Kõrkvere poe sulgemise vastu korjati 110 allkirja (24)

Kõrkvere kandi elanikud andsid eile kohalikus seltsimajas peetud koosolekul Saaremaa tarbijate ühistu juhtidele üle 110 allkirjaga petitsiooni, milles avaldatakse vastuseisu Kõrkvere poe sulgemisele.

OTSUS KIRJA TEEL: Sellise kaardiga anti teada Kõrkvere kaupluse sulgemisest, näitas Mari Pihl Kalle Koovile.

Saalitäie rahva ees kõneldes ütles STÜ juhatuse esimees Kalle Koov, et otsus sulgeda Kõrkvere kauplus 11. septembrist langetati lõplikult pärast seda, kui Pöide vallavalitsus ei soostunud katma osaliselt kaupluse tegevuskulu. “Paraku maal rahvas vananeb ja elu hääbub,” tõi ta välja fundamentaalse põhjuse, miks maakauplused uksi sulgevad.

STÜ juhatus ja nõukogu vaatavad Kõrkvere rahva petitsiooni läbi lähiajal, kuid rahvas on veendunud, et nende protest poodi sulgemisest ei päästa. Kalle Koovi sõnul paneb STÜ kauplusehoone müüki, aga kui kogukonnal on maja kasutamiseks ideid, on ühistu valmis koostööks.

Viimase seitsme aastaga on Kõrkvere pood teeninud kahjumit 50 000 eurot ja poe suurimad müügiartiklid on 80 000-eurose käibe juures sigaretid, õlu, viin ja koeratoit. Põhitoiduained moodustavad kaupluse käibest vaid 25%.

Kohalikud inimesed tõid omalt poolt välja, et toiduainete läbimüük on väike eelkõige seetõttu, et sortiment on väga üksluine ja paindumatu. Näiteks pole saada moodsamat sorti piimatooteid, samuti jahutatud liha ja hakkliha. Kalle Koov selgitas, et kaubandusketis on kõik kauplused määratud sortimendipõhiselt ja möönduste tegemine ei ole majanduslikult mõeldav. Ka inimeste soovitud ekstratellimuste võimalust ei pidanud Koov võimalikuks.

Kalle Koov ütles, et Kõrkvere piirkonna teenindamiseks panustab STÜ edaspidi 7 km eemal asuva Tornimäe kaupluse peale. “Kui tahame, et Tornimäe pood jääks, peame seal rohkem ostlemas käima,” sõnas STÜ tegevjuht, kelle sõnul leidub Kõrkverest ka palju keerulisemas olukorra paiku. Kõrkvere rahvas omalt poolt ähvardas aga hakata Tornimäe poe asemel Kuressaares ostlemas käima. Miks peaksid inimesed pool päeva Tornimäel koju tagasisõiduks bussi ootama, kui selle asemel võib sõita linna ja käia samal ajal ära supermarketites.

Kalle Koov märkis, et STÜ-l on plaanis veel kauplusi sulgeda, kinni läheb ka üks pood Kuressaares. Samas võiks kauplus säilida igas praeguses vallakeskuses. Möödunud aastal teenis STÜ 800 000 eurot kasumit, mis läheb uute investeeringute katteks. Lisaks Muhu ja Salme kaupluse renoveerimisele tehakse paari aasta pärast uueks ka Orissaare kaubanduskeskus.

ÜHISTU JUHTIDE SELGITUSI oli koolimajja Kõrkvere vanema generatsiooni esindajate kõrvale kuulama tulnud ka kõrvalasuva Leisi küla elanik, laulja Kalle Sepp.
2X Maanus Masing

Koosoleku lõppedes esines Kõrkvere rahvale mulluse “Su nägu kõlab tuttavalt” hooaja võitja Kalle Sepp, kes Pöide valla Leisi küla mehena oli tulnud oma kandi inimestele, kes poe sulgemise vastu on, solidaarsust avaldama.

Print Friendly, PDF & Email