LUGEJA KÜSIB: Töötan väikeses kohvikus… (1)

Töötan väikeses kohvikus. Tihti tunnen unisust ja lausa iiveldust. Üks klient arvas, et see võib olla gaasist, mida laseme müüdavate jookide sisse. Kas see võib tõsi olla?

Vastab Rein Reisberg, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

Mullidega ja kihiseva joogi saamiseks kasutatakse müügikohtades gaasi, mis segatakse joogiga mahutist väljalaskmisel. See gaas on süsihappegaas (CO2).

Täpne teave gaasiballoonis sisalduva gaasi kohta on märgitud ballooni sildil, kuid üldisemalt annavad sisu tuvastamiseks infot ka ballooni ja balloonikrae värvid. Süsihappegaasi ballooni standardikohane värv on must ja balloonikrae on hall.

Kui seade, mis võimaldab gaasi lisamist joogile, on korras, ei eraldu süsihappegaasi töökeskkonda. Juhul kui gaasi reduktor, ventiil või ühendusvoolikud on vigastatud või ei ole korralikult kinnitatud, satub gaas sisshingatavasse õhku.

Kuna see on värvuseta ja lõhnata, ei ole võimalik selle lisandumist õhku määrata aistinguliselt. Esmased tunnused ongi tervisehäired, nagu peavalu, iiveldus ja oksendamine, mis võib viia teadvuse kaotamiseni. Tervisekahjustus on tõenäolisem, kui tööruumi ventilatsioon on kehv.

Print Friendly, PDF & Email