakendamine. Teiseks tegevusalaks on kala külmutamine ja vürtsikala tootmine. Aruandeaastal suurenesid peamiselt kulinaariatoodete ja vinnutatud kala tootmismahud. Läinud aasta lõpus alustati ka praetud kalatoodete ja soolatud heeringatoodete tootmist. Peamised sihtturud on Läätsa tööstusel Eesti, Ukraina, Rootsi, Soome, Saksamaa, Bulgaaria, Moldova, Läti ja Leedu.

Korralikult investeerinud

2016. aastal moodustas kalatööstuse müügitulu 5,56 miljonit eurot, samas tuli majandusaasta lõpetada teatava miinusega – kahjumi suuruseks on märgitud 119 200 eurot.

Seejuures on mullu tehtud arvestatavaid investeeringuid. Aruandeperioodil investeeriti materiaalsesse põhivarasse 213 000 eurot ja 189 200 eurot krevetitootmise seadmetesse. Lisaks soetati seadmeid kulinaariatootmise laiendamiseks.

Sihid käimasolevaks majandusaastaks on tööstusel samuti selged – 2017. aastal on plaanis jätkata kala külmutamist ja vürtsikilu tootmist. 2017. aastaks on ettevõte prognoosinud oma müügituluks 5,1 miljonit eurot ja puhaskasumiks 30 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email